Elżbieta Gapińska o wyborach: zdecydujemy czy Polska zostanie w Unii Europejskiej, czy PiS nas z niej wyprowadzi

Posłanka Elżbieta Gapińska to ważna postać na mapie politycznej okręgu płocko-ciechanowskiego. Dała się poznać, jako osoba, która wspiera i pomaga każdemu, kto potrzebuje pomocy. Podejmuje się interwencji w sprawach ważnych dla wyborców. W mijającej kadencji była niezwykle aktywną posłanką. Zasiadając w sejmowych ławach w latach 2019-2023, złożyła aż 213 interpelacji w sprawach dotyczących Płocka, regionu oraz wszystkich Polek i Polaków.

Posłanka Elżbieta Gapińska, płocczanka, w niedzielnych wyborach do Sejmu RP startuje z okręgu 16, czyli płocko-ciechanowskiego z Koalicji Obywatelskiej – lista nr 6. Jej nazwisko znajduje się na pozycji nr 2.

Dziennik Płocki: – Wiemy, że brała Pani udział w Marszu Miliona Serc. Jak Pani ocenia to wydarzenie? Co na Pani zrobiło największe wrażenie?

Elżbieta Gapińska: – Marsz miliona serc był niezwykłym wydarzeniem w historii Polski. Przeszło milion Polek i Polaków pokazało, że zależy im na demokracji, prawach człowieka, dobrej szkole dla dzieci, bezpieczeństwie Polski, niezależnym sądownictwie, obecności w Unii Europejskiej. Pokazali swój sprzeciw wobec tego, co robi obecna władza, jak traktuje obywateli.

Byłam wśród maszerujących i czułam emocje, jakie towarzyszyły manifestującym, którzy przyjechali z całej Polski, żeby poczuć się dobrze we wspólnocie ludzi wolnych, chcących zmian. I właśnie ten wiatr zmian nadchodzi i my to wiemy. Jestem przekonana, że 15 października wygramy wybory, chociażby dlatego, aby zapewnić bezpieczeństwo zdrowotne kobietom, respektowanie ich praw. Wiele z nich mówi mi, że coraz częściej czują się obywatelkami drugiej kategorii i nie chcą być traktowane jako część “dobytku” jak mówią osoby związane z Konfederacją.

DP: – Jak Pani ocenia kampanię wyborczą?

E.G: – To jest niezwykle trudna kampania wyborcza, ponieważ PiS wykorzystuje telewizję publiczną do walki z opozycją, a lider Koalicji Obywatelskiej Donald Tusk jest bezpardonowo atakowany w mediach zależnych od państwa, lub sponsorowanych przez spółki skarbu państwa.

Wsparcie finansowe PiS jest praktycznie nieograniczone w porównaniu do opozycji. Wszystkie instytucje państwa są wykorzystane w kampanii po stronie rządzących, za publiczne, ogromne pieniądze urządzane są pikniki, rozdawane czeki.

Wszyscy dostrzegamy tę dysproporcję, ale wiemy, że to najważniejsze wybory po 89. roku i pewnie jedne z najważniejszych w historii Polski. Zdecydujemy czy Polska pójdzie w kierunku wschodnim, czy też zachodnim, europejskim, czy zostaniemy w UE, czy PIS nas z niej wyprowadzi.

DP: – Polacy poznali założenia programowe Koalicji Obywatelskiej na pierwsze 100 dni po przejęciu rządów, czyli 100 konkretów na 100 dni. Które punkty programowe są najbliższe Pani sercu?

E.G: – Dla mnie najważniejsza jest edukacja, zdrowie i prawa kobiet. Po 15 października odpartyjnimy szkołę, wyrzucimy HIT, zwiększymy autonomię szkół, odchudzimy podstawy programowe, odejdziemy od nauki “na pamięć” na rzecz projektów, oddamy decyzję w sprawie zajęć pozalekcyjnych dzieciom i rodzicom, dzieci nie będą nosiły ciężkich plecaków. Podniesiemy płacę nauczycieli od razu o 30 proc., bo chcemy, aby nasze dzieci uczyli dobrze przygotowani i wynagradzani pedagodzy.

W kwestii zdrowia skrócimy kolejki do lekarzy, wprowadzimy bon na profilaktykę i leczenie stomatologiczne dzieci i młodzieży, przywrócimy w szkołach gabinety stomatologiczne, zniesiemy limity NFZ w lecznictwie szpitalnym, stworzymy Powiatowe Centra Zdrowia, które zapewnią dostęp do diagnostyki i świadczeń zdrowotnych na obszarach ich pozbawionych. Zwiększymy dostęp do lekarzy geriatrów.

Kobiety będą mogły legalnie i bezpiecznie przeprowadzić aborcję do 12 tygodnia życia, żaden szpital nie będzie mógł zasłaniać się klauzulą sumienia. Zapewnimy prawo do bezpłatnego znieczulenia podczas porodu, dostęp do darmowych badań prenatalnych, zapewnimy dostęp do antykoncepcji awaryjnej. Młodym mamom zapewnimy wsparcie finansowe w kwocie 1500 złotych miesięcznie, gdy będą chciały wrócić na rynek pracy. Na stałe wprowadzimy finansowanie „in vitro” z budżetu państwa.

DP: – Jeżeli wyborcy ponownie Pani zaufają, co będzie dla Pani priorytetem w nadchodzącej kadencji? Myślę w tym wypadku o regionie.

E.G: – Zawsze jestem blisko ludzi, moje biuro poselskie jest otwarte, w tej kadencji przyjęłam przeszło 3000 osób, w sprawach których podjęłam 400 interwencji poselskich. Zamierzam dalej walczyć o S10 dla Płocka, aby powstała jak najszybciej i najbliżej Płocka. Będę wspierała samorząd miasta w pozyskiwaniu środków z budżetu państwa na ważne dla miasta inwestycje takie jak np sala koncertowa.

Chcę kontynuować moje projekty charytatywne takie jak Szopka Noworoczna, z której środki przeznaczamy na pomoc dla chorych dzieci. Jako inicjatorka powstania pomnika Bohaterskich Obrońców Płocka, Marceliny Rościszewskiej chciałabym także upamiętniać ważne dla miasta i jego historii wydarzenia historyczne.

Zawsze będę wspierała kobiety, moje biuro poselskie jest dla nich otwarte. Zawsze będę wspierała nauczycieli i wszystkich, którzy tej pomocy będą ode mnie oczekiwać. Jeżeli mi państwo zaufacie w wyborach 15 października, to moje biuro, jak zawsze, będzie dla Was otwarte w każdej sprawie.

Z posłanką Elżbietą Gapińską rozmawiała Lena Rowicka.