Koncert na orkiestrę, dyrektora i jego uczennicę

W piątek, 10 października o 19.00 w katedrze odbędzie się koncert Płockiej Orkiestry Symfonicznej upamiętniający stulecie urodzin Andrzeja Panufnika. W roli solistów wystąpią Dorota Cichor i Adam Mieczykowski.

 

Andrzej Panufnik po drugiej wojnie światowej zmuszony był do opuszczenia kraju. Polskie orkiestry miały bowiem zakaz wykonywania jego utworów. A wszystko przez sprzeciw wobec ingerowania władz w kanony sztuki. Nieznany w kraju kompozytor doceniony został na obczyźnie. Najlepszym tego dowodem może być tytuł szlachecki przyznany mu w 1991 roku przez brytyjską królową Elżbietę II.

Żyjąc za granicą kompozytor nigdy nie ukrywał, że łączą go z Polską więzy emocjonalne. Można to zauważyć w wielu jego utworach. „Suita staropolska na orkiestrę smyczkową”, którą będzie można usłyszeć podczas piątkowego koncertu, to nawiązanie do polskiej muzyki historycznej.

Drugi z utworów przygotowanych na koncert w katedrze, to „Concertino na kotły, perkusję i smyczki” to efekt współpracy kompozytora z London Symphony Orchestra. – W utworze tym moją intencją było świeże spojrzenie na perkusję, a zwłaszcza podkreślenie ekspresyjnych, a nawet śpiewnych jakości brzmieniowych tych instrumentów. Stąd tytuł „pieśń” w dwóch częściach mojego Concertina – tłumaczył Andrzej Panufnik. – I zamiast wykorzystywać kolekcję już istniejących możliwości technicznych i różnych sztuczek „gimnastycznych” przeznaczonych dla wykonawców, chciałem skomponować utwór będący prawdziwym testem na muzykalność, demonstracją jakości brzmieniowych, precyzji, a przede wszystkim zrozumienia muzycznej zawartości dzieła, jego elementu poetyckiego.

Obok dwóch kompozycji Andrzeja Panufnika podczas piątkowego koncertu w katedrze usłyszeć będzie można również „Orawę” – ostatni z cyklu „tatrzańskiego” Wojciecha Killara. Solistami koncertu tym razem będą muzycy Płockiej Orkiestry Symfonicznej – Dorota Cichor i Adam Mieczykowski.

Dorota Cichor urodziła się 6 maja 1977 roku w Iławie. Jako dziesięciolatka próbowała swoich sił w grze na fortepianie. Ale średnią szkołę muzyczną ukończyła w klasie perkusji, prowadzonej przez Adama Mieczykowskiego. Skończyła Akademię Muzyczną we Wrocławiu, specjalizując się w instrumentach perkusyjnych. Po otrzymaniu dyplomu związała się z Płocką Orkiestrą Symfoniczną. Współpracuje z orkiestrami Filharmonii Narodowej w Warszawie, Teatru Wielkiego w Warszawie, Filharmonii w Białymstoku, Łodzi, Bydgoszczy, Olsztynie. Jako solistka grała też z orkiestrą Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej w Olsztynie. Wraz z Wratislavia Trumpet Consort, którego jest członkiem, wykonuje przestrzenną muzykę z różnych epok, występując na muzycznych festiwalach w różnych zakątkach naszego kraju.

Adam Mieczykowski ukończył poznańską Akademię Muzyczną w klasie perkusji. Artystyczną działalność rozpoczynał od współpracy z legendarnym Poznańskim Zespołem Perkusyjnym. Ma w swoim muzycznym CV dziesięcioletnią współpracę z Orkiestrą Kameralną Amadeusz Polskiego Radia w Poznaniu pod dyrekcją Agnieszki Duczmal. Koncertował niemal w całej Europie. Znany jako propagator współczesnej muzyki perkusyjnej, organizator konkursów i festiwali. Powołał do życia Plock Percussion Duo. Jego debiut miał miejsce podczas płockiego festiwalu sztuki im. Stefana Themersona. Jest nauczycielem w Państwowej Szkole Muzycznej pierwszego i drugiego stopnia w Płocku oraz adiunktem (w stopniu doktora sztuk muzycznych) w Instytucie Muzyki UWM w Olsztynie. Dwadzieścia lat temu związał się z Płocką Orkiestrą Symfoniczną. Obecnie jest jej dyrektorem.

Za dyrygenckim pulpitem podczas koncertu w katedrze stanie znany w Płocku Jakub Chrenowicz, w latach 2010-2012 asystent Antoniego Wita w warszawskiej Filharmonii Narodowej.Ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu w klasie dyrygentury symfoniczno-operowej Jerzego Salwarowskiego. Prowadził gościnnie najlepsze orkiestry z Polski i Niemiec. Stał za pulpitem dyrygenckim słynnego Gran Teatre Liceu w Barcelonie, gdy występował tam Polski Balet Narodowy. Występował z genialnymi solistami, między innymi z Alexandrem Gavrylyukiem, Daniilem Trifonovem, Isabelle van Keulen, Peterem Jablonskim, Kają Danczowską, Konstantym Andrzejem Kulką, Piotrem Palecznym, Bartłomiejem Niziołem, Łukaszem Długoszem.