Międzynarodowa lekcja tolerancji – edycja płocka

ingerita

Już za kilka tygodni w Płocku odbędzie się Żywa Biblioteka. Międzynarodowy projekt dotarł do nas za sprawą trzech aktywnych działaczek na rzecz praw człowieka. Inicjatorkami płockiej akcji są: Monika Niedźwiecka – nauczycielka z płockiego ekonomika, opiekunka szkolnej grupy Amnesty International, Magdalena Smolińska z Fundacji Szansa dla Zwierzaka ZOA i nasza rozmówczyni Inga Kujawa – Zawadzka z Młodzieżowego Domu Kultury.

6 czerwca w Muzeum Żydów Mazowieckich odbędzie się Żywa Biblioteka. Skąd pomysł i na czym polega ten projekt?

Żywa Biblioteka to projekt, który powstał 15 lat temu w Danii, w ramach akcji STOP PRZEMOCY. Ma na celu promocję praw człowieka. Dzięki specyficznej formule stwarza możliwość weryfikacji swoich poglądów i pozbycia się stereotypowego myślenia. Podczas Żywej Biblioteki każdy chętny będzie mógł na pół godziny wypożyczyć Książkę z dostępnego katalogu. Książkami są przedstawiciele mniejszości seksualnych, religijnych, etnicznych, a także osoby, które ze względu na swoje decyzje, czy styl życia są często piętnowane, czy też zagrożone wykluczeniem społecznym. To też osoby, które zmagają się z trudnościami – chorobą, niepełnosprawnością – a których nie mamy odwagi o to zapytać i tak naprawdę nasze wyobrażenie o ich życiu znacznie różni się od realnej sytuacji.

Jakie Książki będą dostępne w Płocku?

Na naszej facebookowej stronie powoli ujawniamy kolejne pozycje z katalogu. Już możemy zdradzić, że będzie z nami amazonka, gej, lesbijki, muzułmanka, ojciec dziecka niepełnosprawnego, dwie osoby niewidome i poliamorystka. Cały katalog liczy 13 pozycji. Myślę, że każdy znajdzie wśród nich kogoś, z kim będzie chciał porozmawiać.

Co trzeba zrobić, żeby wypożyczyć Żywą Książkę?

Czytelnikiem może być każdy, kto 6 czerwca odwiedzi Muzeum Żydów Mazowieckich, na miejscu zarejestruje się, zapozna z regulaminem i otrzyma kartę biblioteczną. Żywa Biblioteka będzie działać od 11.00 do 19.00. Mamy nadzieję, że wszystkim wystarczy czasu na rozmowę. Z Żywej Biblioteki mogą skorzystać również osoby niewidome – specjalnie dla nich Stowarzyszenie De Facto przygotowało Katalog napisany brajlem. Również osoby niepełnosprawne, na wózkach będą mogły wziąć udział w projekcie. Wszystkim pomagać będą wolontariusze z Płockiego Wolontariatu i Zespołu Szkół Ekonomiczno – Kupieckich.

Czy taki projekt jest w Płocku potrzebny?  

Niestety jest. I to nie tylko w Płocku, ale w każdym mieście. Nadal mamy do czynienia z przejawami homofobii, rasizmu, pogwałcaniem praw człowieka. Oczywiście nie łudzimy się, że nagle, po rozmowie, ktoś jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, przestanie krytycznie patrzeć na odmienność. Mamy jednak nadzieję, że takie spotkanie zmusi do refleksji. Prawa człowieka musza być szanowane, ale przede wszystkim rozumiane. Często niechęć wynika z niewiedzy. Tego typu akcje pomagają poznać i zrozumieć.

Trzy słowa na koniec, które mogą zachęcić do uczestnictwa w płockiej edycji?

Przyjdź. Zapytaj. Zrozumiesz.