Centrum Onkologii Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Płocku wdrożyło kolejną formę leczenia chorób nowotworowych. Od 1 grudnia placówka posiada kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia na brachyterapię.
Co to jest BRT? – Brachyterapia jest jednym z rodzajów terapii radiacyjnej, w której źródło promieniowania jest umieszczane bezpośrednio lub bardzo blisko guza nowotworowego – wyjaśnia szpital. – Stosuje się ją w leczeniu wielu rodzajów nowotworów, w tym nowotworów narządów rodnych i piersi u kobiet, prostaty u mężczyzn, a także w leczeniu nowotworów płuc, przełyku, skóry czy obszaru głowy i szyi.
– Zalety brachyterapii to precyzyjne dostarczanie promieniowania do guza, co minimalizuje ryzyko uszkodzenia zdrowych tkanek wokół guza. Może być stosowana jako samodzielna terapia lub w połączeniu z innymi metodami leczenia, takimi jak teleradioterapia (radioterapia zewnętrzna), w celu zwiększenia skuteczności leczenia. Brachyterapia jest szczególnie efektywna w przypadku nowotworów, które mają dobrze zlokalizowaną masę, pozwalając na bardziej kontrolowane i intensywne napromieniowanie – mówi dr n. med. Jolanta Łuniewska-Bury, kierownik Zakładu Radioterapii.
Zastosowanie brachyterapii zależy od typu nowotworu, jego lokalizacji, stopnia zaawansowania choroby, a także ogólnego stanu zdrowia pacjenta. Do leczenia tą metodą każdorazowo pacjenta kwalifikuje lekarz radioterapeuta.
Pacjenci zainteresowani podjęciem leczenia w nowocześnie wyposażonym Centrum Onkologii szczegółowe informacje mogą uzyskać dzwoniąc pod numer telefonu 24-364-62-94, 24-364-66-35 lub kontaktując się osobiście w godzinach pracy poradni 7.30- 15.00. Budynek Centrum ulokowany jest na terenie należącym do Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Płocku od strony ulicy Szpitalnej.
Fot. WSzZ Płock.