Kto martwi się o wyborców z naszego okęgu wyborczego? Podsumowanie pracy posłów

Za kilkanaście dni minie równo rok, jak mieszkańcy naszego okręgu wyborczego szli do urn wyborczych. 25 października 2015 roku wybraliśmy 10 posłów, którzy reprezentują nas w sejmie. Zabierają głos w naszych codziennych sprawach, składają interpelacje i zapytania.

Analiza aktywności sejmowej przedstawicieli, których wybraliśmy, zakreślając ich nazwiska na liście wyborczej, jest bardzo ciekawa. Kto walczy o Płock i mieszkańców naszego okręgu, a kto przed wyborcami powinien się tłumaczyć, bo praktycznie nie robi nic? Przypomnijcie sobie na kogo głosowaliście i czy wasz głos nie został zwyczajnie zmarnowany?

Anna Cicholska (PiS) – Złożyła w sejmie 5 interpelacji i 2 zapytania. Jak te pierwsze tak i drugie głównie dotyczyły spraw ogólnopolskich – w większości posłanka martwi się w nich o służbę zdrowia i lekarzy.

Marek Jakubiak (Kukiz’15) – Złożył w sejmie 7 interpelacji i 1 zapytanie. Tu sytuacja jest podobna – sprawy, w których interweniuje poseł dotyczą spraw ogólnopolskich np. w sprawie spółek Skarbu Państwa, w sprawie opublikowania wykazu centrów leczenia niepłodności czy w sprawie wysokości emerytur i rent wypłacanych w ramach ZUS i KRUS.

Maciej Wąsik (PiS) – I tu ogromne zaskoczenie. Bo o ile pamiętamy aktywność kandydata na posła przed wyborami, który zjawiał się na każdej konferencji i bardzo dbał o swój wizerunek polityczny w naszym okręgu o tyle, zasiadając w ławach sejmowych, nie wykazuje żadnej aktywności. Przez rok nie udało się posłowi złożyć ani jednej interpelacji czy chociażby zapytania.

Robert Kołakowski (PiS) – W tym przypadku jest podobnie. Poseł nie napisał ani jednej interpelacji i nie złożył ani jednego zapytania.

Marcin Kierwiński (PO) – Podczas tej kadencji poseł złożył 8 interpelacji i 2 zapytania – z tym, że tylko jednemu pytaniu nadano bieg. Interpelacje złożone przez Kierwińskiego dotyczyły między innymi; studium wykonalności budowy drogi S10, budowy trasy kolejowej Modlin-Płock z możliwością jej przedłużenia w kierunku zachodnim czy w sprawie podwyżek opłat za wodę.

Piotr Zgorzelski (PSL) – Posłowi podczas roku zasiadania w ławach sejmowych udało się złożyć 1 interpelację dotyczącą cyfryzacji procesu nauczania oraz realizacji programu “Cyfrowa szkoła”. Zgorzelski nie ma na swoim koncie ani jednego zapytania.

Maciej Małecki (PiS) – O ile do tej pory posłowie wypadali dość marnie, o tyle w przypadku tego posła, widać pracę na rzecz swoich wyborców, a także wszystkich Polaków. Przez bez mała rok Małecki złożył w sejmie 30 interpelacji, do tego było 1 zapytanie i kilka pytań. Wśród tematów interpelacji i zapytań, pojawiają się sprawy ogólnopolskie ale i te dotyczące mieszkańców naszego okręgu, jak chociażby ochrona przeciwpowodziowa nadwiślańskiego Mazowsza, ze szczególnym uwzględnieniem powiatów płockiego, płońskiego i sochaczewskiego; w sprawie zwiększenia obsady sędziowskiej Sądu Rejonowego w Sochaczewie; w sprawie opóźnień w rozpoczęciu budowy nowego budynku Komendy Powiatowej Policji w Sochaczewie.

Jest też interpelacja w sprawie dotyczącej bezpośrednio mieszkańców Płocka i bolączki jaką jest brak ośrodka radioterapii w Płocku. W treści interpelacji złożonej 12 września 2016 roku poseł Małecki zadaje pytania ministrowi zdrowia: Jaki jest powód, dla którego w Płocku nie został zlokalizowany ośrodek radioterapii? Czy do Ministerstwa Zdrowia lub NFZ w poprzednich latach wpływały wnioski lub apele władz miasta Płocka w sprawie uruchomienia ośrodka radioterapii? Jeśli tak, proszę o informację na temat tych wniosków lub apeli oraz informacje na temat stanowiska zajmowanego przez ministrów zdrowia lub NFZ? Jakie działania podejmie Pan Minister w przedstawionej przeze mnie sprawie? Niestety do tej pory poseł nie ukazał odpowiedź na te pytania. Widać, że poseł Małecki nie zasiada w sejmowych ławach tylko po to aby wciskać guzik służący do głosowania.

