Miasto zaciągnęło pożyczkę na kwotę 10 mln zł w ramach programu unijnego Jessica. Oprocentowanie zobowiązania wynosi 1,15 procent.
– To bardzo ważny moment dla Płocka. Podpisanie tej umowy to kolejny krok do tego, byśmy mogli być dumni, a nie wstydzić się jednego z najważniejszych elementów miasta jakim jest dworzec. Sfinansowanie remontu tego obiektu będzie możliwe dzięki Jessice – mówił na dzisiejszej konferencji prasowej, w trakcie której została podpisana umowa pomiędzy spółką Rynex a Bankiem Gospodarstwa Krajowego prezydent miasta Andrzej Nowakowski. – Będziemy robić wszystko, by ten dworzec nie tylko ładnie wyglądał, ale też był jak najbardziej funkcjonalny w przyszłości – dodawał prezydent nawiązując do budowy linii kolejowej, która ma połączyć Płock z Warszawą przez Modlin.
Wyjaśnijmy, że Jessica to skrót od angielskiej nazwy Joint European Suport for Sustainable Investment in City Areas, co oznacza wspólne europejskie wsparcie na rzecz trwałych inwestycji w obszarach miejskich. Jessica pozwala na wykorzystanie funduszy strukturalnych UE w systemie zwrotnym, czyli oferuje odnawialne instrumenty finansowe takie jak pożyczki czy gwarancje. Najprościej mówiąc jest to program, który pozwala na zaciągnięcie pożyczki na bardzo korzystnych warunkach. Projekty, na realizację których przeznacza się środki pochodzące z tego programu powinny generować dochód.
Dzięki tej pożyczce w naszym mieście zostanie zmodernizowany dworzec. Jak mówił prezes Rynexu Radosław Bednarski, dworzec obsługuje dziennie 2,5 tysiąca pasażerów. Liczba ta niewątpliwie zwiększy się, jeśli powstanie wspomniana linia kolejowa. Obecny na dzisiejszej konferencji marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik podziękował za uchwałę podjętą na ostatniej sesji rady miasta, w której płoccy rajcy udzielili poparcia dla budowy tej inwestycji.
Więcej na temat tej uchwały w artykule Linia kolejowa Płock – Modlin – priorytet ponad podziałami
Linia kolejowa łącząca Płock z Warszawą będzie przebiegała przez Modlin, który jak zaznaczał Adam Struzik, obsługuje coraz więcej połączeń lotniczych. – Port lotniczy dynamicznie się rozwija. Będzie się też rozwijała strefa gospodarcza wokół niego. Dla Płocka to jest bardzo ważne połączenie, bo aktywizuje całą tę przestrzeń i przybliża mieszkańców tego miasta do lotniska – mówił marszałek województwa.
Kredyt, który miasto spłaci w przeciągu 19 lat, wynosi 10 mln zł. Jak zaznaczał prezes Banku Gospodarstwa Krajowego Jarosław Bełdowski pożyczka została przyznana na preferencyjnych warunkach. Oprocentowanie w skali roku wynosi zaledwie 1,15 procent.
Jak mówił prezes Radosław Bednarski, prace powinny rozpocząć się już w marcu. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to już w listopadzie będziemy mogli korzystać z nowego obiektu.