Marszałkowi przybyło obowiązków

Z początkiem 2016 roku marszałkom województw przybyło obowiązków. Wśród nich jest między innymi; wydawanie zezwoleń na usuwanie drzew lub krzewów z nieruchomości, należących do miast na prawach powiatów czy pobieranie opłat z tytułu recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji. Wraz z nowym rokiem swoją działalność rozpoczęła także Wojewódzka Rada Dialogu Społecznego.

W sierpniu ubiegłego roku zmieniły się przepisy dotyczące ochrony oraz usuwania drzew i krzewów. Proponowane zmiany dotyczą obniżenia wysokości opłat za usunięcie drzew lub krzewów, jak i kar administracyjnych z tym związanych. Kary zostały zróżnicowane w zależności od okoliczności sprawy. Uregulowano także kwestie usuwania drzew w stanie wyższej konieczności oraz poprawy efektywności wykonywanych nasadzeń zastępczych.

Od 1 stycznia 2016 roku zmienił się organ właściwy do wydawania zezwoleń na usunięcie drzew lub krzewów z nieruchomości stanowiących własność miast na prawach powiatu, czyli w Warszawie, Płocku, Ostrołęce, Radomiu i Siedlcach. Teraz tego typu decyzje wydaje marszałek województwa.

W innych przypadkach decyzję wydają starostowie. Miasta na prawach powiatu wymagały niezależnego organu, bo decyzję we własnej sprawie wydawałby wówczas prezydent takiego samorządu. Do tej pory w powiatach zadaniami tymi zajmowało się kilkadziesiąt osób.

Od 1 stycznia tego roku zmieniły się także przepisy dotyczące recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji. Nowelizacja ustawy wprowadziła wiele istotnych zmian, m.in. nową definicję wprowadzającego pojazd, obowiązek zapewnienia sieci zbierania pojazdów. Zniesiona została także tzw. opłata recyklingowa.

Wprowadzono natomiast nową opłatę za nieosiągnięcie poziomów odzysku i recyklingu pojazdów dla przedsiębiorców prowadzących stacje demontażu. Do tej pory przedsiębiorcy, którzy uzyskali wymagane poziomy odzysku i recyklingu otrzymywali tzw. dopłaty. Z początkiem tego roku dopłaty te zostały zniesione – zastąpiły je opłaty, które przedsiębiorcy po zakończeniu danego roku kalendarzowego mają sami sobie naliczać.

Zgodnie z ustawą pierwsze opłaty za 2016 r. przedsiębiorcy będą musieli wnieść do 15 marca 2017 roku. Ich przyjmowaniem i dalszym przekazywaniem do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zajmą się urzędy marszałkowskie. Do nowych obowiązków urzędów należeć będzie także przyjmowanie i weryfikowanie sprawozdań składanych przez przedsiębiorców prowadzących stację demontażu pojazdów, a także wydawanie decyzji określającej wysokość opłaty, w przypadku gdy nie została ona wniesiona przez przedsiębiorcę lub była niższa od należnej.

Na przełomie roku została powołana działająca przy marszałku Wojewódzka Rada Dialogu Społecznego. Jej zadaniem jest rozpatrywanie spraw społecznych lub gospodarczych wywołujących konflikty między pracodawcami i pracownikami, opiniowanie przedłożonych przez marszałka województwa projektów strategii rozwoju regionu i programów oraz sprawozdań z ich realizacji.

Rada opiniuje także sprawy objęte zakresem zadań związków zawodowych lub organizacji pracodawców będących w kompetencji administracji rządowej i samorządowej z terenu danego województwa.

 

Fot. twojezaglebie.pl/moto.wp.pl