Motocyklowa minuta ciszy, wspólny przejazd ulicami Płocka, miejskie uroczystości… Co jeszcze będzie się działo w tym tygodniu?

W czwartek przypada 80. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego – zawyją syreny, będzie kilka wydarzeń w ramach obchodów. Oprócz tego resztę tygodnia wypełnią koncerty, prezentacja ilustracji z Misiem Uszatkiem, potańcówka z niespodzianką, rajd rowerowy, zwiedzanie Małachowianki czy mecz na stadionie. 

A jeśli ktoś ma ochotę na wycieczkę, polecamy imprezę plenerową w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu. 

Czwartek

80. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

W czwartek 1 sierpnia 2024 roku o godz. 17.00 – Godzinie „W” – usłyszymy syreny alarmowe. Zatrzymajmy się na minutę, aby oddać hołd powstańcom i mieszkańcom Warszawy.

cmentarz przy al. Kobylińskiego, godz. 17

Wysłuchaniem syren rozpoczną się uroczystości na cmentarzu przy Al. Kobylińskiego. Przedstawiciele płockiego samorządu wraz z harcerzami z Hufca ZHP Płock im. Obrońców Płocka 1920 roku (którzy są organizatorem wydarzenia) złożą kwiaty przy pomniku Żołnierzy Armii Krajowej. Przy obelisku będą także wystawione warty honorowe.

Bezpośrednio po uroczystościach odbędzie się gra miejska przygotowywana przez harcerzy dla mieszkańców Płocka o tematyce powstańczej.

Motocyklowa minuta ciszy

zbiórka od 16.30 na parkingu Biedronki na Radziwu, ul. Portowa 4

Odbędzie się w hołdzie tym, którzy przez 63 dni zbrojnie stawiali upór nazistowskim Niemcom. Kto ma możliwość, niech ubierze swój pojazd w barwy narodowe.

Dla osób, które chcą odpalić race mają trzy uwagi: aby kupować race morskie na własną rękę, race w kolorach (i tylko takie), po wypaleniu należy zanieść je do auta, w którym będzie specjalny pojemnik do dogaszania – nie należy zostawiać rac na moście.
Wspólny przejazd z barwami narodowymi i flagami na autach
zbiórka o godz. 16 – parking stadionu Wisły Płock
Czerwone race mile widziane.

Muzyczna podróż do różnych zakątków świata

Stary Rynek (mała scena), godz. 18

Płocka Lokalna Organizacja Turystyczna wspólnie z Płocką Orkiestrą Symfoniczną zaprasza do udziału w projekcie „Muzyczne czwartki na płockiej starówce”. Tym razem słuchaczy czeka muzyczna podróż do różnych zakątków świata, poczynając od Polski, przez Francję, Węgry, aż po gorące rytmy latino prosto z Brazylii. Wstęp wolny.

DOOKOŁA ŚWIATA Z BOGNABAND
Wykonawcy
Zespół BognaBand w składzie:
Bogna Dulińska – fortepian
Małgorzata Domańska – skrzypce
Aleksandra Strasińska – flet
Zuzanna Niedzielak – klarnet
Arkadiusz Płaziuk – wiolonczela
Miłosz Krupka – kontrabas
Piotr Papierski – instrumenty perkusyjne

Piątek

Ilustracje z Misiem Uszatkiem 

Płocka Galeria Sztuki, ul. Sienkiewicza 36, godz. 12

Płocka Galeria Sztuki zaprasza na spotkanie tematyczne na dziedzińcu dotyczące wystawy plenerowej ilustracji Zbigniewa Rychlickiego „Miś Uszatek i przyjaciele”. Będzie to także okazja do lepszego poznania bohatera dziecięcych książek – Misia Uszatka. Wystawę tworzą prace przedstawiające postaci wykreowane przez Zbigniewa Rychlickiego (1922-1989), wybitnego ilustratora książek dla dzieci, grafika, plakacisty i scenografa.
Potańcówka z niespodzianką
Stary Rynek (mała scena), godz. 20
Dodatkowo Sara Milewska ze Studia Tańca Show Time pokaże jak można zatańczyć do gorących rytmów prosto z Hiszpanii. Dla najbardziej aktywnych „uczniów” Sara przygotowała niespodzianki!
Sobota
Chłopiec z gitarą byłby dla mnie parą
WyGRAna Sobota z Książnicą Płocką
ogród Książnicy Płockiej (za budynkiem Książnicy Płockiej przy ul. kościuszki), godz. 15
„Chłopiec z gitarą byłby dla mnie parą” śpiewała przed laty Karin Stanek, zaś chłopców i dziewczyn z gitarą (i innymi instrumentami) w naszym mieście nie brakuje. Nie brakuje też miejsc, gdzie „nóżka chodzi”. Kilka z nich znajdzie się na trasie WyGRAnej soboty 3 sierpnia. –
Mamy skrzypce, trójkąty, kastaniety, marakasy i nie zawahamy się ich użyć – uprzedzają w Książnicy Płockiej.

