Pomimo, że od kilku dni wiemy o obowiązującym od 16 kwietnia nakazie zakrywania ust i nosa, to nieco dłużej przyszło poczekać na samo rozporządzenie uszczegóławiające przepisy. Przypomnijmy, że początkowo było jedynie wiadomo, że każdy ma obowiązek zasłaniać usta i nos „poza miejscem zamieszkania lub stałego pobytu”, co powodowało wiele pytań, co z małymi dziećmi, czy maseczkę trzeba będzie nosić nawet w trakcie jazdy samochodem.
Zajrzeliśmy do opublikowanego 14 kwietnia projektu rozporządzenia. Zgodnie z treścią dokumentu obowiązek zakrywania ust i nosa wejdzie w życie 16 kwietnia i będzie dotyczył obywateli, oprócz wskazanych wyjątków, do odwołania.
Twarz mamy zakrywać „przy pomocy części odzieży, przyłbicy, maski lub maseczki”, co kończy pewne dywagacje. Wystarczą np. szal czy chusta, bandamka bądź komin, jako alternatywy dla maseczek. Maseczki nie musimy kupować, możemy zrobić taką sami w prosty, szybki i tani sposób:
Nie macie jeszcze maseczki ochronnej na twarz? Szybko zrobicie taką w domu
W płockim ratuszu seniorzy mogą otrzymać pakiet z dwiema maseczkami uszytymi przez wolontariuszy.
Mają maseczki ochronne do rozdania. Wolontariusze szyją kolejne
Powróćmy do projektu rozporządzenia Rady Ministrów. Projekt wskazuje na konkretne sytuacje, w których obowiązek zakrywania ust i nosa obowiązuje, a także wskazuje na odstępstwa od tego obowiązku.
– Przewiduje się, że projektowane rozporządzenie przyczyni się do ograniczania ryzyka wystąpienia epidemii związanej z zakażeniem koronawirusem SARS-CoV-2.
Kiedy musimy zakrywać część twarzy?
– w środkach publicznego transportu zbiorowego,
– w pojazdach samochodowych, w których poruszają się osoby niezamieszkujące lub niegospodarujące wspólnie,
– w miejscach ogólnodostępnych, w tym na drogach, placach, w obiektach kultu religijnego, obiektach handlowych, placówkach handlowych i na targowiskach,
– na terenach zieleni: w parkach, zieleńcach, promenadach, bulwarach, ogrodach botanicznych i zoologicznych, jordanowskich i zabytkowych, a także na terenie plaż,
– na terenach leśnych, w szczególności na terenie parkingów leśnych, miejsc postoju pojazdów, miejsc edukacji leśnej, miejsc małej infrastruktury leśnej i miejsc biwakowania.
Od powyższych przepisów wprowadzono wyjątki:
– dla osób wspólnie zamieszkujących lub gospodarujących, kiedy poruszają się samochodem (przystosowanym do przewozu maksymalnie 9 osób łącznie z kierowcą),
– dla dzieci poniżej 2 lat,
– dla osób, które nie są w stanie zakrywać ust lub nosa z powodu trudności w oddychaniu bądź niezdolnych do samodzielnego zakrycia ust lub nosa.
Co więcej, w projekcie rozporządzenia dodano, iż „w przypadku legitymowania osoby w celu ustalenia jej tożsamości przez organy uprawnione albo konieczności identyfikacji czy weryfikacji tożsamości danej osoby przez inne osoby w związku ze świadczeniem usług lub wykonywaniem czynności zawodowych, można żądać odkrycia ust i nosa”.
– Rozporządzenie wpływa na działalność mikroprzedsiębiorców, małych i średnich przedsiębiorców, jeżeli prowadzą oni działalność związaną z ograniczeniami przewidzianymi w rozporządzeniu – czytamy.
Rozporządzenie wejdzie w życie z dniem ogłoszenia.
Fot. Pixabay