Mają mnóstwo pomysłów i energii do działania. Świetny start nowej Młodzieżowej Rady Miasta Płocka

Dwa konkursy na temat Płocka, wyjazd integracyjny, wizyta studyjna, szkolenia – przez ostatni rok tyle działań udało się zorganizować Młodzieżowej Radzie Miasta Płocka. A to za sprawą programu „Mazowsze dla Młodzieży”, w ramach którego samorząd Płocka pozyskał 25 tys. zł.

Wniosek o dofinansowanie został przygotowany wspólnie z Młodzieżową Radą Miasta Płocka poprzedniej kadencji, czyli funkcjonującej w latach 2022 – 2024. Ale już wtedy – zgodnie z regulaminem programu, a dokładnie jego harmonogramem – było wiadomo, że działania zawarte w szerokim projekcie realizować będą również ich następcy, czyli młodzieżowa rada wybrana na lata 2024-2026.

Ale od początku…

Już w marcu zeszłego roku MRMP przystąpiła do pracy nad organizacją konkursu dla swoich rówieśników. Efektem przeprowadzonej burzy mózgów był konkurs „Płock – Miasto Przyszłości”. Zadaniem było przygotowanie pracy na temat: „Moja wizja Płocka za 20 lat. Płock jako miejsce atrakcyjne do życia”. W sumie wpłynęły 54 prace, głównie plastyczne, rozpatrywane w dwóch kategoriach wiekowych. Ale nie brakowało również prezentacji multimedialnych. Zwycięzcy otrzymali tablety graficzne, a uczniowie, którzy zajęli drugie i trzecie miejsca – płockie wydanie gry „Monopoly”.

Co ważne, na podstawie prac konkursowych powstał raport, w którym zostały zawarte wnioski dotyczące przyszłości Płocka i tym samym wyzwania stojące przed „dorosłymi” włodarzami miasta. Młodzieżowi radni przekazali raport prezydentowi Andrzejowi Nowakowskiemu oraz jego zastępcom, przewodniczącemu Rady Miasta Arturowi Jaroszewskiemu oraz dyrektorowi płockiej delegatury urzędu marszałkowskiego Tomaszowi Kominkowi.

Na tym jednak nie koniec. Młodzi radni poprzedniej kadencji, podobnie jak ci obecnie tworzący to gremium, wzięli udział w szkoleniu z metody projektu.

Dobry start nowej rady

Już na początku kadencji Młodzieżowej Rady Miasta Płocka 2024-2026, dzięki pieniądzom z budżetu Samorządu Województwa Mazowieckiego – młodzi samorządowcy udali się na wyjazd integracyjno-szkoleniowy do ośrodka „Leśny Zakątek” w Zaździerzu. Odwiedził ich tam także prezydent Andrzej Nowakowski, z którym młodzi radni rozmawiali o swoich pomysłach i zamierzeniach.

– Podczas tego wyjazdu z prawie 20 indywidualności – przedstawicieli różnych szkół – powstał zgrany zespół, który chętnie ze sobą tworzy nowe projekty i z sukcesami je realizuje – opowiada Joanna Wiśniewska opiekunka młodzieżowej rady z ramienia urzędu. – Zaraz po powrocie młodzież przygotowała debatę stolikową pt. „Młodzież przyszłością Europy”, mecz piłki nożnej, w której zagrała z pracownikami Urzędu Miasta Płocka oraz konkurs „Płock jest fajny”. W realizacji tych inicjatyw również wykorzystaliśmy środki z budżetu Samorządu Województwa Mazowieckiego.

Ostatnim akcentem projektu pt. „Profesjonalizacja działań Młodzieżowej Rady Miasta Płocka”, na który Miasto Płock pozyskało 25 tys. zł była wizyta studyjna u innej młodzieżowej rady na Mazowszu. Radni z Płocka udali się do Sierpca, gdzie wymienili się doświadczeniami z młodzieżowymi radnymi z tamtego miasta, wzięli udział w szkoleniu na temat „Zarządzania sobą w czasie” oraz zwiedzili Muzeum Wsi Mazowieckiej.

– Przed płocką młodzieżową radą ostatnia sesja w tym roku szkolnym, a następnie wakacje. Nie ma jednak wątpliwości, że po letnim wypoczynku młodzi samorządowcy wrócą z nową energią i głowami pełnymi pomysłów – dodaje Joanna Wiśniewska.

Zadanie pn. „Profesjonalizacja działań Młodzieżowej Rady Miasta Płocka” współfinansowano ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.

Grafika: Wiktoria Marcinkowska