Komu żyje się najlepiej? Będziecie zaskoczeni…

Płock odnotował niski poziom życia i zajął przedostatnią pozycję wśród miast subregionalnych na Mazowszu, pomimo największej liczby pracujących na 1 tys. ludności w tej grupie miast – opublikował dane ze swoich badań Główny Urząd Statystyczny w Warszawie. 

Według badań ranking poziomu życia w miastach województwa mazowieckiego zdominowały miejscowości położone wokół stolicy. Na czele klasyfikacji czyli tam gdzie w naszym województwie żyje się najlepiej, znalazła się Podkowa Leśna, której atutem – oprócz dogodnej lokalizacji – są korzystne warunki mieszkaniowe oraz wysoki wskaźnik przedsiębiorczości.

Bliskość stolicy okazała się najważniejszym czynnikiem wpływającym na poziom życia mieszkańców większych miast w województwie. Wśród 85 miast uwzględnionych w analizie Urzędu, wykluczając Warszawę, 14 pierwszych pozycji w rankingu zajęły miasta zlokalizowane w podregionie warszawskim zachodnim i warszawskim wschodnim, w odległości nie większej niż 45 km od centrum stolicy.

Na podium stanęły Podkowa Leśna, Łomianki oraz Grójec. Wysoki poziom życia podwarszawskich miejscowości wynika przede wszystkim z rozwiniętej infrastruktury społecznej, korzystnych wskaźników dotyczących warunków mieszkaniowych oraz wysokiej przedsiębiorczości mieszkańców. Ponadto większość tych miast charakteryzuje się dodatnim saldem migracji – zwiększenie liczby mieszkańców.

Na drugim biegunie czyli wśród miast o najniższym poziomie życia, znalazły się oddalone od Warszawy siedziby gmin miejsko-wiejskich. Miasta te notowały niekorzystne wskaźniki dotyczące warunków mieszkaniowych i rynku pracy oraz dodatkowo ujemne saldo migracji – zmniejszenie liczby mieszkańców.

Urząd Statystyczny w Warszawie zbadał zależność pomiędzy poziomem życia mieszkańców a statusem administracyjnym, wielkością oraz usytuowaniem miasta względem stolicy. Okazało się, że z tych trzech czynników, wyraźny wpływ ma jedynie odległość od Warszawy. Czym dalej od stolicy wskaźnik poziomu życia mieszkańców miast jest coraz mniejszy.

Badacze zwrócili szczególną uwagę na pięć ośrodków subregionalnych: Radom, Płock, Ostrołękę, Ciechanów i Siedlce. Mimo podobnej roli, miasta te dysponują różnym potencjałem ludnościowym i ekonomicznym. Wraz ze wzrostem wielkości i funkcji pełnionych przez te ośrodki, nie wzrastał poziom życia mieszkańców.

Wśród sześciu miast znajdujących się na terenie podregionu płockiego tylko w jednym z nich odnotowano średni poziom życia. Najwyższą wartością wskaźnika charakteryzował się Sierpc, który zajął wysoką 15 pozycję wśród mazowieckich miast. Z kolei najniższy poziom życia odnotowano w Wyszogrodzie i Drobinie.

Warto dodać, że jest to analiza poziomu życia w miastach województwa mazowieckiego w 2014 roku. Badania opublikowano 15 listopada 2016 roku. Czy coś zmieniło się w tym czasie, jak myślicie?

 

Fot: wikipedia.org/ BetacommandBot oraz plock.eu.