Karolina Kaca: Dobrze ubrani ludzie mają w życiu lepiej [FOTO]

– Każdy człowiek jest stworzony do wypełnienia jakiegoś zadania bądź misji – ileż razy przebiega nam ta myśl przez głowę, patrząc na drugiego człowieka. Kiedy poznałam Karolinę tak właśnie pomyślałam. Pełna energii, poczucia humoru, pasjonatka mody. W każdym wypowiadanym przez nią zdaniu, czuje się pasję i zafascynowanie tym co robi.

Zastanawiacie się kim jest Karolina i co robi? Do jakiej misji powołał ją świat? Otóż Karolina Kaca jest stylistką i doradcą wizerunku. – Już jako 6-latka spędzałam wolny czas, rysując kobiety w różnych stylizacjach, fascynował mnie strój, fasony ubrań, zestawienie kolorów – uśmiecha się, wspominając dziecięce marzenia.

Tak naprawdę wybór jej ścieżki zawodowej zweryfikowało życie, proces kształcenia, praktyki, doświadczenie zawodowe, to wszystko szło od kilku lat w jednym kierunku. Począwszy od studiów kulturoznawczych na Uniwersytecie Łódzkim o specjalizacji promocja sztuki, przez pracę magisterską dotyczącą mody, szkołę stylizacji w Krakowie, kolejne kursy specjalistyczne w Warszawie, aż po praktyki zawodowe. Do tego wszystkiego dokładała ciągłą pracę, brała i bierze udział w różnego rodzaju kursach – dokształcała się i robi to cały czas. Aby być na bieżąco, często bierze udział w pokazach mody czy targach branżowych. Jednym zdaniem – nie osiadła na laurach i nie stoi w miejscu. Można powiedzieć, że Karolina żyje z modą za pan brat.

– Dopasowuję strój do osobowości, rodzaju sylwetki i typu kolorystycznego. Wybieram tylko to, co pasuje do danej osoby, bez względu na to, co lansują marki modowe. Moje klientki muszą czuć się dobrze w tym, co im proponuję – przyznaje. Jest osobą szczerą i bezpośrednią, nie owija w przysłowiową bawełnę. Każdą chwilę jaką spędza z klientką wykorzystuje maksymalnie. – Praca jest moją misją i tak ją traktuję – uśmiecha się skromnie. Karolina zawsze stara się aby klientka, która do niej trafi, wychodziła od niej zadowolona. – Poza doradztwem wizerunkowym staram się dać każdej kobiecie takiego energetycznego kopa, powera, dawkę pozytywnej energii, po to, aby doceniła i polubiła siebie – tłumaczy.

A jak przekonać klientkę do stroju, do którego niekoniecznie jest przekonana? – Uświadamiając ją o atutach jej sylwetki w danym stroju – odpowiada bez namysłu. Według Karoliny wiele kobiet nie ma świadomości swojej sylwetki, albo nie mają świadomości tego, jak bardzo nasz wygląd wpływa na to, jak jesteśmy odbierani przez ludzi. – Mówi się, że ładni ludzie mają w życiu łatwiej. Moim zdaniem to dobrze ubrani ludzie mają w życiu łatwiej – stwierdza jednoznacznie. Stylistka uważa, że tak naprawdę uroda nie ma znaczenia, bo jeżeli ktoś jest zadbany, dobrze ubrany, to w 80 proc. przypadków będzie lepiej postrzegany przez ludzi.

Rzadko spotyka się z osobami, które nie chcą poddać się stylizacjom przez nią proponowanych. Jeżeli już jakaś pani decyduje się, aby to Karolina dobrała jej strój, oddaje się w jej ręce bez reszty. A ona gwarantuje, że będzie zadowolona. Jaki jest jej styl? – Kobiecy – 100 procent! – śmieje się moja rozmówczyni. – Strojem staram się zaakcentować swoją kobiecość i osobowość – dodaje.

