Gryszpanowicz: Autorzy projektów złożonych w drugiej edycji BO wysoko podnieśli poprzeczkę

Czy autorzy zwycięskich propozycji byli zaskoczeni wynikami? A jak oceniają nawzajem swoje pomysły? A właściwie to co dokładnie obejmują projekty, które trafią do realizacji?

W ramach drugiej edycji Budżetu Obywatelskiego zostaną zrealizowane dwa projekty. Pomysłem, który najbardziej spodobał się płocczanom była propozycja Piotra Gryszpanowicza – Kryte boisko dla dzieci. 

Projekt zakłada budowę dwóch przylegających do siebie boisk, o wymiarach takich jak Orlik, które zostaną przykryte specjalnym balonem tzw. halą pneumatyczną. Jak w trakcie kampanii promującej projekt mówił przedstawiciel firmy, która zajmuje się budową takich obiektów, tego typu „balon” stawia się dwa dni. Wystarczy natomiast jeden dzień, by halę zdemontować. To oznacza, że hala będzie zakładana jesienią, a gdy zrobi się ciepło, będzie można ją zdemontować i grac na wolnym powietrzu. Dodatkowo projekt zakłada zakup ławki rezerwowych, z fotelami wyglądającymi jak miejsca samochodowe. Obecnie takie ławki widzimy na Stadionie Narodowym, ale również przy boiskach w takich klubach jak Manchester United czy Real Madryt. Przy krytym boisku ma powstać również obiekt, w którym znajdą się pokoje dla trenerów oraz nowe szatnie. Do tego zostanie zakupiony specjalny pojazd, typu Melex, do transportowania kontuzjowanych zawodników z płyty boiska. W ramach realizacji tego projektu powstanie także siłownia dla dzieci i młodzieży, będąca dopełnieniem szkolenia zawodników oraz zostanie zakupiony sprzęt sportowy. Wokół boisk natomiast staną też trybuny na 150 osób.

Jak na ogłoszony dziś wynik głosowania zareagował pomysłodawca?

– Miesiąc oczekiwania na wyniki zrobił swoje. Dziś już nie jesteśmy tak podekscytowani jak od razu po zakończeniu głosowania. Wówczas, w tym ferworze walki, myśleliśmy tylko o budżecie obywatelskim, poświęcając sporo energii na promocję projektu. Teraz emocje już nieco opadły, co nie oznacza, że się nie cieszymy. Oczywiście czujemy ogromną satysfakcję z faktu, że udało się zdobyć tak dużą ilość głosów – powiedział Piotr Gryszpanowicz. – Cieszę się również z tego, że wynik jest klarowny. Dwa zwycięskie projekty zdobyły zdecydowanie większą liczbę głosów od pozostałych – dodał. Przypominamy, że na projekt, który zajął pierwsze miejsce głos oddało ponad 10 tys. płocczan. Propozycja, która znalazła się na miejscu drugim i również zostanie skierowana do realizacji otrzymała ponad 7 tys. głosów. Natomiast na projekt, który uzyskał poparcie pozwalające na zajęcie trzeciego miejsca, głosowało ponad 3 tysiące mieszkańców.

Piotr Gryszpanowicz przyznał też, że pomysły innych autorów zgłoszone do BO, jak również ich promocja przerosły jego oczekiwania. – Byłem zaskoczony tym, jakie wiele fajnych pomysłów pojawiło się w tej edycji. Muszę przyznać, że autorzy, którzy złożyli wnioski w tej edycji wysoko podnieśli poprzeczkę – mówił autor zwycięskiego projektu. Czy więc jest zaskoczony wynikiem? – Gdy promowaliśmy nasz projekt, poświęcając na to naprawdę sporo czasu i wysiłku, to czułem, że mamy szansę wygrać, ale jak zobaczyłem jak inni autorzy reklamują swoje pomysły, to wiedziałem, że zdobycie takiej liczby głosów, która spowoduje, że propozycja budowy boiska trafi do realizacji nie będzie proste – odpowiedział.

Pomysł Piotra Gryszpanowicza zdobył największe poparcie płocczan już po raz drugi. Przypominamy, że zwycięski projekt pierwszej edycji – Stop tirom – również jest jego autorstwa. I jak sam mówi – na tym koniec. Pomysłodawca nie zamierza brać udziału w trzeciej edycji. – Promocja projektów kosztowała mnie dużo pracy, wysiłku czy poświęcenia, dlatego już teraz mogę powiedzieć, że nie będę brał udziału w następnych. Jeśli natomiast jakiś projekt mi się spodoba, to chętnie go poprę – powiedział Gryszpanowicz.

Miejsce drugie

Projektem, który również zostanie skierowany do realizacji w ramach BO 2014 jest Płockie Centrum Terapeutyczno – Rehabilitacyjne przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym Nr 2  – autorstwa Roberta Kowalskiego oraz nauczycieli Grażyny Gradeckiej oraz Barbary Chyba.

