Na płockich ulicach autobus… jakby z kosmosu

Bezszelestny i bezwonny wyjazd z przystanku? Tak, to jest możliwe. Od poniedziałku, 30 maja na płockich ulicach pojawił się piękny, srebrny autobus hybrydowy marki MAN. To już czwarty pojazd po Volvo i Solarisie z napędem hybrydowym, który testowany jest na płockich ulicach, a wszystko z myślą o wygodzie pasażerów.

Napęd hybrydowy to nic innego, jak połączenie silnika elektrycznego i spalinowego. Rozruch oraz jazdę na niskich obrotach zapewnia napęd elektryczny, który samoczynnie doładowuje się podczas powolnej jazdy, lub w trakcie hamowania, kumulując tę energię w specjalnych kondensatorach zlokalizowanych na dachu pojazdu.  Przy uzyskaniu przez autobus większych obrotów pracę przejmuje silnik spalinowy.

Dzięki zastosowaniu napędu elektrycznego, hybrydowa MAN emituje zanieczyszczenia znacznie poniżej normy Euro VI, tym samym stał się jeszcze bardziej przyjaznym dla środowiska. Takie zastosowanie to również ekonomiczne rozwiązanie, pozwalające zaoszczędzić ponad 30 proc. kosztów pełnego cyklu eksploatacyjnego porównując z autobusem o napędzie konwencjonalnym. 

Hybrydowy MAN przez najbliższy tydzień będzie woził pasażerów od poniedziałku do piątku na liniach 14 i 22, w sobotę pojedzie linią 3, w niedzielę natomiast naprzemiennie na liniach 19 i 22.

– Pragniemy uczulić naszych pasażerów, że ze względu na tymczasowość użytkowania przez nas testowego MAN-a z przyczyn technicznych nie został zainstalowany w nim biletomat, w związku z tym należy mieć na uwadze ich zakup w sieciach zewnętrznych – tłumaczy Anna Kicińska, rzecznik prasowy Komunikacji Miejskiej w Płocku.

Fot./info. Komunikacja Miejska Płock