Jak żyje się płockim komornikom? Przejrzeliśmy ich majątki i dochody. Niektórzy to krezusi

Z oświadczeń majątkowych wynika, że komornikom – przynajmniej niektórym – w naszym kraju żyje się bardzo dobrze. Zarówno ujawnione zarobki jak i majątki pokazują, że jest to zawód niezwykle dochodowy. Chociaż to też pewnie kwestia zaradności i siły przebicia w zawodzie – nie będziemy wnikać. Wśród płockich komorników są wręcz krezusi. Majątki zgromadzone na kontach są sześciocyfrowe plus oczywiście nieruchomości i ruchomości np. samochody.

Ujawnianie przez komorników dochodów i ich majątków to pokłosie nowej ustawy. Zgodnie z nią komornicy są zobligowani, aby złożyć zeznania majątkowe w formie oświadczenia. Dane są publikowane na stronie internetowej Sądu Apelacyjnego w Łodzi – komornicy z Płocka należą do tamtejszej Izby Komorniczej.

Przy Sądzie Rejonowym w Płocku działa dziesięciu komorników sądowych. Majątki niektórych opiewają na miliony. Przejrzeliśmy oświadczenia majątkowe każdego z nich. Różnice w zgromadzonych dobrach i dochodach są bardzo duże. Niektórzy nie wykazali w oświadczeniach dochodu, tłumacząc, że załączyli je w formie PIT, a te nie są opublikowane na stronie.

Pierwszy na liście jest Maciej Czyż. Środki zgromadzone na kontach to: 249,648 zł, 19 tys. 535 euro oraz 13 tys. 177 dolarów. Oprócz tego komornik zadeklarował, że posiada działkę – 580 m kw (współwłasność) i 64-metrowe mieszkanie. Posiada także trzy samochody, których również jest współwłaścicielem. Na liście widnieje Jaguar, Citroen i BMW. Kolejnym komornikiem jest Tomasz Grzywiński. Jak wykazał w oświadczeniu, na koncie udało mu się zgromadzić 415 tys. zł oraz 3 tys. franków szwajcarskich. Nie posiada mieszkania. Jest właścicielem nieruchomość o pow. 5596 m kw. Ponadto ma dwa samochody: Citroena i Suzuki. Dochody jakie uzyskał w 2019 r. z tytułu prowadzenia kancelarii to nieco ponad 256 tys. zł.

Maciej Janiszewski wykazał, że na koncie zgromadził 395,54 zł (wspólnota majątkowa). Posiada także samochód (w oświadczeniu nie można odczytać jego marki). Komornik nie wykazał w oświadczeniu dochodów, które uzyskał w roku ubiegłym. Z kolei Tomasz Lewandowski posiadał na koniec 2019 r. na koncie 277 tys. zł, 271 dolarów, 41 funtów i 357 euro. W skład jego majątku wpisano też działkę zabudowaną o pow. 1548 m kw. (współwłasność majątkowa). Jest też wykazana nieruchomość o pow. 1023 m kw. i samochód marki Honda (stanowiące współwłasność). Arkadiuszowi Majchrzakowi udało się na koncie zgromadzić 30 tys. zł. Ma też niewielkie mieszkanie – 48 m kw. Samochodu brak. A dochód wykazany za 2019 rok to nieco ponad 119 tys zł.

Następny na liście jest Tomasz Peda. Wśród płockich komorników to prawdziwy krezus. Jego majątek opiewa bowiem na miliony. Na koncie komornika widnieje kwota: 2 mln 296 tys 400 zł. Ponadto są też pokaźne kwoty zgromadzone w walutach obcych: 73 tys. euro oraz 76 tys. dolarów amerykańskich. Posiada także nieruchomość o pow. 2 tys m kw., na której stoi drewniany dom o pow. 170 m kw. Posiada jeszcze 80-metrowe mieszkanie, dwa mieszkania połączone w jedno o powierzchni 120 m kw. oraz… sześć samochodów: dwa BMW, Hondę, Nissana, Suzuki i Yamahę. Dochody z tytułu prowadzenia kancelarii komorniczej wyniosły w roku ubiegłym 555 tys. zł. Ponadto Peda wskazał, że zarobił 45 tys. zł na wynajmie mieszkania.

Maria Rudnicka wykazała, że na koncie posiadała 800 zł i 1,345 euro. Ma też dwa mieszkania 60 i 59-metrowe. Jest właścicielką dwóch samochodów: Audi oraz Toyoty. Rudnicka oświadczyła, że na prowadzonej przez nią kancelarii komorniczej, zarobiła ponad 513 tys. zł. Pobierała także emeryturę, z której uzyskała dochód 44,309 tys. zł. Następny na liście jest Paweł Stopczyński, który na koniec 2019 r. posiadał na koncie 505 tys. zł i 1,130 euro. Ponadto jest współwłaścicielem działki zabudowanej – 1754 m kw., 64-metrowego mieszkania oraz “innej” nieruchomość o pow. 1066 m kw. Stopczyński wykazał, że posiada dwa auta: Suzuki oraz Hondę. W ubiegłym roku uzyskał prawie 510 tys zł dochodu z prowadzonej przez siebie kancelarii.

Rafał Walczyński oświadczył, że na koncie zgromadził 40 tys. zł. Nie posiada ani ruchomości, ani nieruchomości. A w minionym roku zarobił nieco ponad 190 tys. zł. Płocką stawkę zamyka Szymon Żebrowski, który na koncie na koniec 2019 r. miał nieco ponad 33 tys. zł oszczędności. Posiada także 50-metrowe mieszkanie obciążone kredytem hipotecznym i jeździ samochodem, który jest w leasingu. Dochody jakie wykazał w oświadczeniu to trochę ponad 87 tys. zł.