Iwaniak: Nie wszyscy korzystają z internetu

Płocki Sojusz Lewicy Demokratycznej aktywnie odpowiada na apel prezydenta Nowakowskiego, informuje o następnych blokadach dróg oraz zapowiada powiększenie klubu radnych.

Prezydent Andrzej Nowakowski, na ostatniej sesji rady miasta zaapelował do radnych, by przyłączyli się do konsultacji społecznych, których efekt będzie miał wpływ na pozyskanie środków unijnych. Przypominamy, że miasto Płock bierze udział w konkursie o unijne dofinansowanie na dwie inwestycje: budowę pierwszego odcinka obwodnicy oraz budowę ulicy Maszewskiej i Traktowej.

Szczegóły w artykule Poprawić układ komunikacyjny i zachować 37 mln zł w budżecie miasta

SLD postanowiło wesprzeć prezydenta w działaniach o jak największą liczbę głosów oddanych w konsultacjach społecznych i wyszło dziś na ulicę Tumską, by przedstawić inicjatywę szerszej liczbie mieszkańców.

– Od godziny 9 rano zbieramy podpisy pod formularzem zawierającym poparcie dla projektów ważnych dla naszego miasta. Projekty oraz uzasadnienie są już wpisane. Mieszkańcy muszą tylko wpisać swoje dane – poinformował na dzisiejszej konferencji prasowej przewodniczący płockiego SLD Arkadiusz Iwaniak. – Przez niecałe dwie godziny zebraliśmy blisko 200 formularzy – dodawał, krytykując przy tym nieco władze miasta, że akcja była promowana tylko  w internecie, z którego nie każdy korzysta.

Zbieranie podpisów będzie trwało do zakończenia etapu konsultacji, czyli do 7 marca. Dziś działaczy SLD spotkamy, między godziną 16 a 18 przed galerią Mazovia, a jutro, od godziny 12 do 16, w centrum handlowym Wisła. W przyszłym tygodniu natomiast, dokładnie w środę, podpisy będą zbierane przed galerią Mosty. Do akcji SLD przyłączyła się również Rada Mieszkańców Osiedla Stare Miasto, której przewodniczącym jest radny SLD Dariusz Skubiszewski. Codziennie, do 7 marca w siedzibie RMO, przy ulicy Bielskiej 14, między godziną 17 a 19, osiedlowi radni będą pełnić dyżury, w trakcie których mieszkańcy mogą przyjść i wypełnić formularz popierający budowę wspomnianych wyżej inwestycji drogowych. Radny Skubiszewski jednocześnie zaapelował do pozostałych rad osiedli, by również przyłączyły się do tej akcji.

Jak zapowiadała radny Iwaniak, SLD zamierza również przeprowadzić akcję informacyjną przez internet, wysyłając wiadomości z prośbą o poparcie inicjatywy.

Przed nami blokady

Jak poinformował Arkadiusz Iwaniak, SLD planuje następne blokady dróg, by jak dotychczas zwrócić uwagę centralnych władz na problem Płocka, dotyczący głównie transportu materiałów niebezpiecznych. Do tej pory SLD tego typu akcję przeprowadziło dwukrotnie w Słupnie, tym razem natomiast szykuje blokadę ulicy Granicznej – dokładnie 21 marca. Na tym nie koniec. Na przełomie kwietnia i maja zostanie zablokowana droga krajowa nr 10 w miejscowości Góra. W czerwcu natomiast SLD wybiera się do stolicy, by tam zablokować jedną z ulic. Jeszcze nie wiadomo, w którym miejscu dokładnie działacze z Płocka przeprowadzą swoją akcję, ale jak zapowiada Arkadiusz Iwaniak, będzie to taka droga, której blokada nie zostanie niezauważona. Ponadto SLD dalej zamierza zbierać podpisy pod petycją do ministra właściwego ds. transportu. Jak zapowiedział dziś szef płockiego Sojuszu, zostanie wystosowany także apel do zarządu PKP oraz PKN Orlen, by zaakcentować potrzebę wyprowadzenia transportu kolejowego z centrum miasta oraz zwrócić uwagę na opłakany stan obiektów, za które odpowiada właśnie PKP.

Zwołać nadzwyczajną sesję

Następną propozycją SLD jest zwołanie nadzwyczajnej sesji, w której udział wezmą poza płockimi rajcami radni sejmiku oraz parlamentarzyści. – Niech przedstawią co zrobili do tej pory dla naszego miasta – mówił Arkadiusz Iwaniak. Szef lewicowej partii zaproponował również, by powołać zespół ekspercki przy prezydencie bądź radzie miasta, który wypracuje plan najważniejszych inwestycji drogowych i kolejowych dla Płocka. Przy okazji dzisiejszej konferencji prasowej przewodniczący Iwaniak poinformował, że klub SLD w radzie miasta liczy już właściwie 7 członków. Niebawem klub ma zasilić Jacek Jasion – dotychczas związany ze stowarzyszeniem Nasz Kraj. Będzie to następny tego typu transfer. Przypominamy, że parę miesięcy temu do klubu SLD ze wspomnianego stowarzyszenia przeszedł Dariusz Skubiszewski.