Na płockim cmentarzu powstaną kolumbaria. Na początek 120 miejsc na urny z prochami

Zakład Spopielania Zwłok działa od grudnia 2019 roku w Nowym Trzepowie w sąsiedztwie Domu Pogrzebowego Frydrysiak. A już niebawem na cmentarzu komunalnym w Płocku powstaną kolumbaria. Na kremację zwłok po śmierci i pochowanie w urnach decyduje się coraz więcej osób, zatem budowa miejsca na złożenie prochów, jest jak najbardziej uzasadniona.

“W Płocku urny są wkładane do już istniejących grobów rodzinnych albo do niewielkich pieczar wymurowanych w ziemi. Miejsca z niszami dla urn po prostu nie ma, choć o jego budowie słyszy się już od paru lat. Teraz jednak pomysł wchodzi w fazę realizacji” – napisała o budowie kolumbarium “Gazeta Wyborcza. Płock”.

– Ogłoszony został przetarg na tego typu zadanie, oferenci mają czas na zgłaszanie swoich ofert do 6 marca – mówił “Wyborczej” Hubert Woźniak z biura prasowego ratusza. – Właściwie chodzi o pierwszy etap prac. Jeśli wykonawca zostanie wyłoniony, to od momentu podpisania z nim umowy będzie miał osiem tygodni na wywiązanie się z zadania. Jeżeli zatem wszystko pójdzie zgodnie z założeniami Urzędu Miasta Płocka, obiekt będzie gotowy jeszcze w tym roku.

Pierwszy etap obejmuje zbudowanie kolumbarium na 120 nisz i fundamentów pod kolejne. Projekt kolumbarium powstał w ubiegłym roku i ma być realizowany w 18 etapach. – Łącznie powstanie docelowo 2160 nisz w 18 segmentach, każdy o długości 11,6 m, szerokości 1,52 m i wysokości 2,38 m. Będą one wykończone płytkami z jasnego granitu, a płyty zamykające nisze wykonane zostaną z ciemniejszego – wyjaśniał “GW.Płock” Woźniak.

Budowę kolumbarium w całości sfinansuje miasto Płock.

Źródło: Gazeta Wyborcza. Płock.
Fot. Pixabay.