Koncert galowy Vistula Folk Festival. Zaskakujący gest tancerza na scenie płockiego amfiteatru [FOTO]

XI edycja Vistula Folk Festival 2023 przeszedł do historii. Od wtorku 22 sierpnia, aż do niedzieli 27 sierpnia Płock był stolicą folkloru. I to w wydaniu międzynarodowym. Organizatorem wydarzenia był Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki im. Franciszki i Stefana Themersownów.

Podczas tegorocznej Vistula Folk Festival, czyli Nadwiślańskiego Festiwalu Folklorystycznego w Płocku gościły zespoły z Rumunii, z Ukrainy, z Egiptu oraz z Serbii. Przez kilka dni, które artyści spędzili w naszym mieście, mieli okazję zaprezentować swoje tradycyjne tańce ludowe oraz pieśni. Koncerty odbywały się w różnych częściach miasta: na Starym Rynku przed ratuszem, w Parku Północnym na Podolszycach czy na Bulwarach Wiślanych. Zwieńczeniem Vistula Folk Festival 2023 tradycyjnie odbyło się w sobotni wieczór, 26 sierpnia, w płockim Amfiteatrze. I była to prawdziwa wisienka na torcie, czyli tak jak zapowiadali organizatorzy.

Koncert galowy zgromadził w amfiteatrze prawdziwe tłumy. Na scenie oprócz przepięknych tańców ludowych z różnych stron świata, zaprezentowały się również nasze, rodzime, czyli Zespół Pieśni i Tańca “Wisła”, Harcerski Zespół Pieśni i Tańca Dzieci Płocka im. dh Wacława Milke oraz Zespół Tańca Ludowego Masovia PW Płock. Po raz pierwszy widzowie mieli okazję wysłuchać laureatek pierwszej edycji Vistula Folk Voice, czyli konkursu piosenki ludowej, który kilka dni wcześniej zorganizował POKiS. Podczas koncertu doszło do bardzo wzruszającego i nietypowego wydarzenia.

Otóż, płocczanin Grzegorz, tancerz z Zespołu Pieśni i Tańca Wisła i instruktor tańca, oświadczył się na scenie Irynie z Ukrainy, z naszego miasta partnerskiego Żytomierza, wieloletniej tancerce i instruktorowi tańca z zespołu “Słoneczko”. – Podczas jednego z pobytów tego zespołu w Płocku z koncertami, poznali się, zakochali, a teraz powiedzieli sobie “tak” – wyjaśnia Małgorzata Onyszko.

Festiwal zakończył się niedzielę wspólną zabawą zespołów z płocczanami na ul. Tumskiej.

Zapraszamy do bogatej fotorelacji z koncertu galowego Vistula Folk Festival…

Fot. DR.