Nowy cykl i wielkie gwiazdy

Repertuar Płockiej Orkiestry Symfonicznej na pierwszy kwartał 2015 roku zapowiada się imponująco. Czekają nas koncerty wielkich gwiazd i nowy cykl muzyczny Classic is cool!.

Wszystkie koncerty płockich symfoników odbywać się będą w sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej o 19.00. Już od środy, 7 stycznia (do 22 stycznia) dostępne będą karnety na pierwszy kwartał 2015 roku. Ich cena to 140 i 160 złotych. Każdy, kto zdecyduje się na kupno karnetu, ma zapewnione stałe miejsce na widowni.

Pierwsze styczniowe spotkanie z płockimi symfonikami czeka nas w czwartek, 22 stycznia podczas koncertu „Malicki klasycznie i świątecznie”. Obdarzony niezwykłym wręcz poczuciem humoru Waldemar Malicki stworzył wraz z Jackiem Kęcikiem Filharmonię Dowcipu. Laureat Wiktora, Telekamery i wielu innych nagród telewizyjnych postara się w naszym mieście udowodnić swoją wielką muzyczną wszechstronność. Pomoże mu w tym Płocka Orkiestra Symfoniczna prowadzona przez Bernarda Chmielarza.

Nowy cykl POS, który zainaugurowany zostanie w piątek, 30 stycznia to „Classic is cool!”. Ma on przybliżyć sylwetkę i twórczość znakomitych kompozytorów. Jego pierwszym bohaterem będzie Wolfgang Amadeusz Mozart, jeden z najwybitniejszych twórców muzyki klasycznej. Koncert fortepianowy d-moll KV 466 zagra doskonała pianistka z Francji Lydie Solomon. Laureatka licznych europejskich konkursów pianistycznych jest jedną z najpopularniejszych pianistek Starego Kontynentu. W programie koncertu znalazły się również Adagio i Fuga c-moll oraz Symfonia C-dur „Jowiszowa” KV 551. Za pulpitem dyrygenckim stanie Janusz Przybylski

Podczas drugiego koncertu „Classic is cool!” rozbrzmiewać będzie muzyka Johannesa Brahmsa. Płoccy symfonicy zagrają doskonale znaną wszystkim miłośnikom muzyki II Symfonię D-dur op.73 ,,Pastoralną”. Tego samego dnia będzie można podziwiać również I koncert skrzypcowy D-dur op. 6 Niccolo Paganiniego w wykonaniu Mariusza Patyry, młodego skrzypka, który ma na swoim koncie pokaźną kolekcję nagród. W programie koncertu jest również uwertura do opery „Cyrulik sewilski” Gioacchino Rossiniego. Koncert „Classic is cool! Brahms” odbędzie się 27 lutego. A płockimi symfonikami dyrygować będzie młoda, niezwykle utalentowana Anna Mróz.

Z okazji Walentynek Płocka Orkiestra Symfoniczna przygotowuje koncert „Swinging with Sinatra”, poświęcony jednemu z najbardziej popularnych i rozpoznawalnych wokalistów na świecie. Jego muzyka to wręcz genialne połączenie swingowych rytmów, fantastycznego śpiewu i nowatorskich aranżacji. To wszystko usłyszymy również podczas koncertu, który odbędzie się 13 lutego. Nie zabraknie również dykteryjek z życia artysty. „New York, New York”, „Fly me to the moon”, „Love and Marriage”, „Mack the Knife”, „My Way” i inne utwory zaśpiewa Jarek Wist, nazywany najbardziej swingowym wokalistą w Polsce. Dyrygował będzie Mikołaj Bajda.

Mezzosopranistka Monika Korybalska i tenor Andrzej Lampert będą gwiazdami koncertu „W krainie opery i operetki”, podczas którego usłyszeć będzie można największe przeboje operowe i operetkowe oraz doskonale wszystkim znane pieśni neapolitańskie. W programie między innymi: „Wielka sława to żart”, „Gdzie mieszka miłość”, „Non ti scordar di me”, „Funiculi, Funicula”, „La spagnola”. Koncert, który odbędzie się 16 lutego, poprowadzi związany z Operą Krakowską Tomasz Tokarczyk.

Ostatnia propozycja na pierwszy kwartał to „Na lodowym szlaku” czyli koncert zamykający kolejną edycję „Festiwalu Zorzy Polarnej”. Program oparty jest na twórczości kompozytorów skandynawskich. Usłyszymy „Suitę pastoralną op. 19” Larsa-Erika Larssona, „Koncert fletowy” Carla Nielsena oraz „Tańce symfoniczne op. 64” Edwarda Griega. Solistą będzie najwybitniejszy obecnie polski flecista Łukasz Długosz. Za pulpitem dyrygenckim stanie Jacek Rogala, dyrektor Filharmonii Świętokrzyskiej. Koncert odbędzie się 27 marca.