– Strategia Zrównoważonego Rozwoju Płocka do 2030 roku powstała, ponieważ płocczanie chcą, aby ich miasto prężnie się rozwijało, było dobrym miejscem do życia i zaspokajało potrzeby lokalnej społeczności – mówi prezydent Andrzej Nowakowski.
Strategia rozwoju jest narzędziem wskazującym kierunek, w którym podąża miasto Płock oraz wyznacza cele, które najlepiej przysłużą się rozwojowi miasta. Jakie zatem cele i jaką wizję miasta zapisano w nowym dokumencie Strategii? Głowna wizja Płocka to: niezwykłe, nowoczesne miasto spełnionych i kreatywnych ludzi.
W toku prac nad kształtem nowej Strategii, przy udziale mieszkańców Płocka wypracowane zostały trzy kluczowe kierunki rozwoju Płocka, są to:
– Zdrowe społeczeństwo
– Dynamiczny hub innowacji i technologii
– Harmonijna przestrzeń do życia
Co dokładnie kryje się pod tymi pojęciami?
Zdrowe społeczeństwo to przede wszystkim poprawa jakości opieki zdrowotnej oraz upowszechnianie zdrowego stylu życia. Celem jest poprawa stanu zdrowia mieszkańców oraz działania na rzecz lepszej jakości powietrza. Ponadto Miasto zainwestuje w rozbudowę bazy sportowej dla celów rekreacji i sportu wyczynowego. Tak, aby mieszkańcy mogli realizować codzienną aktywność fizyczną na świeżym powietrzu, także korzystając z coraz większej i lepszej sieci miejskich ścieżek rowerowych.
Dynamiczny hub innowacji i technologii oznacza rozwój gospodarczy Płocka poprzez współpracę sektora nauki, biznesu oraz samorządu. Aby to zrealizować, Miasto będzie wspierać lepsze dostosowanie systemu edukacji do potrzeb lokalnego rynku pracy, oraz kształcenie w zakresie przedsiębiorczości, innowacyjnych technologii i przedmiotów ścisłych. Ważnym celem jest rozwój gospodarki opartej na wiedzy, co ściśle wiąże się ze wsparciem centrów badawczych, start-up’ów i firm inwestujących w nowe, przyjazne środowisku technologie. Kolejnym celem jest wzmocnienie pozycji płockich szkół wyższych oraz polityka proinwestycyjna i tworzenie nowych miejsc pracy. Znalazły się tu także cele związane z infrastrukturą techniczną i efektywnym systemem transportowym Płocka.
Harmonijna przestrzeń do życia jest to obszar, który skupia cele związane ze wzmacnianiem aktywności społecznej Płocczan, do czego posłuży budżet obywatelski, wsparcie organizacji pozarządowych i wolontariatu. Przestrzeń do życia to także rozwój miejsc rekreacji i potencjału turystycznego Płocka, co będzie realizowane poprzez zagospodarowanie nabrzeża Wisły, kreację nowych terenów zieleni i poprawę estetyki miejskiej przestrzeni. Ponadto Miasto planuje rewitalizację terenów zdegradowanych, uatrakcyjnienie oferty kulturalnej i zacieśnianie współpracy samorządów w ramach Obszaru Funkcjonalnego Miasta Płocka.
– Przegląd głównych zapisów Strategii pokazuje, że Płock, ale przede wszystkim jego mieszkańcy, z którymi kierunki rozwoju naszego ośrodka były konsultowane, stawiają na fundamentalne wartości – podkreśla prezydent Andrzej Nowakowski.
– Pojawia się coraz silniejsza potrzeba zadbania o czyste powietrze. Już dziś prowadzimy program wymiany pieców, czy kupujemy hybrydowe autobusy i zachęcamy młodzież do korzystania z komunikacji miejskiej, oferując jej darmowe przejazdy. Rozwój komunikacji publicznej, jako konkurenta dla samochodu, jest nieunikniony. Pojawia się także coraz silniejsza potrzeba kontroli stanu powietrza. Wybudowaliśmy sieć dróg rowerowych i budujemy kolejne ścieżki, uruchamiamy system roweru miejskiego, zainstalowaliśmy szereg siłowni pod chmurką. Przedsięwzięcia te cieszą się uznaniem płocczan, którzy wyraźnie wskazali, że rekreacja, aktywność fizyczna też są elementami wpływającymi na nasze zdrowie. I płocczanie chcą więcej tych inwestycji.
Troskę o nasze zdrowie wyrażają doskonałe oddziały m.in. chirurgii i ortopedii szpitala miejskiego. Nasze dotychczasowe działania są również spójne z wizją Płocka i oczekiwaniami jego mieszkańców co do rozwoju gospodarczego i rozwoju gospodarki opartej na wiedzy. A także wsparcia płockiego szkolnictwa i dostosowania go do potrzeb rynku. Na koniec ważnym celem, który wytyczyliśmy jest poprawa estetyki miasta i stworzenie nowych terenów zielonych – tłumaczy włodarz naszego miasta. – Pod wieloma względami Płock jest dziś atrakcyjnym miejscem do życia. Zrealizowanie zapisanych w Strategii celów pozwoli nam stać się miastem na miarę 2030 roku – dodaje Andrzej Nowakowski.
Źródło: Materiały ResPublic