Budowa elektrociepłowni w Płocku – to pierwszy temat, który zainteresował radnych.
Sesja rady miasta rozpoczęła się od uczczenia minutą ciszy pamięci demonstrujących, którzy zginęli na Ukrainie. Następnie prezydent Płocka Andrzej Nowakowski poprosił radnych o wsparcie starań o pozyskanie środków unijnych, jeszcze w ramach poprzedniej perspektywy finansowej, na realizację pierwszego etapu obwodnicy, czyli odcinek od ronda Wojska Polskiego do ulicy Otolińskiej oraz na budowę ulicy Maszewskiej oraz Traktowej. – Wysłałem pisma do wójtów oraz burmistrzów z prośbą o wsparcie tej inicjatywy. Teraz zwracam się z prośbą do państwa o zabranie głosu w konsultacjach społecznych. Przed aulą leżą formularze, które należy wysłać do urzędu marszałkowskiego do 7 marca – prosił prezydent obecnych na dzisiejszej sesji radnych.
Dokładnie o znaczeniu konsultacji społecznych, o których mówił prezydent można przeczytać w artykule Poprawić układ komunikacyjny miasta i zachować 37 mln zł w budżecie
Pierwszym tematem, który wzbudził dyskusję podczas dzisiejszych obrad była kwestia realizacji gospodarki odpadami w Płocku. Mimo że przygotowany materiał dotyczył planów rozwojowych spółki miejskiej ZUOK Kobierniki, to radnych bardziej zainteresował ostatnio podpisany przez prezydenta Płocka oraz firmę Fortum list intencyjny, czyli deklaracja podjęcia działań w kierunku budowy elektrociepłowni w Płocku. Radna Kulpa prosiła o konkretną informację dotyczącą tego planu, głównie o lokalizację.
– Prywatny inwestor zwrócił się z pomysłem oraz prośbą o podpisanie listu, by wybudować elektrociepłownię. Jako miasto jesteśmy gotowi na współpracę z każdym inwestorem, który będzie chciał zainwestować środki w Płocku, dając nowe miejsca pracy – odpowiadał prezydent Nowakowski. – Podpisaliśmy list. Decyzja leży teraz po stronie inwestora czyli Fortum – dodawał.
Prezydent w odpowiedzi na pytanie o lokalizację elektrociepłowni przyznał, że ta będzie zależała od inwestora, gdyż po jego stronie jest pozyskanie działki. Zapewnił jednak, że miasto będzie rozmawiało z mieszkańcami, którzy mieszkają w pobliżu proponowanej lokalizacji. Jak zaznaczyła radna PiS Wioletta Kulpa sąsiedztwa elektrociepłowni obawiają się mieszkańcy Trzepowa.
Radny Paweł Kolczyński pytał natomiast o współpracę z PKN Orlen. Czy wspólna inicjatywa miasta i Fortum nie wpłynie negatywnie na relację z koncernem. Obecnie Fortum korzysta z ciepła produkowanego przez PKN Orlen.
Prezydent stwierdził, że te pytania należy skierować do prezesa Orlenu, zarzucając radnym, że z jednej strony chcą twardej polityki wobec koncernu, a z drugiej miłej współpracy. Nowakowski zaznaczył też, że miasto rozmawia z Orlenem o współpracy z Fortum, ale te dwie firmy również będą musiały dojść do porozumienia.
Sesja rady miasta trwała zaledwie cztery godziny. Podejmowane uchwały nie wzbudzały wątpliwości. Najwięcej emocji wywołał materiał o zadłużeniu miasta. Radni wykorzystali okazję, by zaprezentować swoje niezadowolenie ze stanu finansów miasta i jednocześnie, przed tegorocznymi wyborami samorządowymi, przypomnieć o tym co dobrego zrobiły ich środowiska polityczne dla Płocka w poprzednich kadencjach.
Więcej na temat dyskusji o zadłużeniu miasta wkrótce.