– W 2019 roku trzeba wygrać z PiS, aby Polska nie stoczyła się w stronę autorytarnych rządów. Aby to zwycięstwo stało się możliwe, potrzebna jest absolutna wygrana w nadchodzących wyborach samorządowych już teraz w 2018 roku. Nasza koalicja powstała po to, aby nasze samorządy nie trafiły w ręce pazernych polityków PiS – mówiła Kamila Gasiuk-Pihowicz, posłanka Nowoczesnej na spotkaniu koalicyjnym, które miało miejsce w domu Władysława Broniewskiego w Płocku.
– Przed nami wielkie wyzwanie. Nadchodzące wybory będą miały kluczowe znaczenie, porównywalne do tych z 1989 roku. Od wyniku tego maratonu wyborczego, który rozpoczniemy na jesieni 2018 roku oraz wyborów w 2019 będzie zależała przyszłość Polski – nie w perspektywie kilku najbliższych lat, ale dziesięcioleci czy pokoleń – podkreślała. – Pierwsze wybory to są te, w których opozycja może skutecznie zawalczyć z partiami, które mają tak autorytarne zapędy, jak PiS. Druga kwestia to podjęcie skutecznej walki, które polega tak naprawdę na skuteczności porozumienia i odbudowania szerokiej koalicji. Dziś na taką szeroką koalicję trzeba być otwartym, bo to jest kwestia odpowiedzialności za Polskę.
Gasiuk-Pihowicz mówiła o budowaniu koalicji obywatelskiej, która ma pomóc skuteczniej zawalczyć o samorządy. – Aby samorząd i nasze małe ojczyzny nie trafiły w ręce osób, dla których liczą się posady i stanowiska, ale trafiły w ręce ludzi kompetentnych i energicznych – tłumaczyła.
Krótko przedstawiła członków Nowoczesnej, które z list koalicyjnych będą ubiegały się o stanowiska radnych miasta Płocka: Elżbieta Szatkowska, płocczanka, działaczka społeczna; Katarzyna Kwarcińska-Kulis, absolwentka Uniwersytetu Wrocławskiego, wiceprezes zarządu Stowarzyszenia Klaster Przemysłowy w Płocku; Małgorzata Kamińska, pedagożka, wykładowczyni akademicka, działaczka społeczna, wprowadzała nauczanie integracyjne w Płocku, Mirosław Kulis, absolwent Politechniki Warszawskiej, inżynier – projektant.
– W tych wyborach będziemy wybierać pomiędzy dwoma opcjami. Pomiędzy odpowiedzialnością i dobrym przygotowaniem samorządowców, a pazernością przedstawicieli obecnej władzy rządzącej. Jestem głęboko przekonana, że doskonałe przygotowanie, aktywność i energia koalicji obywatelskiej przyniesie tej koalicji sukces – zakończyła swoje krótkie przemówienie poseł Nowoczesnej.
– Bardzo się cieszę, że ta drużyna – drużyna Andrzeja Nowakowskiego staje się dzięki Nowoczesnej silniejsza – mówił z kolei Andrzej Nowakowski, prezydent Płocka. – Mogę tylko jedno potwierdzić, że drużyna koalicji obywatelskiej jest zaprawiona w bojach i odpowiedzialna. Dwie kadencje rozwoju miasta to nie tylko dwie kadencje Andrzeja Nowakowskiego, to dwie kadencje całego zespołu ludzi, którzy współpracowali z prezydentem, radnych miasta Płocka, którzy brali na swoje barki odpowiedzialność, uchwalając kolejne budżety, poddając różnego rodzaju pomysły, propozycje, konsultując je z mieszkańcami – tłumaczył Andrzej Nowakowski.
– Bez wsparcia radnych, prezydent mógłby zrobić niewiele albo nawet wcale – podkreślił. Prezydent nawiązał w swojej wypowiedzi do tego, że to dzięki radnym, którzy identyfikowali się z programem Platformy Obywatelskiej, udało się zrobić tak wiele dla miasta. Wspomniał o pierwszym programie wyborczym, który tworzyli wspólnie z kandydatami na radnych, między innymi z Arturem Jaroszewskim, obecnym przewodniczącym Rady Miasta Płocka. Na pierwszym miejscu wówczas była obwodnica. – Dziś możemy powiedzieć, że ten pierwszy postulat został właśnie zrealizowany. Nie byłoby to możliwe gdyby nie zaangażowanie i determinacja wiceprezydentów i radnych miasta Płocka. Nie będę ukrywał, że liderami tej drużyny będą radni miasta Płocka na czele z przewodniczącym rady miasta i kolejnymi radnymi Platformy, którzy będą otwierali listy koalicji obywatelskiej. Natomiast, zgodnie z porozumieniem, każdy numer trzy w czterech okręgach wyborczych to będzie numer, gdzie będą kandydaci Nowoczesnej.
– Niewielu dawało wiarę, że do takiego połączenia, wzmocnienia i poszerzenia opozycji dojdzie – mówił z kolei Andrzej Halicki, poseł Platformy Obywatelskiej. – Jednym z najważniejszych miast na Mazowszu jest oczywiście Płock. I tutaj sytuacja jest o tyle klarowna, że bardzo dobrym gospodarzem jest prezydent Nowakowski – chwalił obecnego prezydenta miasta. – Mamy przed sobą wybory samorządowe o ogromnym znaczeniu politycznym. Myślę, że nawet bardziej ustrojowym niż te w 1989 roku, bo teraz stoimy przed takim wyzwaniem – dwie reformy samorządowe, które miały miejsce i które do tej pory są dobrze oceniane, zostaną zawrócone w drugą stronę, czyli ten proces cofniemy w kierunku rad narodowych – zarządzanie z centrum – zauważył. Podkreślił także znaczenie nowo powstałej koalicji. – Dziś jesteśmy nie tylko zjednoczeni, ale i zdeterminowani. Żebyśmy nie obudzili się, jak w tamtych czasach „wielkiej potęgi” Edwarda Gierka. Dziś musimy wziąć odpowiedzialność w swoje ręce i wybrać najlepszych, tych którzy mieszkają obok nas, tych których znamy i tych, którym możemy zaufać – podsumował.
