Na Wzgórzu Tumskim pojawiły się tabliczki “Uwaga, przejścia nie ma” i “Teren budowy, wstęp zabroniony”

W najbliższym czasie będzie prowadzony remont dachu dawnego Opactwa Pobenedyktyńskiego. Jednak plany remontowe Diecezji Płockiej w zakresie płockich zabytków są znacznie większe. 

Kapitalny remont opactwa odbył się w latach 2006 – 2008. Jednak tak zabytkowy, historyczny obiekt z reliktami zamku, aby cieszył kolejne pokolenia, wymaga troski i nierzadko następnych napraw. 

W listopadzie ub. r. trwał remont dachu opactwa od strony katedry dzięki dofinansowaniu z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dr Elżbieta Grzybowska, rzeczniczka Kurii Diecezjalnej Płockiej, wyjaśniała wówczas, że remont był konieczny – z uszkodzonego, miejscami przeciekającego dachu zaczęły spadać dachówki. Ułożono więc nowe dachówki ceramiczne, zainstalowano nowe rynny, także rury spustowe, zamontowano nową instalację odgromową. 

Teraz nadszedł czas na ciąg dalszy. Rusztowania zastawiły już ściany dawnego opactwa od strony alejek spacerowych i na wprost wejścia do katedry. Zanim jednak pojawiło się ogrodzenie pytaliśmy również o inne planowane prace. Diecezja ostatnio ubiegała się o zgody nie tylko na remont opactwa, ale też na remonty wieży szlacheckiej i wieży zegarowej dawnego Zamku Książąt Mazowieckich.

Te już otrzymała, na decyzję czeka jeszcze kwestia remontu więźby dachowej i wymiany pokrycia dachu dawnego budynku profesorskiego na terenie Wyższego Seminarium Duchownego.

Uzyskana odpowiedź, pomimo pytań o stan obiektów, terminy prac, ich zakres, koszty, była lakoniczna. Dr Elżbieta Grzybowska potwierdziła, że w październiku ruszy remont dachu opactwa – ten właśnie się rozpoczął. 

– Natomiast jeśli chodzi o wieże, to na dziś prace te są na etapie projektów, uzgodnień i ustalania terminów. Nie ma jeszcze decyzji co do konkretnego zakresu prac. Podobnie jest w przypadku zegara na wieży – przekazała rzeczniczka Kurii Diecezjalnej Płockiej.

Fot. Karolina Burzyńska