Przygotowania do VIII edycji Jarmarku Tumskiego ruszyły pełną parą. Impreza rozpocznie się 3 czerwca i potrwa do 5 czerwca. Jak co roku Jarmark zostanie podzielony na strefy: kolekcjonerską, edukacyjną, dziecięcą, sztuki, handlową oraz, co jest zupełną nowością, militarną.
– Warto w tych dniach przyjechać do Płocka nie tylko po to aby coś kupić ale żeby poczuć tę wyjątkową atmosferę, którą wtedy żyje Płock – zachęcał podczas konferencji prasowej prezydent Andrzej Nowakowski. – Wyjątkową atmosferę Jarmarku Tumskiego tworzą kolekcjonerzy, bez nich jarmark nie byłby tak wyjątkowym wydarzeniem. Do współpracy, jak zwykle, zapraszamy wszystkie stowarzyszenia, organizacje, partnerów, którzy chcą uczestniczyć w tym wyjątkowym święcie – dodawał.
Najważniejszym punktem Jarmarku Tumskiego są kolekcjonerzy. Wszyscy zainteresowani udziałem w imprezie od 1 lutego mogą zgłaszać swoje uczestnictwo. Aby kolekcjonerzy mieli łatwy dostęp do informacji zostało uruchomione biuro Jarmarku, które znajduje się w Muzeum Mazowieckim. Ruszyła także strona internetowa, na której znajduje się dokładny regulamin imprezy, wszelkiego rodzaju załączniki czy karty zgłoszenia. – Wprowadziliśmy także nowość. Nie jest to tylko jedna karta zgłoszenia, a są to trzy karty: dla kolekcjonerów, wystawców i gastronomów – wprowadził w regulamin Jarmarku, Radosław Malinowski dyrektor Płockiego Ośrodka Kultury i Sztuki.
Została również wprowadzona nowa zasada zgłaszania wystawców – im szybciej tym lepiej. Kto wcześniej się zarejestruje i zostanie pozytywnie zweryfikowany będzie miał upust cenowy. – Im dalej tym będzie gorzej o miejsce i po prostu będzie drożej – zauważył. Mapa Jarmarku przedstawia się tak jak dotychczas. – Planujemy też strefę dziecięcą. I oprócz tego wszystkie dzieci w niedzielę czyli 5 czerwca, są zaproszone na starówkę na Dzień Dziecka – zapraszał Radosław Malinowski.
Po raz pierwszy Jarmark Tumski będzie miał swojego ambasadora. Jest nim Bohdan Kowalczyk, historyk, pedagog oraz prezes łódzkiego Klubu Kolekcjonerów. – Kiedy obserwujemy imprezy, w których udział biorą kolekcjonerzy to mamy do czynienia ze zjawiskiem, które obserwujemy już od dawna, a które doprowadziło do sytuacji gdzie imprezy takie jak Jarmark Dominikański w Gdańsku czy Jarmark Świętojański w Poznaniu – imprezy mające wielowiekową tradycję, dzisiaj przekształciły się w coś czego nie jesteśmy w stanie, jako środowisko, ani popierać, ani też promować. Dla organizatorów najważniejsze stały się pieniądze, dodatkowo usuwając gdzieś na peryferia stoiska kolekcjonerskie, a przecież od tego te imprezy się zaczynały – mówił Bohdan Kowalczyk.
W przypadku Płocka sytuacja – zdaniem Kowalczyka – wygląda zupełnie inaczej. Kolekcjonerzy obserwują zjawisko rozszerzania strefy kolekcjonerskiej, co więcej osadzenia jej w samym centrum imprezy. – Jarmark Tumski to impreza, na której kolekcjonerzy mają możliwość nie tylko pokazania swojego dorobku. Ale przede wszystkim spotkania bezpośredniego kolekcjonera z kolekcjonerem – zauważył w swojej wypowiedzi ambasador Jarmarku.
Obok POKiS i Urzędu Miasta Płocka, współorganizatorami imprezy są jeszcze Muzeum Mazowieckie w Płocku oraz Książnica Płocka. O przygotowaniu do imprezy opowiedzieli dyrektorzy placówek.
Jedną z atrakcji organizowaną przez Muzeum Mazowieckie będzie podstrefa „Od starożytności do przyszłości”. – Znajdzie się w niej między innymi manufaktura papieru czerpanego, co zawsze cieszy się ogromnym zainteresowaniem – tłumaczył Leonard Sobieraj. Jednak to nie wszystko bo w strefie będą także stoiska z rękodziełem, pokazy klocków lego czy…spotkanie z bohaterami Gwiezdnych Wojen.
Z kolei Joanna Banasiak, dyrektor Książnicy Płockiej zapraszała do odrestaurowanego ogrodu na „ Sobotę w Soplicowie” i maraton recytowania epopei narodowej autorstwa polskiego wieszcza Adama Mickiewicza – „Pan Tadeusz”.
Organizatorami VIII Jarmarku Tumskiego w Płocku są: Urząd Miasta Płocka, Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki oraz Muzeum Mazowieckie. Partnerami zaś: Książnica Płocka, Płocka Lokalna Organizacja Turystyczna oraz Agencja Rewitalizacji Starówki. Więcej o imprezie dowiecie się ze strony internetowej, którą znajdziecie w tym miejscu.