Kolejny pomysł UKS „Gedeon”. Tym razem jest to boks

„Soboty bokserskie na Mazowszu” to zupełnie nowy projekt, który rusza za kilka dni czyli w sobotę, 28 maja. Jest to kolejne przedsięwzięcie realizowane przez Uczniowski Klub Sportowy „Gedeon Płock”.

Tym razem dofinansowany ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego. Soboty pełne bokserskich doświadczeń będą odbywały się w hali sportowej w Miejskim Zespole Obiektów Sportowych przy pl. Dąbrowskiego 2A. O projekcie, samym pomyśle i…boksie udało nam się porozmawiać z Konradem Kowalem, prezesem UKS „Gedeon” z Płocka.

Lena Rowicka: Na czym polega ten projekt?
Konrad Kowal: Organizacja sobót bokserskich na Mazowszu, to cykl turniejów z zakresu boksu olimpijskiego. Odbędzie się 5 turniejów (maj, czerwiec, wrzesień, październik i listopad). W każdych zawodach planowanych jest udział 50 zawodników, w tym kilkunastu z województwa mazowieckiego w wieku od 12 do 25 roku życia. Organizacja takiego święta bokserskiego w Płocku jest doskonałą okazją do dalszej popularyzacji tego sportu nie tylko w naszym mieście, ale także na całym Mazowszu.

LR: Brzmi to bardziej profesjonalnie niż amatorsko. Dla kogo w takim razie skierowane są takie soboty?
KK: „Soboty bokserskie” powstały w celu rozwijania umiejętności zawodników oraz budowania doświadczenia ringowego, którego nie mamy możliwości na co dzień wytrenować. Do tego niezbędny jest właśnie ring i atmosfera panująca podczas takich wydarzeń. W „sobotach” mogą brać udział wszyscy zawodnicy. Zarówno ci dla których będzie to pierwszy krok, jak i ci bardziej doświadczeni – mający na koncie już stoczone walki. My jako organizatorzy zadbamy o to, aby nie było sytuacji, w której doświadczony zawodnik stoczyłby walkę z nowicjuszem. „Soboty” mają uczyć i rozwijać, a nie blokować psychicznie i przypominać uliczne bójki.

LR: hmm… więc można powiedzieć, że pomimo iż są to walki, to jednak dbacie o przede wszystkim o bezpieczeństwo?
KK: Jak najbardziej! Zdrowie jest najważniejsze. Podczas „sobót” odbywać się będą także walki sparingowe, podczas których nie będzie werdyktów, a zawodnicy będą walczyć w specjalnie dostosowanych do tego rękawicach bokserskich 14 i 16 oz. Nie zawsze musi być wygrany i przegrany, najważniejsza jest nauka i doświadczenie. Do zdobywania medali i pucharów są turnieje rangi Mistrzowskiej, do których właśnie takie formy zawodów mają przygotować. Oczywiście będą też walki według regulaminów turniejowych PZB, ale ta formuła jest dla troszkę bardziej zaawansowanych już zawodników – tam mamy do czynienia już ze sprzętem turniejowym, czyli lżejszym 10 i 12 oz. Dodam bardzo ważną rzecz, a mianowicie, walki sparingowe odbywać się będą w kaskach.

LR: Nigdy, szczerze mówiąc, nie pomyślałabym, że rękawice mogą się w taki sposób różnic. Zawsze myślałam, że rękawice to rękawice.
KK: No właśnie. Dużo osób nie ma takiej świadomości, a przecież na treningi nie przychodzimy po to, że zrobić sobie nawzajem krzywdę. Zawsze staram się to tłumaczyć, jak tylko mam do tego okazję. Tak naprawdę jeśli by się zagłębić w sam sprzęt do boksowania, to jeszcze mamy rękawice przyrządowe, które przeznaczone są m.in. na worki, czy „poduchy”.

LR: Skąd w ogóle pomysł na takie zajęcia?
KK: Po prostu. Takich wydarzeń nigdy za dużo 🙂

LR: Pierwsza taka sobota odbędzie się już teraz, 28 maja. Jak to będzie wyglądało?
KK: Tak jak to jest zazwyczaj za pierwszym razem, będziemy przecierać szlak, i zobaczymy czego brakuje i gdzie są luki. Dla nas jako organizatorów też to jest czymś nowym, mimo, że przecież nie jednokrotnie braliśmy udział w takich wydarzeniach. Dlatego ta pierwsza edycja skierowana jest głównie do klubów z naszego miasta, żeby móc w przyszłym miesiącu zorganizować turniej na skalę Mazowiecką i dopiąć wszystko na ostatni guzik.

LR: Widzę, że jesteś pełen energii i entuzjazmu, tak więc powodzenia i czekamy na relację!I bardzo dziękuję za rozmowę.

Odsyłamy również do strony internetowej Klubu, gdzie możecie uzyskać sporo ciekawym informacji o projekcie i jego uczestnikach.

Fot. „Gedeon” Płock.

soboty bokserskie