Około 20 milionów złotych kosztować mają panele słoneczne, dzięki którym Wojewódzki Szpital Zespolony w Płocku będzie mógł zaoszczędzić na podgrzewaniu wody i klimatyzowaniu sal dla pacjentów. List intencyjny w tej sprawie podpisany został podczas konferencji „Więcej miejsc pracy w regionie”.
– To dobry przykład, jak radzić sobie z brakami energii w tych czasach. Szczególnie w gorących miesiącach, z jakimi mieliśmy do czynienia w sierpniu tego roku – mówił były premier Waldemar Pawlak podczas briefingu prasowego zwołanego w przerwie konferencji. – Energia odnawialna w naszym kraju to wciąż jeszcze wielki, niezagospodarowany obszar. Dlatego jestem dumny, że właśnie Płock sięgnie po tę energię, a nasz szpital stanie się ośrodkiem badawczo-rozwojowym. Nie tylko dla naszego regionu, ale i dla całego kraju.
Projekt realizowany ma być przez spółkę Inwestycje Miejskie, której prezes nie ukrywa, że marzy o roli lidera podobnych projektów również w innych miastach. – Chcemy korzystać z programu „Horyzont 2020”, dzięki któremu pozyskać można środki finansowe na działania o charakterze innowacyjnym – mówił prezes Inwestycji Miejskich Artur Biernat. – Jeśli projekt się powiedzie, chcielibyśmy realizować go również w innych szpitalach. Nie tylko na Mazowszu.
Baterie słoneczne, które zostaną zamontowane na jednej ze ścian szpitala na Winiarach. Pozyskana w ten sposób energia wykorzystywana ma być do podgrzewania wody oraz do produkcji klimatyzowania sal pacjentów. Przewidywane oszczędności sięgać mają 110-150 tysięcy złotych miesięcznie.
Konferencja „Więcej nowych miejsc pracy w regionie”, podczas której podpisany został list intencyjny w sprawie szpitala na Winiarach, odbywała się w w Domu Technika i poświęcona była przede wszystkim odnawialnym źródłom energii.
Uczestnicy konferencji podkreślali, że OZE mogą wygenerować wiele nowych miejsc pracy. Również w naszym regionie.