W czwartek, 28 listopada, rozpoczęło się w podpłockim Grzybowie kilkudniowe Europejskie Spotkanie Zrównoważonych Inicjatyw Wiejskich. To trzecie takie spotkanie w UE, którego założeniem jest dyskusja o przyszłości obszarów wiejskich.
Stowarzyszenie Ekologiczno-Kulturalne „Ziarno” w Grzybowie (gm. Słubice) istnieje od 30 lat. Założyli je Ewa Smuk-Stratenwerth i jej mąż Peter Stratenwerth, jeden z pionierów ekologicznego rolnictwa ze Szwajcarii. Małżonkowie od początku swojej działalności współpracują z rolnikami, organizują warsztaty, kursy i seminaria dla dzieci, młodzieży, lokalnej społeczności i ludzi z całej Polski i z całego świata. W 2015 r. założyli Ekologiczny Uniwersytet Ludowy, gdzie uczą chętnych agroekologii.
Grzybów, właśnie dzięki Ewie i Peterowi Stratenwerth, znany jest rolnikom, miłośnikom natury i powrotu do korzeni, wszystkim, dla których ważna jest ekologia oraz bliskość człowieka i przyrody. Nic dziwnego, że to właśnie tutaj – pod hasłem „Tkając wspólną przestrzeń” – odbywa się międzynarodowe spotkanie poświęcone rolnikom, wsi i rozwojowi lokalnych wspólnot.
Międzynarodowa wymiana doświadczeń
W spotkaniu uczestniczą m.in. goście z Polski, Francji i Niemiec. Właśnie współpracy francusko-niemiecko-polskiej poświęcona była debata inaugurująca spotkanie w Grzybowie pn. „Trójkąt Weimarski – perspektywy rozwoju wsi i rolnictwa”. – Być może trójkąt naszych doświadczeń we Francji, Niemczech i Polsce, który zamyka się w Grzybowie, otworzy przed naszymi europejskimi wsiami i miastami właśnie coś w rodzaju Trójkąta Weimarskiego – zastanawiali się uczestnicy debaty.
W czwartkowej debacie uczestniczyli paneliści z UE, byli przedstawiciele Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, instytucji współpracujących z rolnikami oraz świata nauki. Gościem specjalnym był starosta płocki Sylwester Ziemkiewicz, który powitał uczestników spotkania jako gospodarz ziemi płockiej.
– Powiat płocki to powiat typowo rolniczy, a nasz samorząd zawsze murem stał i stoi za rolnikami. Wszelkie inicjatywy stawiające rolnictwo i rolników w centrum uwagi są dla nas ważne, potrzebne i budujące. Dlatego dziękuję za zorganizowanie tej konferencji i całego wydarzenia. Jestem przekonany, że wypracowane tutaj wnioski zostaną wprowadzone w życie dla dobra nas wszystkich – mówił starosta Sylwester Ziemkiewicz.
Program spotkania w Grzybowie, które potrwa do niedzieli, zakłada szereg warsztatów (m.in. „Z Plesse przez Marburg do Grzybowa – inicjatywy dla zrównoważonego rozwoju”; „Pracownie Bioregionów jako opcja rozwoju obszarów wiejskich”; „Rolnicy, mieszkańcy wsi i reszta społeczeństwa – jak zbudować wspólną płaszczyznę?”; „Dialog międzypokoleniowy w życiu rolników”), wizyt w regionie, dyskusji i integracji. Wszystko w duchu wzajemnego szacunku, zrozumienia, życzliwości i wspólnej chęci poprawy życia na wsiach i we własnych gospodarstwach.
Źródło i fot: Starostwo Powiatowe w Płocku.