Mieszkańcy zdecydowali o podziale 5,6 mln zł. Czternaście projektów do realizacji

Głosami płocczan czternaście projektów trafi do realizacji w 11. edycji Budżetu Obywatelskiego Płocka. Na realizację przedsięwzięć w 2023 roku miasto przeznaczyło ponad 5,6 mln zł. Zrealizowane będą dwa projekty ogólnomiejskie i dwanaście osiedlowych.

– Dziękuję wszystkim pomysłodawcom i głosującym w tym roku w Budżecie Obywatelskim Płocka. O tym, że warto przekonaliśmy się nieraz, a efekty możemy podziwiać na każdym kroku – mówił prezydent miasta Andrzej Nowakowski podczas ogłoszenia wyników tegorocznego głosowania w BOP.

– Przez jedenaście lat trwania budżetu obywatelskiego płocczanie zgłosili blisko tysiąc pomysłów, a wybrali do realizacji sto czterdzieści dziewięć, rozdysponowując w ten sposób ponad pięćdziesiąt milionów złotych – podsumowała wszystkie edycje BOP Monika Maron, dyrektor wydziału kultury i wspierania inicjatyw społecznych w urzędzie miasta Płocka.

Do realizacji na 2023 rok płocczanie wybrali dwa projekty ogólnomiejskie, na które przeznaczono 2,2 mln zł. – Większość tej kwoty, 2,1 mln zł pochłonie przebudowa 140-metrowego fragmentu ul. Lasockiego, na którą oddano ponad półtora tysiąca głosów – wyjaśnia Marta Komorkowska, z biura prasowego ratusza. Dodaje, że z puli środków przeznaczonych na projekty ogólnomiejskiej zostanie rozbudowany plac zabaw przy Szkole Podstawowej nr 16.

Na pomysły, które będą realizowane na osiedlach przeznaczono blisko 3,4 mln zł. – Te środki są podzielone na dwie równe części po 1,69 mln zł, bo projekty osiedlowe wybierane są z dwóch list – zaznacza Komorkowska. – W jednej decyduje liczba zdobytych głosów, a w drugiej brana jest też pod uwagę liczba mieszkańców danego osiedla – dzięki temu mniejsze osiedla mają szansę zrealizować swoje pomysły – podkreśla.

Na liście do realizacji wśród dwunastu projektów osiedlowych znajdują się m.in. nowy i bezpieczny chodnik na ulicy Rembielińskiego, modernizacja i zakup sprzętu multimedialnego dla uczniów Szkoły Podstawowej nr 17, terapia ruchowa na świeżym powietrzu dla uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy w Płocku, E-…Edukacja czy festyn międzypokoleniowy.

Szczegółowe lista projektów wraz z opisami znajduje się na stronie Moje Miasto Płock

Frekwencja w głosowaniu 11. edycji Budżetu Obywatelskiego Płocka wyniosła prawie 8 proc., co oznacza, że uczestniczyło w nim 8 810 osób. Płocczanie wybierali spośród 52 pozytywnie zweryfikowanych projektów. Do zagospodarowania była Kwota 5 651 293,34 zł. Mieszkańcy w głosowaniu wybierali spośród 13 zadań o charakterze ogólnomiejskim i 39 o charakterze osiedlowym. Głosowanie przeprowadzono w dniach 6-19 września 2022 roku.

Fot. UMP.