Projekt budynku zakłada organizację pomieszczeń terapeutycznych i rehabilitacyjnych wraz z zapleczem sanitarnym na 3 kondygnacjach. Cały obiekt dostosowany będzie do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Lokalizację części rehabilitacyjnej, obejmującej pomieszczenia do fizykoterapii, kinezyterapii, oraz hydromasażu, przewiduje się na parterze budynku. Na pozostałych kondygnacjach zaplanowano powstanie pracowni terapeutycznych, wspomagających w prawidłowym rozwoju, korygujących istniejące zaburzenia i deficyty, mających na celu optymalizację rozwoju, w tym: Sali Doświadczania Świata, Sali Integracji Sensorycznej, Groty Solnej, Gabinetu logopedycznego, Gabinetu psychologa oraz sal do realizacji terapii z wykorzystaniem m.in.: metody Biofeedback, metody Tomatisa, metody Dennisona, pedagogiki zabawy (Klanza).

Projekt obejmuje również pomieszczenie szkoleniowo – informacyjne dla beneficjentów, ich rodzin, nauczycieli i terapeutów, z przeznaczeniem na realizację szkoleń, spotkań ze specjalistami, wymianę doświadczeń, w perspektywie funkcjonowanie grup wsparcia.

Ideą powołania do życia Płockiego Centrum Terapeutyczno – Rehabilitacyjnego jest wspieranie w prawidłowym rozwoju osób z różnego rodzaju deficytami, usprawnianie zaburzonych sfer funkcjonowania oraz udzielanie wsparcia i pomocy beneficjentom i ich rodzinom. Oferta ma na celu umożliwienie jak najszerszego dostępu do specjalistów w zakresie usprawniania i terapii psychologiczno – pedagogicznej, w tym fizjoterapeuty, psychologa, logopedy, pedagogów i terapeutów.

– Analizując potrzeby mieszkańców naszego miasta, terminy oczekiwań na konsultacje oraz wydatki ponoszone w tym zakresie przez zainteresowane osoby, nieprzesadzone będzie stwierdzenie, że dotychczasowa oferta opieki terapeutyczno – rehabilitacyjnej w naszym mieście nie zaspokaja potrzeb wielu osób. Jesteśmy przekonani, że Płockie Centrum Terapeutyczno – Rehabilitacyjne spełniałoby oczekiwania zarówno osób niepełnosprawnych, jak i zdrowych, wymagających wspierania w prawidłowym rozwoju – mówią autorzy projektu.

Jak tłumaczą pomysłodawcy, niewątpliwym atutem powstania Płockiego Centrum Terapeutyczno – Rehabilitacyjnego jest skupienie wielu specjalistów i gabinetów wsparcia w jednym, dostosowanym do ich potrzeb miejscu, co stanowi alternatywę dla dotychczasowych rozwiązań w postaci pojedynczych, rozproszonych gabinetów specjalistycznych.

– Szeroka oferta zajęć specjalistycznych indywidualnych i grupowych przyczyni się do aktywizacji środowisk wycofanych z lokalnego życia społecznego – podkreślają autorzy.  

Jak zareagowali autorzy tego projektu na wieść o wygranej?

– Ogromnie się cieszymy, że nasz projekt zyskał takie poparcie, dzięki któremu zostanie skierowany do realizacji. Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy oddali głos na naszą propozycję. Pracując na co dzień z osobami potrzebującymi rehabilitacji czy terapii widzimy jak ważne jest utworzenie takiego centrum. Cieszymy się, że tę potrzebę rozumieją również płocczanie – powiedziała Grażyna Gradecka, współautorka projektu, wicedyrektorka Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego Nr 2. – W tym roku zostały oddane boiska do tenisa ziemnego oraz siatkówki plażowej. Obiekty sportowe wraz z nowoczesnym centrum będą stanowiły doskonały kompleks, spełniający wymogi rehabilitacji i terapii osób niepełnosprawnych – dodała. Grażyna Gradecka pogratulowała także Piotrowi Gryszpanowiczowi. Jak dodała wszystkie projekty, które stanowią element wychowawczy dzieci i młodzieży są warte realizacji.

Autor projektu, który zajął pierwsze miejsce również pozytywnie odniósł się do propozycji utworzenia w Płocku Centrum Terapeutyczno – Rehabilitacyjnego. – Jestem zadowolony, że powstanie w Płocku taki ośrodek, który w pewnym sensie stanowi dopełnienie naszej propozycji. Z takiego centrum będą mogli bowiem korzystać również młodzi piłkarze, potrzebujący rehabilitacji po doznanych na boisku urazach. Cieszę się, że w Płocku powstanie takie kompleksowe centrum, gdzie osoby niepełnosprawne uzyskają pomoc w pełnym zakresie – powiedział Gryszpanowicz.

Pozostaje nam więc tylko czekać na realizację projektów wybranych w ramach Budżetu Obywatelskiego 2014 oraz na trzecią edycję, którą właściwie prezydent już zapowiedział.