Wiele kobiet ma problemy z dobraniem do siebie odpowiedniego stroju, często też ukrywają swoją kobiecość. Karolina Kaca uważa, że jest to wina trendu na tzw. oversize czyli fasony pudełkowe. – Są to formy, które defasonują sylwetkę, ciężko w nich ukazać kobiecość oraz zachować proporcje. Nie dziwię się moim klientkom, że mają czasem problem z kupieniem sobie czegoś nowego – twierdzi stylistka. – Fakt, że koleżanka ubierze się w falbanki i dobrze w nich wygląda, nie oznacza, że my w nich też będziemy dobrze wyglądać. Jednemu pasują falbanki, innemu koronki – musimy w tym gąszczu trendów odnaleźć siebie – tłumaczy Karolina.

Z rozmowy z młodą stylistką wnoszę, że na pewno trendów modowych nie powinniśmy traktować jak biblii. – Trendy są grą, trzeba umieć bawić się modą. Przede wszystkim musimy poznać siebie, by odnaleźć swój styl – wtedy będziemy wiedzieć, co do nas pasuje, a trendy mogą być tylko dodatkiem – radzi fachowiec od wizerunku.

Jeżeli kobieta ma problem z odnalezieniem stylu, to wtedy należy udać się do specjalisty od stylizacji. – Każdy stylista powinien być także dobrym psychologiem. Jeżeli nie dostrzeże od razu stylu klientki, należy porozmawiać, by ją lepiej poznać. Zapytać, jak wygląda jej tryb dnia, w jakim towarzystwie się obraca, jakie fasony ubrań lubi nosić, a jakie niekoniecznie, trzeba także zobaczyć które kolory pasują do jej urody. Dopiero wtedy tak naprawdę zaczynamy stylizację – opowiada o tajnikach swojej pracy. Zatem nie powinniśmy się sugerować trendami, a jedynie z nich korzystać. – Jeżeli w sklepie podoba nam się jakaś bluzka i mamy świadomość, że będzie ona pasowała do spódniczki, którą nosimy, czy marynarki, która wisi w szafie, to jest to bluzka w naszym stylu, a jeżeli zastanawiamy się – do czego ja ją założę? To znaczy, że ta bluzka kompletnie do nas nie pasuje i na pewno nie powinniśmy jej kupować – doradza Karolina Kaca.

Według mojej rozmówczyni, każda osoba powinna tworzyć własny wizerunek i własną markę, niezależnie od tego co jest modne. – To jest trochę tak jak z perfumami, jeżeli perfumy są dobrze dobrane do rodzaju skóry i charakteru, nie będziemy ich czuć na sobie, to inni poczują ich cudowny zapach. Podobnie jest z ubraniem, jeżeli jest dobrze dobrane, będziemy czuć się bardzo dobrze w danym stroju – będzie wygodny, podkreśli nasze atuty, a inni zobaczą nasze piękno – tłumaczy.

Proszę, aby zdradziła trochę szczegółów ze swojego życia prywatnego. Uśmiecha się. – Mam wspaniałą córkę Wiktorię oraz cudownego mężczyznę, bez nich nie wyobrażam sobie życia. Mój świat krąży wokół mojej wspaniałej rodziny i mody. To moje dwie pasje – podkreśla.

A co doradziłaby kobietom na tę wiosnę, jak się ubrać? – Niezależnie od trendów, pory dnia czy roku, traktujcie ubranie zadaniowo. Strój ma wyrażać osobowość oraz podkreślać mocne strony sylwetki. Ubieraj się tak, jak chcesz, by cię traktowano – dbałość o wizerunek naprawdę wiele ułatwia – radzi.

Jeżeli macie problem z tym jak się ubrać i co wybrać w sklepach przepełnionych różnego rodzaju ubraniami, po prostu zadzwońcie do Karoliny Kaca pod numerem tel.731 731 811  lub skontaktujcie się ze stylistką na Facebooku, a ona na pewno dobierze do was strój, w którym będzie się czuć jak ryba w wodzie.

Fot. Lena Rowicka