Maraton wydarzeń Muzeum Mazowieckiego

Dziwne rzeczy będą miały miejsce dziś przy ulicy Tumskiej. To za sprawą Anny Sulima-Barańskiej.

 

Muzeum Mazowieckie oraz płocki oddział Związku Literatów Polskich zapraszają na promocję tomiku miniopowiadań Anny Sulima – Barańskiej pod tytułem „Rzeczy dziwne”.

Anna Sulima – Barańska urodziła się w Szydłowcu, u podnóża Gór Świętokrzyskich. Co ciekawe, z wykształcenia jest inżynierem budownictwa wodnego. Z Płockiem natomiast jest związana od 1973 r. Jest autorką sześciu tomików wierszy: Impresje (2002), Jakby pamiętnik (2005), Kredki (2006), Zatrzymałam się (2007), Ślady białego pyłu (2009), Zza firanki (2011) oraz opowiadań: Rzeczy dziwne (2013). Utwory Anny Sulima – Barańskiej zamieszczone zostały w płockiej antologii poetyckiej Ulica Tumska (2006), a także w periodykach literackich: „Nawias” i „Znaj”. Autorka należy do Związku Literatów Polskich.

Spotkanie miłośników literatury rozpocznie się dziś o godzinie 18 w Muzeum Mazowieckim przy ulicy Tumskiej 8. Serdecznie zapraszamy!

Jutro natomiast Muzeum Żydów Mazowieckich oddział Muzeum Mazowieckiego w Płocku zaprasza na otwarcie wyjątkowej wystawy. „I ciągle widzę ich twarze” – tak brzmi tytuł prezentacji, którą będziemy mogli zobaczyć dzięki Fundacji Shalom. Jaka jest geneza wystawy?

Fundacja Shalom w 1994 r. ogłosiła apel o nadsyłanie zdjęć Żydów polskich. Zainteresowanie przeszło wszelkie oczekiwania. Fotografie zaczęły napływać ze wszystkich krańców świata. W rezultacie do dzisiaj uzbierało się ich ponad 9 tysięcy, najstarszy ofiarodawca ma 90 lat, najmłodszy lat 12. Autorką projektu jest Gołda Tencer, założycielka i prezeska Fundacji Shalom. Według niej te zdjęcia są słowami modlitwy – kadiszem, odmawianym przez żywych w intencji zmarłych, lecz nadal towarzyszącym nam we wszystkich drogach świata. – Bywa tak, że z całego życia człowieka zostaje tylko chwila, utrwalona na fotografii. Ale to dotyczy jednostki. Co jednak powiedzieć, gdy z wielomilionowego Narodu ocaleje to, co przetrwało na kliszy: zarysy postaci, cienie domów, dawno zgasłe uśmiechy. I twarze – bogactwo ludzi – podkreśla. Wystawa cały czas cieszy się ogromną popularnością, jest wręcz rozchwytywana na wszystkich kontynentach. Gołda Tencer dodaje, że sprawiedliwymi są nie tylko ci, co ratują choćby jedno życie. Na to miano zasługują również ci, co ratują pamięć.

Wernisaż wystawy odbędzie się jutro, czyli 5 grudnia w Muzeum Żydów Mazowieckich o godzinie 18. Ekspozycję będzie można oglądać do 23 lutego 2014 roku.

Od 5 grudnia warto również udać się do innego oddziału Muzeum Mazowieckiego jakim jest Spichlerz, mieszczący się przy ulicy Kazimierza Wielkiego 11B. Tam bowiem będzie można podziwiać szopki bożonarodzeniowe, by poczuć już świąteczny nastrój. Na wystawie zostaną zaprezentowane szopki znajdujące się w zbiorach Muzeum Mazowieckiego w Płocku i reprezentujące kilka plastycznych form, tradycyjnie występujących w kulturze ludowej ale też popularnej. Będą to m.in. przedstawienia kukiełkowe, formy rzeźbiarskie, wycinankowe. Zwiedzający wystawę pozna genezę szopki i jej historię, a także konteksty funkcjonowania szopki w kulturze tradycyjnej.

Świąteczną prezentację będzie można podziwiać do 2 lutego 2014 roku.

W piątek 6 grudnia natomiast Muzeum Mazowieckie zaprasza do Galerii Kino na otwarcie wystawy z okazji 30-lecia Płockiego Stowarzyszenia Twórców Kultury. Na wystawie zaprezentowane zostaną prace 26 twórców związanych ze Stowarzyszeniem. Najczęściej podejmowaną tematyką jest pejzaż i martwa natura. Artyści posługują się różnymi technikami, na wystawie zostanie pokazane malarstwo olejne, akrylowe, pastele oraz fotografie. Wystawa wpisuje się w obchody jubileuszu 30-lecia Stowarzyszenia.

Wystawa będzie czynna do 23 lutego 2014 roku.