Cała akcja ma swój smutny początek 6 grudnia 1989 roku. Wtedy to w Montrealu mężczyzna zabił 14 kobiet, a 13 ranił. Tylko dlatego straciły życie zupełnie niewinne osoby, ponieważ morderca twierdził, że te dziewczyny zabrały mu miejsce na uczelni.
Dwa lata po tragicznych wydarzeniach, które wstrząsnęły opinią publiczną Organizacja Narodów Zjednoczonych uznała oficjalnie 25 listopada Dniem Eliminacji Przemocy Wobec Kobiet. Od 1999 ten dzień rozpoczyna Międzynarodową Kampanię „16 dni działań przeciwko przemocy wobec kobiet”.
Akcja będzie trwała do 10 grudnia, dzień ten jest Międzynarodowym Dniem Praw Człowieka. Zatem wybór tych 16 dni, nie jest przypadkowy i ma charakter symboliczny. Podkreśla fakt, że prawa kobiet są prawami człowieka. Należy dodać, że kanadyjscy mężczyźni włączając się do kampanii, jako jej symbol wybrali białą wstążkę. Dzisiaj kampania prowadzona jest w 55 krajach i jest największą tego typu akcją na świecie. Polska również należy do grupy tych państw.
Od 25 listopada, płoccy policjanci również włączyli się czynnie do kampanii. Kobiety, które doznają przemocy mogą codziennie w godzinach od 8.00 do 20.00 porozmawiać z policjantami w Komendzie Miejskiej Policji w Płocku na temat ich sytuacji. Policjanci przekażą informacje na temat możliwości postępowania, aby przerwać stosowanie wobec kobiet przemocy oraz wskażą instytucje, gdzie ofiary tej przemocy mogą uzyskać pomoc.
Jeżeli ktokolwiek z was lub waszych bliskich doświadcza przemocy fizycznej, psychicznej bądź seksualnej nie czekajcie, zwróćcie się do policji. Uczulamy też sąsiadów, którzy są świadkami brutalnego zjawiska, nie zwlekajcie-dzwońcie, zawiadamiając odpowiednie służby.
Lena Rowicka
Fot. msw.gov.pl oraz znak graficzny „Niebieskiej Linii”, fot. Agencja Wasilewski.