Marek Opioła (PiS) – Ilość złożonych interpelacji przez tego posła może zaskoczyć – uwaga! Jest ich aż 56 i 1 zapytanie – co daje mu pozycję lidera wśród naszych parlamentarzystów jeśli chodzi o pracę na rzecz Polaków a także mieszkańców okręgu nr 16. Należy podkreślić, że przeważająca część interpelacji dotyczy płocczan i naszego okręgu wyborczego np. w sprawie kontraktowania placówek zapewniających świadczenia rehabilitacji leczniczej na terenie woj. mazowieckiego w 2016 roku; w sprawie pracy mobilnej stacji powietrza w Płocku; w sprawie budowy trasy S10 na odcinku Płońsk-Toruń; w sprawie niepokojąco wysokich wskaźników umieralności na raka oskrzeli i płuc w Płocku; w sprawie jakości powietrza w Płocku oraz wpływu zanieczyszczeń na stan zdrowia mieszkańców Płocka; w sprawie braku świadczeń stomatologicznych w mieście Gąbin oraz wiele, wiele innych spraw.

Poseł Opioła w większości skupia się w swoich interpelacjach na problemach osób z jego okręgu wyborczego. W interpelacji z dnia 26 września 2016 roku, którą poseł kieruje do ministra zdrowia porusza temat, który płocczanom spędza sen z powiek. Jest to dokument w sprawie bardzo wysokiego stężenia benzenu w płockim powietrzu.  – Czy stężenie benzenu w wysokości 60 µg/m3 jest niebezpieczne dla ludzkiego zdrowia i życia? Jakie konsekwencje zdrowotne może mieć wielokrotna ekspozycja mieszkańców Płocka, szczególności dzieci, na wysokie stężenia benzenu? Czy w zakresie wpływu benzenu na zdrowie i życie ludzkie były w Polsce wykonywane badania? Jeśli tak, to jakie płyną z nich wnioski? Czy wobec powtarzających się przypadków tak wysokich stężeń benzenu w powietrzu nie powinna zostać ustanowiona na wniosek Ministerstwa Zdrowia norma dzienna stężenia tego związku chemicznego (obecnie określona prawem jest jedynie średnioroczna)? – zadaje pytania w płockiej sprawie.

Jednak jeszcze minister zdrowia nie udzielił odpowiedzi na interpelację z dnia 26 września. Będziemy śledzić sejmowe strony aby natychmiast naszych czytelników poinformować co na temat, który bulwersuje płocczan i mieszkańców powiatu płockiego, ma do powiedzenia minister. Zapytaliśmy posła z czego wynika jego największa aktywność w okręgu wyborczym nr 16? – Taka jest nasza rola – odpowiedział bez namysłu.

Elżbieta Gapińska (PO) – Posłanka ma na koncie 5 interpelacji, którym nadano bieg oraz tyle samo zapytań. Wśród interpelacji, które do tej pory złożyła płocczanka dotyczą przede wszystkim spraw płockich. W swoich pismach Gapińska interweniuje w sprawie studium wykonalności budowy drogi S10; w sprawie opiekunów dorosłych osób niepełnosprawnych; w sprawie budowy trasy kolejowej Modlin-Płock z możliwością jej przedłużenia w kierunku zachodnim czy w sprawie infrastruktury transportowej miasta Płocka i okolic. W swoich pismach porusza także tematy ogólnopolskie.

Poseł Gapińska dużą aktywność wykazuje w zapytaniach kierowanych do ministrów. Wśród tematów pytań, którym nadano bieg są zarówno sprawy Polaków np. w sprawie zajęć komorniczych dodatków mieszkaniowych czy w sprawie braku faktur od firmy Energa SA. Elżbieta Gapińska w swoich zapytaniach martwi się także o płocczan, pytając ministra skarbu państwa oraz ministra środowiska, o przekroczenie norm stężenia benzenu przez PKN Orlen w Płocku.

Waldemar Olejniczak (PiS) – To przykład kolejnego posła z naszego okręgu, któremu przez rok nie udało się złożyć ani jednej interpelacji czy skierować jakiegokolwiek zapytania do rządzących.

Które nazwiska warto zapamiętać idąc za trzy lata do wyborów? Czytelnicy wniosek na pewno wyciągną sami…

Przypomnijmy. Okręgowa Komisja Wyborcza numer 16 ma swoją centralę w Płocku – mieście znanym z dobrze rozwiniętego przemysłu naftowego. Niewiele osób wie, że jest to bardzo stare miasto, które przez kilkadziesiąt lat było stolicą Polski. Płocki okręg wyborczy – oprócz miasta (siedziby) zasięgiem obejmuje powiaty: ciechanowski, gostyniński, mławski, płocki, płoński, przasnyski, sierpecki, sochaczewski, żuromiński, jak też żyrardowski. Na 10 miejsc w sejmie przypada prawie 843 tysiące mieszkańców. Jak nietrudno policzyć, jedno miejsce w niższej izbie parlamentu reprezentuje więc 84,3 tysiące osób. W okręgu nr 16 frekwencja podczas wyborów parlamentarnych w 2015 roku wyniosła 46.22 proc. – do urn poszło około 310 tys. mieszkańców uprawnionych do głosowania. Ponad 43 proc. głosów uzyskało Prawo i Sprawiedliwość, osiągając tym samym dwukrotną przewagę nad Platformą Obywatelską. Na 10 możliwych do zdobycia mandatów poselskich PiS wywalczyło 6 mandatów, PO – 2, natomiast po jednym – PSL i Kukiz’15.

Fot. sejm.gov.pl