Jeszcze bardziej zanieczyszczone powietrze w 2016 roku

Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego wydało ostrzeżenie w związku z ryzykiem przekroczenia dopuszczalnych poziomów substancji szkodliwych w powietrzu.

W 2016 roku mogą zostać przekroczone normy jakości powietrza dla benzo(a)pirenu na obszarze całego województwa, a pyłów zawieszonych PM10 i PM2,5 i dwutlenku azotu w niektórych miastach i gminach.

Ogłoszony alert I poziomu nie oznacza, że w danym momencie lub najbliższym czasie należy się spodziewać wysokiego stężenia zanieczyszczeń. Zaleca on, aby zwłaszcza osoby z grupy wrażliwej czy osoby uprawiające sport na zewnątrz były bardziej świadome, że mogą występować dni, w których należy unikać wychodzenia na zewnątrz. Pogorszenie jakości powietrza prognozowane jest w okresie zimowym (możliwe wczesną wiosną i późną jesienią).

Bieżące informacje dotyczące jakości powietrza są publikowane na stronie< Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Warszawie, który zajmuje się pomiarem poziomów zanieczyszczeń występujących w powietrzu. Wyniki pomiarów ze stacji automatycznych można śledzić na stronie http://sojp.wios.warszawa.pl

W przypadku wystąpienia podwyższonych stężeń szczególną ostrożność powinny zachować kobiety w ciąży, dzieci, seniorzy, alergicy oraz osoby z chorobami układu krążenia. Zaleca się im ograniczenie czasu spędzanego na powietrzu.

Samorządy dysponują narzędziami służącymi do przeciwdziałania zbyt wysokim stężeniom substancji szkodliwych. Są to na przykład: rozwój i modernizacja systemu transportu publicznego czy czyszczenie ulic na mokro w okresie wiosenno  – letnim. Mieszkańcy mogą wesprzeć te działania wybierając komunikację miejską, lepsze jakościowo paliwo do ogrzewania domów czy ograniczając użycie spalinowego sprzętu ogrodowego.

Obowiązują następujące poziomy alertów (w zależności od poziomu zanieczyszczenia):

Alert poziom I – ryzyko przekroczenia poziomu dopuszczalnego lub docelowego substancji w powietrzu,
Alert poziom II – przekroczenie poziomu dopuszczalnego lub docelowego substancji w powietrzu,
Alert poziom III – ryzyko przekroczenia poziomu alarmowego substancji w powietrzu,
Alert poziom IV – przekroczenie poziomu alarmowego substancji w powietrzu (po przekroczeniu poziomu alarmowego, w wyniku krótkotrwałego narażenia mogą wystąpić od razu negatywne skutki zdrowotne).

W 2016 roku na Mazowszu prognozowane jest przekroczenie Alert I i II poziomu.
Dodatkowych informacji udziela: Tomasz Klech, Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Warszawie, nr tel. 22 651 07 07 wew. 41 56, e-mail: t.klech@wios.warszawa.pl, Krystyna Barańska, Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Warszawie, nr tel. 22 651 07 07 wew. 41 50, e-mail:k.baranska@wios.warszawa.pl

Źródło: Biuro Prasowe Wojewody Mazowieckiego

Fot.naukawpolsce.pap.pl