Monitorowanie stanu zdrowia, profilaktyka i leczenie chorób, szkolenia, e-konsultacje czy powstanie palcówek spirometrycznych. To zapisy w programie prozdrowotnym skierowanym do mieszkańców Płocka i powiatu płockiego. PKN Orlen przeznaczy na ten cel 10 mln zł w ciągu 6 lat.
Program będzie realizowany na podstawie podpisanej przez PKN Orlen umowy z Centrum Onkologii – Instytutem im. M. Skłodowskiej-Curie w Warszawie przy współpracy z Instytutem Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie. Pierwsza transza w wysokości 1 mln złotych zostanie wypłacona jeszcze w tym roku – w momencie startu programu.
„Poprawa opieki onkologicznej jest jednym z priorytetów Ministerstwa Zdrowia, który realizujemy m.in. poprzez wdrażanie nowoczesnych terapii, szybszy dostęp do diagnostyki oraz utworzenie Krajowej Sieci Onkologicznej, dzięki której wszyscy pacjenci chorzy na raka – bez względu na miejsce ich zamieszkania – będą mieli zapewniony ten sam standard opieki” – czytamy w informacji prasowej. Zdaniem koncernu ta inicjatywa nie tylko przewiduje szereg bardzo ważnych badań profilaktycznych, ale także zapewni współpracę i dostęp lekarzy z Płocka i powiatu płockiego do najlepszych specjalistów z zakresu onkologii i chorób płuc tu na miejscu, w Płocku.
Za przekazane przez spółkę środki finansowe powstanie m.in. system teleinformatyczny do infolinii oraz telekonsultacji i e-konsultacji oraz specjalistyczne placówki spirometryczne w regionie. Uruchomiona zostanie sieć konsultacji z wykorzystaniem wiedzy i doświadczenia ekspertów. Zorganizowane zostaną również dodatkowe szkolenia personelu medycznego w celu szybszego rozpoznawania ewentualnych przypadków zachorowań na nowotwory. Powstaną też programy edukacyjne skierowane do dzieci i młodzieży, zakładów pracy oraz personelu medycznego. Dla każdej z grup program będzie opracowywany indywidualnie z wykorzystaniem nowoczesnych środków przekazu.
– Obecnie system opieki nad chorymi na nowotwory przechodzi głębokie zmiany. Centrum Onkologii – Instytut im. M. Skłodowskiej-Curie w założeniach tworzonej Krajowej Sieci Onkologicznej ma być ośrodkiem koordynującym proces diagnostyki i leczenia chorych na nowotwory w skali kraju, ale także dla województwa mazowieckiego. Przygotowujemy się do tego zadania, a dzięki inicjatywie PKN Orlen już dziś mieszkańcy powiatu płockiego otrzymają łatwiejszy dostęp do profilaktyki i wytyczone ścieżki dotarcia do odpowiednich specjalistów – stwierdził prof. dr hab. n. med. Jan Walewski, Dyrektor Centrum Onkologii-Instytutu.
– Wdrażany model rozwoju onkologii zakłada centralizację diagnostyki i chirurgii onkologicznej. Chodzi o to, by pacjent miał wdrożone właściwe leczenie skonsultowane w ośrodku, który ma doświadczenie i odpowiednich specjalistów. Ustalony plan leczenia kompleksowego powinien być już realizowany jak najbliżej jego miejsca zamieszkania, by to było jak najmniej uciążliwe dla samego pacjenta. I taki cel przyświeca temu programowi – dodał.
Polecamy: Orlen i dwa warszawskie instytuty podpisały dokumenty, które dotyczą Płocka. Chodzi o zdrowie
Źródło i fot: PKN Orlen.