„Aktualne wyzwania i nowe drogi w edukacji”, „Koalicja na rzecz edukacji muzycznej w regionie”, „O potrzebie zabawy na lekcjach muzyki”, „Podróż kosmiczna” czy „Śpiewaj to bardzo proste” – to tematy, które zostaną szeroko omówione podczas konferencji poświęconej edukacji muzycznej „Uczysz muzyki, zmieniasz świat”.
Konferencja rozpocznie się 30 marca, o godzinie 12 w zamku gostynińskim. Kolejni prelegenci poruszą mnóstwo ciekawych tematów związanych z nauczaniem muzyki. – Jest to pierwsza tego typu konferencja w naszym regionie. Wzbudziła tak ogromne zainteresowanie, że dwa dni po ogłoszeniu o tym, że odbędzie się takie wydarzenie, zamknąłem już listę uczestników – tłumaczył nam Paweł Pilichowicz, koordynator wydarzenia.
Spotkanie skierowane jest głównie do nauczycieli związanych z edukacją muzyczną. – Do udziału zaprosiłem też samorządowców. Chcemy poprzez tę konferencję pokazać, że na edukację muzyczną należy spojrzeć szerzej – dodawał w rozmowie z nami Pilichowicz.
O prestiżu przedsięwzięcia stanowią zaproszeni do prowadzenia paneli dyskusyjnych muzycy oraz pedagodzy. Jedną z nich jest Viola Łabanow- animatorka, klawesynistka związana od ponad 30 lat z Warszawską Operą Kameralną. Założycielka i prezes Fundacji Muzyka Jest Dla Wszystkich, członek zarządu Polskiej Rady Muzycznej i Polskiego Stowarzyszenia Edukacji Animacji Muzycznej. Współautorka takich projektów jak: Smykofonia, Akcja Labirynt, badanie Muzykowanie w Polsce, publikacja „Nieformalna edukacja muzyczna”. W 2013 otrzymała od TVP Kultura nagrodę „Gwarancje kultury”.
Kolejnym prowadzącym jest profesor Piotr Baron – dyrygent, specjalista w zakresie emisji głosu oraz wystąpień publicznych, animator życia muzycznego. Jest jedną z indywidualności twórczych Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nysie. Lista dokonań artystycznych Piotra Barona jest bardzo znacząca. Obejmuje ona zarówno działania koncertowe z orkiestrami, wykonania dzieł oratoryjno – kantatowych, współpracę z orkiestrami i chórami w kraju i poza granicami Polski: Niemcy, Czechy, Francja, Korea Płd. i in., ponadto koncerty z chórem akademickim oraz chórem gospel PWSZ w Nysie.
Warsztaty orffowskie zatytułowane „Podróż kosmiczna” poprowadzi Malina Sarnowska – skrzypaczka, pedagog i animatorka życia muzycznego. Wiceprezes Polskiego Towarzystwa Carla Orffa. Związana na stałe z Działem Edukacji Filharmonii Narodowej w Warszawie, współpracuje także z innymi ośrodkami kultury. Tworzy i prowadzi koncerty, projekty edukacyjne, warsztaty, pracuje z dziećmi i nauczycielami. Autorka podręczników do muzyki.
Rytmiczne słowa i gestodźwięki, zabawy głosem, ruch, śpiew oraz użycie prostych instrumentów – wszystkie działania charakterystyczne dla koncepcji wychowania muzycznego Carla Orffa – ułożą się podczas warsztatów w… podróż kosmiczną. Jej celem będzie przygotowanie uczestników zajęć do gry na instrumentach. Zanim to się stanie, i zanim biorący udział w warsztatach „wylądują” na Ziemi, odwiedzą dwie inne planety: królestwo zegarów i państwo króla bębna.
A o „Potrzebie zabawy na lekcjach muzyki” opowie Dawid Gacek, który od przeszło 5 lat zapala miłością do prostych instrumentów jakimi są bum bum rurki. Wykorzystuje je w autorskich happeningach oraz do integracji kilkuset osobowych grup dzieci, młodzieży i dorosłych. Podczas warsztatów prowokuje uczniów do zadawania pytań, a nauczycieli szkoli kolorami wyobraźni. – Z wykształcenia inżynier dźwięku, z zamiłowania showman, basista i pedagog – napisał na swoim facebookowym profilu o Gacku, Paweł Pilichowicz.
Warto nadmienić, że udział w konferencji jest bezpłatny, co w tej sytuacji jest bardzo ważne. – Niestety w całej Polsce za takie wykłady nauczyciele muszą płacić – tłumaczył nam koordynator wydarzenia. Do udziału w konferencji zgłosili się nauczyciele z powiatu płockiego i gostynińskiego oraz z miasta Płock i Gostynina. Organizatorami konferencji są Polskie Stowarzyszenie Edukacji i Animacji Muzycznej oraz Mazowieckie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli Wydział w Płocku.
Dziennik Płocki jest patronem medialnym wydarzenia.