Nazwiska, które warto zapamiętać czyli… kilka słów o wystawach “Mój Płock” [FOTO]

Jak płoccy artyści postrzegają królową polskich rzek? Okazuję się, że te wizje są bardzo różne. Według profesjonalnego jury 37. edycji konkursu “Mój Płock” najlepiej temat zinterpretowali Piotr Augustyniak, Dorota Drzewiecka oraz Piotr Statkiewicz.

Publiczność – najbardziej wymagający jurorzy – też wybrali swojego faworyta. Co ciekawe i niezwykle rzadko się to zdarza, obecni na wernisażu zgodzili się z jury konkursowym. Nagroda publiczności powędrowała do Doroty Drzewieckiej. W tym miejscu wypadałoby przypomnieć, że do 2012 roku, zdjęcia na wystawie oceniała jedynie publiczność. W 2012 roku postanowiono to zmienić. Zatem dopiero po raz szósty fotografie są poddawane podwójnej ocenie. Werdykty są zaskakujące – wręcz nieprzewidywalne i bardzo różnią się od siebie. Do tej pory zdarzyło się dwa razy, aby publiczność zgadzała się z profesjonalistami. W obydwu przypadkach były to fotografie autorstwa Doroty Drzewieckiej. Dwie nagrody podczas prestiżowego wernisażu artystka odbierała w 2012 roku [wówczas Dorota Jędrzejewska – przyp.red] i w 2017 roku.

– Fotografuję niezwykle rzadko i czasami coś z tego wychodzi – mówiła nam skromnie Dorota Drzewiecka. – W klimacie fotografowania krajobrazów średnio się odnajduję. Temat Wisły nie był dla mnie łatwy, mam dosłownie kilka zdjęć rzeki w swoich zbiorach. Na konkurs starałam się wybrać fotografię, na której się coś dzieje, aby nie była martwa – tłumaczyła. – Zupełnie nie spodziewałam się wygranej. Nigdy nie wiadomo co przypadnie do gustu jurorom, a nagroda publiczności kompletnie mnie zaskoczyła – dodawała artystka. Ciekawostką jest, że w 2012 roku kiedy po raz pierwszy Drzewiecka odbierała dwie nagrody, fotografia też nawiązywała do Wisły. Tematem było “Życie miasta”. Na zdjęciu artystki była wówczas skarpa wiślana, na której stało mnóstwo osób – nieświadomie tworząc falę. Fotografka zrobiła je, stojąc na nabrzeżu wiślanym. 

Co o wygranych i 37. edycji “Mojego Płocka” sądzi Jan Drzewiecki, niepodważalny autorytet w dziedzinie fotografii. – Zdjęcie Doroty posiada w sobie jakiś element grozy – pylony wystające z wody, które przecinają niebo w pionie, dodatkowo jej dodają. Ponadto te ponure, tabaczkowe kolory sprawiają, że fotografia ma Hitchocock’owski charakter – mówił nam Jan Drzewiecki. – Fotografia Piotrka Augustyniaka, który zajął pierwsze miejsce też się wyróżniała na tle pozostałych. Jest tam element figur geometrycznych – tłumaczył. – Patrząc na fotografie na wystawie można stwierdzić, że brakuje ludziom kreatywności. Żeby zrobić dobre zdjęcie trzeba byś odważnym – podkreślał Drzewiecki – nawiasem mówiąc – autor Zdjęcia Roku 2016, które wybierają ze swoich zbiorów członkowie PTF.

Piotr Augustyniak też odniósł się w rozmowie z nami do wystawy i głównej wygranej? – Kompletnie się nie spodziewałem, że zajmę pierwsze miejsce. Wbrew pozorom temat był bardzo trudny, bo chyba nie ma osoby w tym mieście, która nie fotografowałaby Wisły – stwierdził Augustyniak.

Wystawa “Mój Płock” miała swój wernisaż w czwartkowy wieczór, 19 stycznia, w Książnicy Płockiej. Była to 37. edycja konkursu organizowanego przez Płockie Towarzystwo Fotograficzne im. Aleksandra Macieszy. I miejsce i tytuł Championa jury przyznało Piotrowi Augustyniakowi, II miejsce przypadło Dorocie Drzewieckiej, na miejscu III uplasował się Piotr Statkiewicz. W wystawie o charakterze konkursowym wzięło udział 16 płockich artystów, którzy zaprezentowali 44 prace. Fotografie można nadal oglądać w sali kolumnowej Książnicy Płockiej.

Poniżej prezentujemy listę Championów wystaw “Mój Płock” od 2006 roku:
2006 nagroda publiczności – Andrzej Dębski
2007 nagroda publiczności – Piotr Augustyniak
2008 nagroda publiczności – Piotr Augustyniak
2009 nagroda publiczności – Piotr Augustyniak
2010 nagroda publiczności – Mariusz Młynarkiewicz
2011 nagroda publiczności – Stanisław Kraśniewski
2012 nagroda jury – Dorota Jędrzejewska
          nagroda publiczności – Dorota Jędrzejewska
2013 nagroda jury – Grzegorz Gętka
          nagroda publiczności – Marek Konarski
2014 nagroda jury – Jan Drzewiecki
          nagroda publiczności – Grzegorz Gętka
2015 nagroda jury – Jan Drzewiecki
          nagroda publiczności – Jerzy Wernik
2016 nagroda jury – Zbyszek Nowak
          nagroda publiczności – Piotr Augustyniak
2017 nagroda jury – Dorota Drzewiecka
         nagroda publiczności – Dorota Drzewiecka

Zdjęcie roku wyłonione przez członków PTF od 2005 roku: 2005 – Piotr Hejke; 2006 – Paweł Kubicki; 2007 – Jan Drzewiecki; 2008 – Arkadiusz Pytlas; 2009 – Łukasz Markowicz; 2010 – Arkadiusz Gmurczyk, Nagroda Fair Play: Łukasz Markowicz; 2011 – Dorota Laur; 2012 – Magdalena Keplin; 2013 – Bogdan Kozłowski; 2014 – Ryszard Ziomkowski; 2015 – Arkadiusz Pytlas; 2016 – Jan Drzewiecki; 2017 – Jan Drzewiecki.

Fot. Dorota Drzewiecka, Anna Monika Chyła, Jan Drzewiecki.