Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek okazją do ciepłych słów życzeń dla personelu Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Płocku

313 213 tys. pielęgniarek i pielęgniarzy w Polsce świętowało 12 maja swoje święto. W Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Płocku to ponad 700 osób – 683 kobiety i 23 mężczyzn. – Im wszystkim dziękujemy za ofiarną pracę i składamy najlepsze życzenia, sukcesów i spełnienia tak w życiu zawodowym, jak i osobistym – życzy personelowi Stanisław Kwiatkowski, dyrektor placówki.

Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek został ustanowiony przez Międzynarodową Radę Pielęgniarek (ICN) na Kongresie w Meksyku w 1973 roku. Data wybrana została nieprzypadkowo. Tego dnia urodziła się bowiem Florence Nightingale, prekursorka nowoczesnego pielęgniarstwa.

Obecnie zawód pielęgniarki w Polsce wykonuje czynnie ponad 236 tys. osób z ponad 300 tys. posiadających uprawnienia – mówi Stanisław Kwiatkowski. – Niestety, podobnie jak lekarze, położne, psycholodzy, psychoterapeuci, fizjoterapeuci i masażyści, zawód pielęgniarki w naszym kraju należy do najbardziej deficytowych. Jak wskazują dane Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych, średnia wieku pielęgniarki w Polsce znacznie się obniża. Dla porównania w 2013 r. było to 48,69, a już na koniec ubiegłego roku 54,1 – zaznacza.

– Nie tylko szpital, ale cały system ochrony zdrowia bez pielęgniarek i pielęgniarzy nie mógłby istnieć – podkreśla Stanisław Kwiatkowski. – Z okazji ich święta, jeszcze raz składam w imieniu całej społeczności Szpitala najserdeczniejsze życzenia.