Mandaty ostro w górę. Przekroczenie prędkości, tamowanie ruchu, nieustąpienie pierwszeństwa [LISTA]

Od 1 stycznia 2022 r. w Polsce wchodzi w życie nowelizacja ustawy Prawo o ruchu drogowym i niektórych innych ustaw. Ustawodawca przewidział nowy taryfikator mandatów. W przepisach nalazło się też aż 12 wykroczeń, za które kierujący pojazdami będą mogli otrzymać maksymalną liczbę punktów karnych, czyli 15.

Za przekroczenie prędkości o ponad 30 km na godz. kara grzywny będzie wynosić 800 zł. Z kolei za przekroczenie prędkości o ponad 40 km na godz. kara będzie wynosiła 1 tys. zł. O ponad 50 km na godz. – to już 1,5 tys. zł mandatu, a o ponad 60 km na godz. – 2 tys. zł. Przekroczenie prędkości o ponad 70 km na godz. kosztować będzie 2,5 tys. zł – w tym przypadku policjant może skierować wniosek do sądu – a tam kara może wynieść nawet 30 tys. zł.

Bez zmian pozostaje przekroczenie prędkości do 30 km na godz. – wynosi ono 50 złotych za przekroczenie do 10 km na godz., ale potem – to nowość – wysokość mandatu rośnie co 5 km na godz.: 11-15 km – 100 złotych, 16-20 – 200 złotych, 21-25 – 300 złotych, 26-30 – 400 złotych.

Ustawodawca przewidział surowe kary dla osób, które nie wskażą sprawcy popełnionego wykroczenia, np. po otrzymaniu zdjęcia z fotoradaru. Mandat w tym przypadku wzrośnie do 8 tys. zł. Prowadzenie samochodu w stanie po spożyciu alkoholu będzie karane od 2,5 tys. zł. Wysoka kara co najmniej 2 tys. zł będzie wymierzana za objeżdżanie opuszczonych zapór lub półzapór na przejeździe kolejowym. Od 2022 roku wzrośnie także mandat za rozmowę przez telefon podczas jazdy – będzie wynosił 500 zł.

Jednorazowo policjant będzie mógł ukarać kierowcę 15 punktami karnymi. W nowym taryfikatorze znalazło się aż 12 wykroczeń, za które możemy otrzymać ich maksymalną liczbę. Od 2022 r. punkty będą kasować się po upływie dwóch lat i to dopiero od momentu zapłacenia mandatu karnego, a nie od chwili wystawienia mandatu. Od początku roku zniknie też możliwość odbycia szkolenia redukującego liczbę punktów karnych.

Lista najważniejszych zmian:

– Przekroczenie dopuszczalnej prędkości o ponad 30 km na godz. – kara grzywny nie niższa niż 800 zł,
– Tamowanie ruchu lub utrudnianie ruchu – 500 zł lub nagana,
– Nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu – 1,5 tys. zł,
– Niezatrzymanie pojazdu, by umożliwić przejście przez jezdnię osobie niepełnosprawnej – 1,5 tys. zł,
– Wyprzedzanie na przejściu dla pieszych – 1,5 tys. zł,
– Ignorowanie zakazu wyprzedzania – nie mniej niż 1 tys. zł,
– Naruszenie zakazu jazdy po chodniku lub przejściu dla pieszych – 1,5 tys. zł,
– Prowadzenie pojazdu mechanicznego pod wpływem alkoholu (lub innego podobnie działającego środka) – nie mniej niż 2,5 tys. zł,
– Objeżdżanie opuszczonych zapór – nie mniej niż 2 tys. zł lub areszt czy kara pozbawienia wolności,
– Wjazd na przejazd kolejowy gdy brak możliwości zjazdu po drugiej stronie – nie mniej niż 2 tys. zł.

Źródło: Onet.pl