Koniec z kotłowniami gazowymi

Węzeł cieplny Fortum przy ul. Zubrzyckiego

Ostatni z wielorodzinnych budynków mieszkalnych znajdujących się na Podolszycach Południe podłączony został do miejskiej sieci ciepłowniczej.

Przyłączanie Podolszyc Południe do ciepłowniczej sieci Fortum nabrało rozpędu w 2007 roku. Przez osiem lat firma podłączyła do swej sieci łącznie 35 węzłów cieplnych, których łączna moc szacowana jest na ponad 8 MW. Podłączono łącznie 40 budynków, wśród których 20 to obiekty budowane w ostatnich latach.

Zdemontowanych zostało 15 sieci gazowych, zastąpionych przez ciepło sieciowe. Dostęp do sieci zyskały nie tylko wielorodzinne domy mieszkalne, ale również przedszkole oraz jedna z funkcjonujących na Podolszycach galerii handlowych.

Ciepło sieciowe należy do najtańszych i najbardziej ekologicznych, a przy tym niezawodnych sposobów ogrzewania pomieszczeń – mówi Sławomir Fijałkowski, kierownik działu inwestycji Fortum. – Mieszkańcy osiedla Podolszyce Południe dostrzegli związane z tym korzyści i skorzystali z naszej oferty przyłączeniowej, rezygnując z własnych kotłowni. Oferowane przez nas rozwiązania „pod klucz” docenili również deweloperzy. Dzięki temu nie musieli oni inwestować w źródło ciepła

Z informacji przekazanych przez Fortum wynika, że żaden budynek wielorodzinny, który wybudowany został na Podolszycach od 2006 roku, nie jest zasilany przez kotłownie gazowe. Korzysta z nich jedynie część domków jednorodzinnych i szeregowych.