Na spotkaniu obecna też była poseł Elżbieta Gapińska. – Drużyna prezydenta Nowakowskiego przez ostatnich osiem lat odniosła duży sukces. Widzimy jak się zmienia Płock, to naprawdę nie jest do przecenienia. Państwo możecie porównać rządy poprzedniej ekipy. Widzimy jak to wyglądało kiedyś, a jak wygląda teraz. Ile wielkich inwestycji zostało zrealizowanych, o których mówiono, że się nie uda – powiedziała krótko. Elżbieta Gapińska przestawiła także płockich radnych, obecnych na sali, którzy będą ubiegać się o mandaty w najbliższych wyborach samorządowych. Płocka poseł wymieniała: Artura Jaroszewskiego, Joannę Olejnik, Iwonę Krajewską, Darię Domosławską, Artura Krasa, Grzegorza Lewickiego oraz Tomasza Maliszewskiego. – Walczymy wspólnie z list Koalicji Obywatelskiej, aby nasza reprezentacja w radzie miasta była jak największa. Liczę na to, że płocczanie doceniając ich dotychczasowe osiągnięcia, będą wybierali z list Koalicji Obywatelskiej. Aby zrealizować program prezydenta Andrzeja Nowakowskiego, potrzebni są dobrzy radni – zaznaczyła.
– Nie wszyscy radni Platformy Obywatelskiej są jej członkami. Platforma nie jest środowiskiem zamkniętym tylko dla swoich członków, a listy są otwarte dla wszystkich. Koalicja Obywatelska – nie idziemy sami, chcemy iść jak najbardziej szerokim frontem obywatelskim. Jesteśmy komitetem otwartym na różne środowiska, otwartym na środowiska, które nie są członkami żadnej partii. Chcemy zaprosić na nasze listy tych, dla których Płock jest naprawdę ważny i wszystkich tych, którzy razem z nami chcą budować przyszłość naszego miasta. Pełną drużynę przedstawimy na konwencji, która odbędzie się niebawem – zapowiedział prezydent Płocka, ubiegający się o reelekcję.
Z kolei Katarzyna Kwarcińska-Kulis zadeklarowała, że jako Nowoczesna będą chcieli wnieść do tej koalicji, trochę nowoczesności, trochę innego spojrzenia na ten plan, który jest. – Wszyscy wiemy, że miasto Płock bardzo dobrze się rozwijało przez ostatnie osiem lat, ale jak to się mówi – zawsze można zrobić jeszcze więcej. Mamy nadzieję, że nasza drużyna będzie mogła wspomóc całą drużynę koalicyjną – stwierdziła.
Plan dla Płocka
Prezydent przedstawił w dużym skrócie Plan dla Płocka. – To nie jest plan, który powstał w jakimkolwiek gabinecie, to plan, który powstał „na ulicy”. Jest wynikiem wielu spotkań i rozmów z mieszkańcami Płocka, z radnymi, którzy też spotykają się z płocczanami – mówił prezydent.
Jak wyglądają wstępne prognozy rozwoju naszego miasta na najbliższe lata? Co się znalazło w tym planie? Nowy stadion dla Wisły Płock; nowe parki i tereny zielone, które będą połączone z rewitalizacją w tym duży park, który ma powstać między osiedlem Międzytorze, a Podolszycami; sala koncertowa dla Płockiej Orkiestry Symfonicznej, która ma stanąć na Nowym Rynku; dalszy rozwój programu i kontynuacja Mieszkań na Start, również połączone z rewitalizacją płockiej starówki; żłobki – piąty i projekt szóstego oraz wprowadzenie bonów żłobkowych; nowe przedszkola – zastąpienie starych, budowanych w stylu ciechanowskim, nowoczesnymi obiektami; nowy aquapark i zagospodarowanie terenów przy Sobótce; powstanie Mediateki w kamienicy przy ulicy Kościuszki; rozbudowa systemu roweru miejskiego – kolejne stacje, kolejne drogi rowerowe (Borowiczki, Imielnica) oraz Radziwie, Ciechomice i Góry w tym przypadku w grę wchodzi budowa kładki rowerowej, która przebiegałaby pod starym mostem; dalsza rewitalizacja bulwarów wiślanych; budowa nowych parkingów; inwestycje drogowe, na które już są pozyskane pieniądze unijne – ulice Tysiąclecia, Kilińskiego, Wyszogrodzka czy Chopina wiele innych; uzbrojenie nowych terenów inwestycyjnych w Trzepowie, na które również już zostały pozyskane środki unijne, rozwój Karty Płocczanina i coraz więcej zniżek na nią u płockich przedsiębiorców. To jednak zaledwie preludium. Więcej szczegółów programu wyborczego Andrzeja Nowakowskiego poznamy wkrótce, o czym wspomniał prezydent podczas konferencji.
Na zakończenie poniedziałkowego spotkania zostało podpisane porozumienie koalicyjne pomiędzy Platformą Obywatelską, a Nowoczesną.