Nowe zwierzęta w ZOO

Płocki ogród zoologiczny wzbogacił się o nowe zwierzęta. Lori mały, piżmówki amerykańskie i konury złote to gatunki, jakich jeszcze w naszym ZOO nie było. Sowy włochatki i tragopany plamiste stworzą pary z osobnikami, które mogliśmy już w Płocku oglądać.

 

Lori mały to małpiatka, która w stanie naturalnym zamieszkuje deszczowe lasy południowo-wschodniej Azji, a do Płocka trafiła z czeskiego ZOO w Děčinie. Lori ma charakterystyczne, wielkie, okrągłe oczy umieszczone z przodu głowy. Na jego „jadłospis” składają się przede wszystkim owoce, owady, jaszczurki, jaja ptaków, a nawet pisklęta i małe ssaki. Waży około pół kilograma, ma 15-25 centymetrów długości. Prowadzi nocny, nadrzewny tryb życia. Rzadko schodzi na ziemię. Po zewnętrznej stronie łokci ma specjalny gruczoł, który wydziela toksynę, która jest rozcierana po całym ciele. Może znaleźć się również na zębach zwierzęcia. Człowiek ugryziony przez lori musi liczyć się z reakcją alergiczną, a małe ssaki i gady – nawet ze śmiercią.

Lori mały jest wpisany na Czerwoną Listę IUCN w kategorii VU (narażony na wyginięcie) jako gatunek ginący. Części ciał tych małpiatek używane są w tradycyjnej azjatyckiej medycynie. Niektóre egzemplarze są również sprzedawane jako zwierzęta domowe. Zagrożeniem dla lori małego jest także utrata środowiska naturalnego (wycinanie lasów pod uprawy roślin) oraz osadnictwo. Ogromne spustoszenie wśród lori przyniosła wojna wietnamska, podczas której bombardowane były lasy. Lori w płockim ZOO dostępne są już w pawilonie tamaryn i marmozet w specjalnie zaciemnionej ekspozycji.

Konury złote to zagrożony wyginięciem gatunek papug żyjący w brazylijskiej dżungli. Do Płocka dotarły z ZOO w Ostrawie. Ptaki zawdzięczają swoją nazwę charakterystycznemu żółto-złotemu ubarwieniu. Konury złote są bliskimi krewniakami ary. Płockie ZOO jest ósmym w Europie (a jedynym w Polsce). w którym podziwiać można te niezwykle wyglądające ptaki.

Ze słowackich Koszyc przybyły do Płocka piżmówki amerykańskie. Ten nowy gatunek kaczek zasiedlił już wolierę ptaków wodnych, gdzie trafiły dwie pary. Ptaki te są przodkami kaczek piżmowych, niezwykle popularnych w gospodarstwach domowych. W naszym ZOO obserwować będziemy mogli, czym różni się żyjąca dziko piżmówka i udomowiona kaczka piżmowa, prezentowana w mini-zoo.

Samiec sowy włochatki, który przyjechał do Płocka z czeskiego Chomutowa, dołączył już do mieszkającej tu wcześniej samiczki. A do dwóch samców tragopana plamistego dwie samiczki dotarły do nas z Ostrawy.

ZOO Ostrawa podarowało naszemu ogrodowi zoologicznemu również dwa gatunki ryb: Hemichromis frempongi oraz Hemichromis sp. Gabon. Ich naturalnym środowiskiem są wody Afryki. Niezwykle rzadko występują w hodowlach akwarystycznych. Na razie nie są eksponowane, do Płocka przyjechały, aby wzbogacić przygotowywaną ekspozycję akwarystyczną.