Polska zamyka szkoły, przedszkola i żłobki. Specustawa ws. szczególnych rozwiązań związanych z koronawirusem umożliwia wzięcie dodatkowego zasiłku opiekuńczego dla rodziców opiekującym się dziećmi w wieku do 8 lat. Trzeba złożyć u swojego pracodawcy specjalne oświadczenie.
Zasiłek opiekuńczy przysługuje nie tylko wtedy, gdy opieki wymaga chore dziecko. Jest pomocny także w przypadku nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły. Dodatkowy, 14-dniowy zasiłek opiekuńczy, który funkcjonuje równolegle z obowiązującymi instrumentami, wprowadziła specustawa ws. szczególnych rozwiązań związanych z koronawirusem. Jeżeli więc w związku ze zwalczaniem zakażenia i rozprzestrzeniania się choroby zakaźnej nastąpiło zamknięcie żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły, to jeden z rodziców może zostać w domu i zająć się dziećmi, które mają mniej niż 8 lat .
Aby uzyskać dodatkowy zasiłek opiekuńczy wystarczy złożyć u swojego pracodawcy „Oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem w wieku do 8 lat w związku z zamknięciem z powodu COVID-19 żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły”. Osoby prowadzące działalność gospodarczą powinny przekazać je natomiast do placówki ZUS. Druk jest dostępny na stronie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych
Zasiłek opiekuńczy wynosi 80 proc. wynagrodzenia i przysługuje osobom objętym ubezpieczeniem chorobowym. Nie ma tutaj znaczenia, czy ubezpieczenie jest obowiązkowe jak w przypadku umowy o pracę, czy też dobrowolne jak dla prowadzących działalność gospodarczą lub pracujących na podstawie umowy zlecenie. Zasiłek przysługuje na równi matce jak i ojcu dziecka i jest wypłacany temu z rodziców, który wystąpi o jego otrzymanie.
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy nie wlicza się do limitu 60 dni pobierania zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym. Przysługuje on łącznie obojgu rodzicom w wymiarze do 14 dni, niezależnie od liczby dzieci wymagających opieki w związku z zamknięciem placówki z powodu wirusa.
Info: ZUS.