Nie zabrakło wspomnień, ani czaru. Jubileusz Zespołu Tańca Ludowego Masovia [FOTO]

A wszystko zaczęło się 40 lat temu. W 1977 roku wytańczyli i wyśpiewali swój pierwszy koncert. Od tamtej pory ze swoim repertuarem wystąpili ponad tysiąc razy. Tańcem i śpiewem zdobywali sceny krajowe i zagraniczne. Podbijali serca widzów na różnego rodzaju festiwalach międzynarodowych. Tańcząc i śpiewając, promują rodzimy folklor od morza do Tatr, a przy okazji Politechnikę Warszawską, Płock i Powiat Płocki.

Mowa o Zespole Tańca Ludowego Masovia Politechniki Warszawskiej, który na deskach płockiego Teatru Dramatycznego im. Jerzego Szaniawskiego świętował w piątkowy wieczór swój jubileusz. Jak to zwykle bywa podczas takich imprez, nie mogło zabraknąć wspomnień i prezentacji dorobku artystycznego Zespołu, który w tej chwili działa w ramach Akademickiego Centrum Kultury PW Filii w Płocku. Warto dodać, że jubileuszowy koncert już w tytule niósł przesłanie – „Wspomnień czar” – nie zabrakło ani jednego, ani drugiego.

Cztery dekady temu Zespół nosił nazwę Studencki Zespół Pieśni i Tańca Filii Politechniki Warszawskiej. Jego założycielką była magister Maria Ingwer – Żabowska. Przez te wszystkie lata w Zespole tańczyło, śpiewało i grało mnóstwo uzdolnionych studentów. Podczas uroczystej gali na scenie wystąpiło 110 z nich – od najstarszych do najmłodszych.

Pomimo lat, które upłynęły „jak jeden dzień” trzeba przyznać, że najstarsi członkowie zespołu nic, a nic się nie zmienili – wszyscy prezentowali się pięknie i dostojnie. A polonez „Droga do ojczyzny” w wykonaniu tej grupy wiekowej, wprost oczarował widownię. Ciekawostką jest, że na scenie tańczyli byli członkowie zespołu, którzy brali udział w pierwszym koncercie, czyli ponad 40 lat temu. Zatem jubileusz był dla nich niezwykłą podróżą w czasie.

Oprócz poloneza publiczność oklaskiwała szczodrze także pozostałe grupy taneczne. Na teatralnej scenie zawirowały tancerki i tancerze w krakowiaku czy tańcach lubelskich. Jak na zespół ludowy były także przyśpiewki ludowe – „Jakem była panną”, „Na lewo chłopaki” czy „Cyt, cyt” i wiele innych.

Obecnie Zespół tworzy trzydzieści osób. Działają pod kierownictwem Małgorzaty Grabowskiej – Panek. Członkowie Masovi – to głównie studentki, studenci oraz absolwenci PW. Od kilku lat Zespół otworzył się na osoby z innych uczelni oraz licealistów. Pomimo upływu lat i zmieniających się członków zespołu, jedno nie zmienia się zupełnie – z ogromnymi sukcesami kultywują polską tradycję. Brawo!

Fot. DR.