Kolejka przed Miejskim Urzędem Pracy. Co rozdają?

– Czy  wie pani, że została utworzona kolejka społeczna pod Miejskim Urzędem Pracy w Płocku. Stworzono ją na potrzeby złożenia wniosku o dofinansowanie z Funduszu Pracy pierwszej działalności gospodarczej – napisała do nas Czytelniczka.

– Ludzie stoją od piątku. Dziś tj. w niedzielę, 25 września, 45 osób siedzi w samochodach i koczuje trzecią noc. Jest lista, którą się odczytuje co godzinę – napisała do nas pani Małgorzata. – O 4 rano będziemy stali wszyscy już pod drzwiami i formowali kolejkę. Pieniędzy jest tylko na 40 wniosków, a wydanych wniosków zostało ponad 100 – informuje nas w wiadomości. – Rano będzie się działo! – dodała na koniec.

A wszystko za sprawą  ogłoszenia pn.”Jednorazowe środki na podjęcie działalności gospodarczej”, które 19 września pojawiło się na stronie MUP.

Treść ogłoszenia przedstawiamy w całości:

„Miejski Urząd Pracy w Płocku informuje, iż rozpoczyna nabór wniosków o przyznanie jednorazowo środków z Funduszu Pracy na podjęcie działalności gospodarczej realizowanego w ramach dwóch programów

  • algorytmu finansowanego z Funduszu Pracy;
  • programu aktywizacji zawodowej bezrobotnych będących w szczególnej sytuacji na rynku pracy, określonych w art. 49 pkt. 2-6 ustawy (z wyłączeniem bezrobotnych do 30 roku życia), finansowanego z rezerwy Funduszu Pracy.

I. W ramach algorytmu finansowanego z Funduszu Pracy zaplanowano wsparcie w postaci  jednorazowych środków na podjęcie działalności gospodarczej w maksymalnej wysokości 20.000,00 zł dla 21 osób bezrobotnych zarejestrowanych w Miejskim Urzędzie Pracy w Płocku, dla których ustalono I lub II profil pomocy (w przypadku profilu I tylko w uzasadnionych przypadkach).

W przypadku pozytywnego rozpatrzenia złożonego wniosku o przyznanie jednorazowo środków z Funduszu Pracy na podjęcie działalności gospodarczej osoba bezrobotna będzie zobowiązana, przed zawarciem umowy z MUP, do uczestnictwa w szkoleniu ,,Mała przedsiębiorczość”, które będzie finansowane w całości ze środków Funduszu Pracy.

II. W ramach programu aktywizacji zawodowej bezrobotnych będących w szczególnej sytuacji na rynku pracy, określonych w art. 49 pkt. 2-6 ustawy (z wyłączeniem bezrobotnych do 30 roku życia), finansowanego z rezerwy Funduszu Pracy zaplanowano wsparcie w postaci  jednorazowych środków na podjęcie działalności gospodarczej w maksymalnej wysokości 20.000,00 zł dla 19 osób bezrobotnych zarejestrowanych w Miejskim Urzędzie Pracy w Płocku, dla których ustalono I lub II profil pomocy (w przypadku profilu I tylko w uzasadnionych przypadkach), będących w szczególnej sytuacji na rynku pracy tj.:

  • długotrwale bezrobotnych,
  • bezrobotnych powyżej 50 roku życia,
  • bezrobotnych korzystających ze świadczeń z pomocy społecznej,
  • bezrobotnych posiadających co najmniej 1 dziecko do 6 roku życia lub co najmniej jedno dziecko niepełnosprawne do 18 roku życia,
  • bezrobotnych niepełnosprawnych
    z wyłączeniem osób do 30 roku życia.

W przypadku pozytywnego rozpatrzenia złożonego wniosku o przyznanie jednorazowo środków z rezerwy Funduszu Pracy w ramach programu aktywizacji zawodowej bezrobotnych będących w szczególnej sytuacji na rynku pracy, określonych w art. 49 pkt. 2-6 ustawy (z wyłączeniem bezrobotnych do 30 roku życia) na podjęcie działalności gospodarczej nie będzie wymogu uczestnictwa w szkoleniu ,,Mała przedsiębiorczość”.

Ze względu na dysponowanie środkami w ramach dwóch programów formularze wniosków można będzie pobierać osobiście w Miejskim Urzędzie Pracy w Płocku, ul. 3 Maja 16 (II piętro) pok. 211 od dnia 23.09.2016 r. po zakwalifikowaniu osoby bezrobotnej przez pracownika MUP do jednego z programów.

Wnioski o przyznanie jednorazowo środków z Funduszu Pracy na podjęcie działalności gospodarczej wraz z określonymi w nim załącznikami będą przyjmowane od dnia 26.09.2016 r. do 30.09.2016 r. w siedzibie Miejskiego Urzędu Pracy w Płocku – Sekretariat /I piętro/ pok. 102 w godzinach obsługi klientów tj. od 8.00 do 15.00.

Wnioski złożone przed terminem naboru określonym w niniejszej informacji nie będą podlegały rozpatrzeniu. Wyłącza się możliwość przesyłania wniosków na adres e-mail MUP w Płocku.
Wyłącza się możliwość składania, przez jednego wnioskodawcę, dwóch wniosków w ramach obu programów.

Prawidłowo wypełnione wnioski wraz z kompletem wymaganych załączników będą rozpatrywane według kolejności wynikającej z daty wpływu wniosków do tutejszego Urzędu.

Szczegółowe informacje udzielane są w siedzibie Centrum Aktywizacji Zawodowej Miejskiego Urzędu Pracy w Płocku, ul. 3 Maja 16 /II piętro/ pok. 211 lub telefonicznie pod nr (24)367 18 37.”

Czy pomyśleliśmy, że doczekamy czasów, w których będziemy jeszcze tworzyć komitety kolejkowe? I to na dodatek za…pieniędzmi na własną firmę. No ale czemu to nie dziwi. Polacy, jak widać po ilości chętnych przed MUP w Płocku, chcą pracować – nawet ciężko pracować. Kolejka dobitnie pokazuje, że płocczanie nie boją się podejmować decyzji o własnej działalności gospodarczej. Bardziej boją się tego, że nie ma pracy, a jak już jest, to boją się, że zostaną oszukani przez pracodawcę, jeszcze inni osiągnęli wiek, w którym pracodawcy nie chcą przyjmować do pracy, a jeszcze inni nie chcą pracować na umowach śmieciowych. Pozostaje nam trzymać kciuki za tych, którzy złożą wnioski i powiedzie im się „na swoim”.

Fot. historia.wp.pl