Kolejny płocki zabytek odzyskał swój blask. Rogatka warszawska jak nowa [FOTO]

– Dzięki zaangażowaniu mieszkańców i Budżetowi Obywatelskiemu Płocka wypiękniał kolejny płocki zabytek, a czytelnicy mogą w komfortowych warunkach wypożyczać książki – komentował prezydent Płocka Andrzej Nowakowski, zwiedzając świeżo wyremontowaną północną rogatkę warszawską. Od 1965 roku mieści się w niej filia nr 2 Książnicy Płockiej.

Prace remontowe, warte ponad 400 tysięcy złotych, rozpoczęły się we wrześniu tego roku. Objęły zarówno wnętrze, jak i elewację oraz dach budynku. W ciągu trzech miesięcy ułożone zostały nowe tynki i posadzki, wykonane instalacje i izolacje, wstawione okna i drzwi.

Na co dzień, od 55 lat, w rogatce funkcjonuje filia nr 2 Książnicy Płockiej. Czytelnicy mogą wybierać spośród ponad 21 tysięcy tytułów. Księgozbiór przechowywany jest na dwóch poziomach. Na parterze jest część ogólnodostępna, a w piwnicy mieści się magazyn z rzadziej wypożyczanymi książkami. Biblioteka już wznowiła swoją działalność. Otwarta jest w poniedziałki, czwartki i piątki od 10:00 do 15:00, we wtorki i środy między 10:00 a 17:00, a w soboty od 10:00 do 14:00.

Remont przywrócił dawny blask budynkowi, który ma ponad 200 lat. Zaprojektował go Jakub Kubicki, który jest także odpowiedzialny za projekt pozostałych miejskich rogatek, ratusza oraz warszawskiego Belwederu. Rogatki warszawskie wpisane są od 1978 roku do rejestru zabytków.

Źródło i fot: UMP.