Płoccy radni podczas pierwszej w tym roku sesji przyjęli w formie uchwał dwa ważne dla rozwoju naszego miasta apele. Pierwszy z nich skierowany jest do premier Beaty Szydło i dotyczy pozostawienia w Płocku siedziby PKN Orlen. Drugi apel dotyczący uzupełnienia strat jakie może ponieść samorząd w związku z podniesieniem kwoty wolnej od podatku, skierowany został do rządu RP.
Apel dotyczący siedziby Orlenu to reakcja na wypowiedź sprzed kilku tygodni ministra skarbu Dawida Jackiewicza, o rozpoczęciu prac analitycznych nad pomysłem połączenia PKN Orlen, Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa oraz gdańskiego Lotosu. „ Grozi to decyzją o przejęciu PKN Orlen przez jedną z wymienionych firm oraz zmianą siedziby Orlenu, jego przeprowadzką do Gdańska lub Warszawy. Nie jest to pierwszy przypadek podjęcia rozważań na temat fuzji PKN z inną spółką i nie po raz pierwszy nad miastem zawisła groźba zmiany siedziby Orlenu” – czytamy w pierwszych słowach w apelu.
Dalej w piśmie skierowanym do premier, płoccy rajcy uzasadniają czym może skutkować przeniesienie siedziby Orlenu do innego miasta. „Lokalizacja siedziby PKN Orlen w granicach gminy Płock wiąże się z uzyskaniem przez miasto dochodów, wynikających z udziału w podatku dochodowym. Przeniesienie siedziby PKN Orlen oznacza w konsekwencji zmniejszenie budżetu miasta o kwotę 20-30 mln zł rocznie. Skutkować to będzie znaczącym ograniczeniem potencjału inwestycyjnego samorządu i zahamowaniem lub nawet rezygnacją z wielu inwestycji o kluczowym znaczeniu dla mieszkańców miasta. Prowadzić to będzie do zaburzenia dotychczasowej polityki przestrzennej i gospodarczej Płocka, dla którego od początku funkcjonowania PKN jest najważniejszym partnerem w staraniach o zapewnienie dynamicznego rozwoju miasta” – podkreślają w piśmie jego autorzy.
Dalej pismo zawiera argumenty przemawiające za tym aby siedziba Orlenu pozostawała w naszym mieście. Wśród nich wymieniono między innymi, że przeniesienie stanowisk szczebla kierowniczego, w konsekwencji może doprowadzić do podejmowania decyzji na odległość, co negatywnie może wpłynąć na działanie spółki.
„Nie można także pominąć skutków społecznych takiego posunięcia i poczucia społecznej sprawiedliwości. Pozyskiwanie przez samorząd środków z udziału w podatku dochodowym Orlenu traktować można jako rekompensatę za uciążliwości związane z funkcjonowaniem zakładu na terenie miasta” – napisano w apelu.
Według autorów pisma wyprowadzenie z Płocka siedziby spółki bardzo obniży rangę Płocka w skali regionu, a także kraju. Dokument kończy się słowami – „W świetle wyżej wymienionych kwestii postulujemy o zaprzestanie planów zmiany dotychczasowej siedziby PKN Orlen, co w naszej ocenie skutkować będzie korzyściami zarówno dla spółki, jak i miasta Płocka. Pani premier: Orlen musi zostać w Płocku”.
Należy dodać, że radni PiS na znak protestu przeciwko „zredagowanemu pospiesznie” dokumentowi uznali iż w głosowaniu nie wezmą udziału. Innego zdania byli radni koalicyjni. Pismo zastało napisane z inicjatywy prezydenta Andrzeja Nowakowskiego.
Drugi apel skierowany do rządu RP, nad którym na wtorkowej sesji głosowali radni skierowany jest do rządy RP. Jego treść przytoczymy w całości – „Rada Miasta Płocka docenia działania Rządu RP zmierzające do podniesienia kwoty wolnej od podatku, co w dużej mierze przyczyni się do poprawy sytuacji materialnej osób najsłabiej uposażonych. Jednocześnie w imieniu własnym i wszystkich samorządowców apelujemy do Rządu RP, aby powstałe w związku z tym niedobory finansowe w budżetach samorządów, związane z obniżeniem wpływów z tytułu udziałów w PIT, zostały uzupełnione do poziomu sprzed wprowadzenia nowej kwoty wolnej od podatku. Środki te są niezbędne do realizacji ustawowych zadań samorządów wszystkich szczebli oraz w obliczu nowej perspektywy unijnej do sprawnej absorpcji funduszy pomocowych”.
W tym przypadku również radni PiS odmówili wzięcia udziału w głosowaniu. Jednak większością głosów radnych klubów PO i PSL uchwałę podjęto.