Komisje Samorządu Terytorialnego oraz Finansów Publicznych zajmą się projektem ustawy dotyczącym „janosikowego” – daniny, która dręczy zarówno nasze miasto jak i województwo.
„Janosikowe” to obowiązkowa wpłata, przekazywana przez samorządy, których dochody z podatków przekraczają wskaźniki określone w ustawie, na rzecz biedniejszych. Ta danina mocno uderza zarówno w miasto Płock jak i w województwo mazowieckie. Jak mówił marszałek Adam Struzik na konferencji subregionalnej, poświęconej przygotowaniom do następnej perspektywy unijnej, Mazowsze będzie traktowane jako lepiej rozwinięty region, przez co będzie mogło pozyskać mniej środków. Jednocześnie region, który wypracowuje większe dochody nie może z nich w pełni korzystać, gdyż z racji obowiązku płacenia „janosikowego” musi je przekazać na rzecz biedniejszych województw.
Dwa lata temu została przeprowadzona ogólnopolska kampania „Stop Janosikowe”. Pod obywatelskim projektem ustawy, która ograniczałaby tę obowiązkową wpłatę do budżetu, zebrano ponad 150 tys. podpisów. Projekt ustawy został złożony w Sejmie. Jednak w lipcu 2012 roku opracowany w podkomisji, kompromisowy projekt został negatywnie zaopiniowany na połączonych komisjach, a następnie prace nad nim zamrożono. Temat powrócił w tym tygodniu. O powrót do prac nad projektem wnioskował poseł z naszego okręgu Piotr Zgorzelski.
– Jako posłowie mamy obowiązek reagować na źle skonstruowane prawo i zmieniać je. Przykład Mazowsza pokazuje, jak źle obmyślone przepisy mogą zniszczyć samorząd – mówił podczas obrad w Sejmie poseł Zgorzelski. – Przyszły rok obciąży nadmiernie kolejne samorządy. Nie możemy się temu biernie przyglądać. Niech te przepisy zaczną faktycznie działać tak, żeby pieniądze otrzymywały biedne samorządy, ale jednocześnie, by wpłaty na subwencję nie rujnowały tych, którzy wypracowują więcej.
Posłowie większością głosów skierowali do dalszych prac w komisjach projekty ustaw reformujących „janosikowe”. Komisje Samorządu Terytorialnego oraz Finansów Publicznych wrócą do projektu, który wypracowały rok temu. Uwzględnią również najnowsze sugestie samorządów i inicjatywy obywatelskiej „Stop Janosikowe”. Jeśli komisje wypracują nowy kompromisowy projekt, jest szansa, by jego finansowa strona została uwzględniona w budżecie na przyszły rok.