5. Rodzinny Rajd Rowerowy „Historia kołem się toczy”

Przejazd rowerem z Płocka do Cekanowa

ul. Sienkiewicza 2 (zbiórka przy Chotomku), godz. 10 – 14

Celem wyprawy będzie „Ranczowisko ”,w  dalszych planach jest zwiedzanie zwierzyńca z przewodnikiem, wspólna zabawę i odpoczynek na świeżym powietrzu, a także pieczenie kiełbasek. Zakończenie wydarzenia około 14, powrót na własną rękę. Podczas rajdu uczestnikom towarzyszyć będzie policja i Straż Miejska.

Obowiązują pisemne zgłoszenia (tel. 24 262 27 69, Biblioteka dla dzieci, ul. Sienkiewicza 2), ograniczona liczba miejsc.

Wspólna wyprawa, na którą zaprasza Książnica Płocka i Biblioteka dla dzieci ma jeszcze jeden cel – przybliżenie postaci druha Wacława Milke, założyciela Harcerskiego Zespołu Pieśni i Tańca ,,Dzieci Płocka”. Razem z obecnym dyrektorem zespołu Tadeuszem Milke została przygotowana mapa miejsc koniecznych do odwiedzenia i niespodzianki.

Zwiedzaj najstarszą szkołę w Polsce z przewodnikami Płockiej Lokalnej Organizacji Turystycznej

zbiórka na Starym Rynku, godz. 12

Płocka Lokalna Organizacja Turystyczna po raz kolejny zaprasza do wzięcia bezpłatnego udziału w akcji turystyczno – edukacyjnej „Odkryj z nami Płock”. Dla każdego uczestnika przygotowano Płocki Paszport Turystyczny – mini przewodnik po Płocku. W najbliższą sobotę oprowadzą po najstarszej szkole w Polsce – Małachowiance.

Wisła Płock – Chrobry Głogów

stadiom im. Kazimierza Górskiego przy ul. Łukasiewicza, godz. 17

Kolejny mecz nowego sezonu Betclic 1. Do dyspozycji kibiców są wszystkie miejsca na trybunach A, C i D. 

Vidno & friends – Chriss Jaxx

Spokój Beach Bar, godz. 20

Dwóch artystów, którzy łączą się muzycznie w stylu Deep House i Afro House w konwencji vinyl only all night long. Wstęp wolny.

Imprezę rozkręci Żabson

Grabina, Plaża Patelnia, godz. 20.30

Bilety w cenie 60 zł (w cenie biletu parking). Rezerwacje loży i stolików: +48 508 508 991.

Niedziela

Żniwa w skansenie

Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu, Gabriela Narutowicza 64, godz. 10 – 18

Impreza plenerowa ukazuje dawne zwyczaje i prace związane z okresem żniwnym. Podczas wydarzenia zaprezentowane zostaną także dawne metody obróbki zboża. Na polach podziwiać będzie można żniwiarzy, którzy pracują kosą i sierpem, a także żniwiarkę konną. Turyści mają tu możliwość spróbowania swoich sił w koszeniu kosą, wiązaniu i ustawianiu styg, czy w podbieraniu sierpem. Na trenie zagród chłopskich nie zabraknie pokazów m.in. obrzędu „strojenia przepiórki, czy warsztatów dla najmłodszych pt. „Jak to ze zbożem było?”. Na scenie amfiteatru występują zespoły ludowe. Będzie również kiermasz produktów regionalnych.