Muzycy z Tone Raw wystąpią w Płocku!

Pomimo młodego wieku muzycy z Tone Raw koncertowali niemalże na całym świecie. 5 kwietnia wystąpią w Płocku w Kawiarni Jazzowej POKiS.

Fundamentem twórczości grupy jest klasyczny europejski jazz, choć swobodnie nawiązuje ona do muzyki ludowej. Brzmienia krajów germańskich, skandynawskich i słowiańskich łączą się ze świeżością własnych kompozycji, tworząc unikatową mieszankę tradycji i nowoczesności. Zespół Tone Raw był już niejednokrotnie nagradzany na konkursach i festiwalach jazzowych, zbierając laury na takich wydarzeniach, jak European Jazz Contest w Rzymie, Novum Jazz Festival, Jazz Juniors w Krakowie, Tarnów Jazz Contest oraz na Przeglądzie Młodych Zespołów Jazzowych i Bluesowych. Muzycy koncertowali niemalże na całym świecie (Polska, Dania, Niemcy, Szwecja, Belgia, Stany Zjednoczone, Rosja, Holandia, Włochy).

Zespół powstał w styczniu 2012 roku. Stworzyli go młodzi muzycy, studenci Akademii Muzycznych w Berlinie i Odense. W składzie: Marek Konarski – saksofon tenorowy, Sebastian Zawadzki – fortepian, Thomas Kolarczyk – kontrabas, Kuba Gudz – perkusja.

Nazwa Tone Raw („surowy dźwięk”) ma, zdaniem muzyków, przywodzić na myśl akustyczne brzmienie zespołu, a także nawiązania do muzyki etnicznej, równocześnie odwołuje się do pierwotnej nazwy zespołu – Tone Row („rząd dźwięków”) – określenia zapożyczonego z techniki serializmu.

Debiutancka płyta, zatytułowana po prostu „Tone Raw” nagrana została  w sierpniu 2012 roku. Kompozycje zespołu uzupełnione zostały utworem „Svantetic”  Krzysztofa Komedy, w interpretacji Sebastiana Zawadzkiego. 

– To, czym jest ta muzyka, uwarunkowane zostało poszukiwaniami prawdy o nas samych. Cała koncepcja powstała na odległej, duńskiej wyspie Fyn, w mieście Odense, gdzie w spontanicznym geście spotkaliśmy się i daliśmy upust naszej potrzebie tworzenia. Monotonia i surowość Danii udzieliła nam się do tego stopnia, że ten stan ducha przelaliśmy na muzykę. Jest ona pełna spokoju, równowagi, nie jest przerysowana, lecz jej burzliwy charakter niekiedy daje o sobie znać. Z naszego punktu widzenia, w prostocie tkwi największe piękno –mówią  muzycy z Tone Raw.

DATA: 5 kwietnia 2013 godz. 19
MIEJSCE: sala POKiS, ul. Tumska 9A
BILETY: 10 zł (w przedsprzedaży – do 3 kwietnia,– 3 bilety w cenie dwóch).