Emocji nie zabraknie. Wielki finał w drifcie już w sobotę. Płocczanin Piotr Więcek jednym z faworytów

Już w najbliższy piątek i sobotę, czyli 15 i 16 września odbędzie Wielki Finał Drift Masters European Championship 2023. Tym razem zawody rozegrane będą na PGE Narodowym w Warszawie. W roli jednego z głównych faworytów imprezy wystąpi płocczanin – Piotr Więcek. Piotr zasiądzie za kierownicą Nissana S15 o maksymalnej mocy silnika 1000 KM.

Wszyscy pamiętamy rundy DMEC w Płocku, które odbyły się m.in. w 2015 i w 2016 roku. Zorganizowanie zawodów driftingowych na stadionie piłkarskim już wtedy wydawało się niebanalnym, a nawet trochę szalonym pomysłem. W tym roku organizatorzy DMEC postanowili przenieść rundę finałową do wnętrza największego stadionu w Polsce.

Wielki Finał DMEC to największe spośród kiedykolwiek zorganizowanych zawodów driftingowych nie tylko w Polsce, ale na całym świecie. Organizatorzy zapewniają, że “ponad dwukrotnie pobijemy rekord frekwencji Amerykanów, który wynosił 25 tysięcy kibiców”. – Na największym stadionie w Polsce zasiądzie 53 tysiące osób. Jednym z głównych sponsorów DMEC od lat jest płocka firma Budmat. Możemy być dumni ze skali tego wydarzenia jako Polacy, ale także jako płocczanie, bo jednym z pretendentów do najwyższego miejsca na podium jest właśnie płocczanin Piotr Więcek – podkreślają organizatorzy zawodów.

– Jestem bardzo podekscytowany startem na PGE Narodowym. Ta runda z pewnością zapisze się w historii światowego driftingu, dlatego każdy zawodnik marzy o tym, by część tej historii należała do niego. Od lat jeżdżę w drifcie, ale nigdy nie miałem okazji wystąpić przed tak wielką publicznością, na zawodach zorganizowanych z tak wielkim rozmachem. Moim celem jest pojechanie dobrych zawodów i dostarczenie fanom drifingu maximum pozytywnych emocji – mówi Piotr Więcek, dwukrotny mistrz DMEC.

60 kierowców z 21 krajów

Rekordowa frekwencja to nie wszystko. Możemy liczyć na naprawdę spektakularne przejazdy absolutnej czołówki kierowców driftingowych. Stawka jest bardzo wysoka, w końcu legendy światowego driftingu powalczą o tytuł mistrza DMEC 2023. Po pięciu rundach zagranicznych: w Irlandii, Szwecji, Finlandii, Łotwie oraz w Niemczech, do Polski przyjedzie aż 60 najlepszych kierowców z 21 krajów z całego świata. Oprócz Polaków, w imprezie wezmą udział m.in. zawodnicy z Niemiec, Szwecji, Irlandii, Turcji, Estonii, Rumunii i Japonii. Nie zabraknie najgłośniejszych nazwisk driftingowego świata. W Warszawie, oprócz broniącego tytułu Piotra Więcka, wystartują m.in. bracia Connor i Jack Shanahan (IRL), Lauri Heinonen (FIN), aktualna gwiazda rajdów WRC Kalle Rovanperä (FIN), a także Polacy, a wśród nich zwycięzca tegorocznego rajdu Dakar Eryk Goczał czy Jakub Przygoński (POL).

– Poziom zawodników w tym sezonie jest niezwykle wyrównany. Ja staram się nie oglądać za siebie. Wiem, jakie są oczekiwania kibiców, dlatego zawsze daję z siebie wszystko. Po ostatnim zwycięstwie w Niemczech czuję, że jestem w dobrej formie, a jeśli do tego dojdzie doping polskiej publiczności – na PGE Narodowym może wydarzyć się wiele dobrego 😉 – mówi Piotr Więcek.

Drifting to obecnie najszybciej rozwijająca się dyscyplina ze wszystkich sportów motorowych. Co sprawia, że ta dyscyplina budzi wśród fanów tak wielkie emocje i zdobywa coraz więcej zwolenników? Powodów jest na pewno wiele, ale dwa najważniejsze to: wyjątkowa widowiskowość oraz możliwość oglądania zawodów na niewielkiej przestrzeni. Przejazdy w driftingu są krótkie, ale bardzo spektakularne. Zawodnicy pokonują dokładnie wyznaczona przez sędziów trasę, a każde odstępstwo oznacza punkty karne. Jednocześnie zawodnicy rywalizują ze sobą, utrzymując wysokie tempo przejazdu oraz minimalną odległość – liczoną w centymetrach – pomiędzy rozpędzonymi autami, nie doprowadzając jednak do kolizji. To wymaga prawdziwego mistrzostwa. Dodatkowo driftowy anturaż w postaci kłębów białego dymu i charakterystycznego ryku silników tworzy atmosferę, której kibice mogą doświadczyć tylko na zawodach driftingowych.

Program zawodów i dodatkowe atrakcje

Piątek – 15 września

12.00 Otwarcie Bram
12.15 Paddock otwarty dla publiczności
14.00 – 16.00 Trening
16.00 – 17.00 Przerwa
17.00 – 21.00 Kwalifikacje DMEC

Sobota – 16 września – Wielki Finał

14.00 Otwarcie Bram
15.30 – 17.30 Bitwy TOP32
17.30 – 18.30 Przerwa
18.30 – 19.00 Prezentacja 16 najlepszych kierowców
19.00 – 20.00 Bitwy TOP16
20.00 – 21.00 Bitwy TOP8
21.15 – 21.30 Ceremonia dekoracji zwycięzców

Zawody z serii DMEC trwają zawsze dwa dni. Dzień pierwszy to eliminacje, w których sędziowie oceniają indywidualne przejazdy zawodników. W drugim, finałowym dniu zawodów zawodnicy rywalizują w parach w systemie pucharowym. Drifting to nieprzewidywalny, ale także bardzo widowiskowy sport. Dynamiczna jazda driftowozem tuż obok przeciwnika i szykan, gra świateł, ryk silników, a do tego głośny aplauz tysięcy kibiców – zapowiada się niesamowite show! Organizatorzy oprócz emocji sportowych zaproponują także szereg dodatkowych atrakcji dla fanów motoryzacji.

Spotkajmy się już 15-16 września na PGE Narodowym – zaprasza Budmat.

Transmisja LIVE z wydarzenia:
https://www.facebook.com/DriftMastersGP
https://driftmasters.gp/live/
TVN TURBO: sobota 16 września o 20:00