Druga warstwa grobów na parkingu przy dawnej Komendzie Milicji w Płocku

Podczas prac archeologicznych na średniowiecznym cmentarzu w Płocku odnaleziono drugą warstwę grobów, starszą od odkrytych wcześniej i datowanych wstępnie na przełom XII i XIII wieku. W obu warstwach zidentyfikowano dotychczas ponad 40 grobów.

Jak poinformował kierujący badaniami archeologicznymi dr Tomasz Kordala, zastępca dyrektora płockiego Muzeum Mazowieckiego, z uwagi na odkrycie drugiej warstwy grobów, prace wykopaliskowe, które zgodnie z planem miały potrwać do 20 września, zostaną przedłużone. – Badania cmentarzyska zajmą więcej czasu niż to pierwotnie zakładaliśmy. Tegoroczne prace potrwają jeszcze tydzień lub dwa. Już teraz jednak planujemy ich wznowienie i kontynuowanie w kolejnych latach, na pewno w przyszłym roku – powiedział w poniedziałek dr Kordala.

Obecne badania archeologiczne na cmentarzu średniowiecznym, odkrytym przypadkowo w 2016 r. na parkingu dawnej komendy wojewódzkiej Milicji Obywatelskiej w Płocku, rozpoczęły się w lipcu. Celem projektu jest m.in. ustalenie historii tego nieznanego wcześniej miejsca pochówków, w tym określenie jego zasięgu oraz liczby grobów, a także doprecyzowanie datowania obiektu. – W trakcie prac uchwyciliśmy rzecz, której wcześniej nikt nie był świadomy, to znaczy drugi poziom grobów, starszy, znajdujący się poniżej odkrytych wcześniej. Mamy zatem dwie warstwy pochówków, co w znaczący sposób ugruntowuje tezę, że był to wczesnośredniowieczny cmentarz przykościelny, a co za tym idzie, gdzieś w pobliżu powinien znajdować się kościół z tego okresu. Na jego ślad na razie jednak nie natrafiliśmy – powiedział dr Kordala

Podkreślił, że w ramach aktualnie prowadzonych badań archeologicznych odnaleziono dotąd „w sumie 30 pochówków w obu odkrytych warstwach”. Przypomniał, iż wcześniej, w trakcie prac wykopaliskowych w 2016 r., odkryto 11 grobów. – Mamy więc już ustalonych ponad 40 pochówków – zaznaczył dr Kordala. Jak wyjaśnił, wszystkie odkryte groby ułożone są rzędowo w obu warstwach, a wśród nich znajdują się m.in. pochówki dzieci, na które natrafiono w odrębnej części cmentarza.

– Mniej więcej połowa grobów posiada przedmioty wyposażenia pośmiertnego. Znaleźliśmy ostatnio kilkanaście kabłączków skroniowych, czyli charakterystycznych ozdób stroju kobiecego z epoki, a także dwa pierścionki i fragment wczesnośredniowiecznej monety, która będzie wymagała zabiegów konserwatorskich i dokładnej ekspertyzy numizmatycznej, co być może pozwoli na jej datowanie – wyliczył dr Kordala.

Zwrócił jednocześnie uwagę na dobry stan zachowania pochówków, zwłaszcza szkieletów. – Są one zachowane prawie w komplecie. To ważne, gdyż będzie to dobra okazja do badań antropologicznych, nie tylko dotyczących płci czy wieku pogrzebanych osób, ale także ewentualnych schorzeń i przyczyn ich śmierci. Być może, w przypadku kilku wybranych pochówków, uda się też przeprowadzić rekonstrukcję rysów twarzy. Otrzymalibyśmy wtedy unikalne portrety płocczan sprzed 800 czy 900 lat – podkreślił dr Kordala.

W latach 2015-18 na terenie dawnej komendy wojewódzkiej Milicji Obywatelskiej w Płocku, gdzie od połowy lat 40. do lat 50. XX wieku znajdował się areszt śledczy UB, badania archeologiczne prowadzili pracownicy IPN. Podczas tych prac odkryto szczątki kilku osób oraz artefakty pochodzące z połowy XX wieku, wskazujące na to, że może chodzić o ofiary komunistycznych zbrodni. Wśród znalezionych wówczas przedmiotów były m.in. przybory osobiste, a także metalowy wojskowy guzik z wizerunkiem orła w koronie. W pobliżu natrafiono również na pociski i łuski z broni automatycznej.

Gdy w 2016 r. pracownicy IPN objęli badaniami archeologicznymi dawny parking Milicji Obywatelskiej, w miejscu rozebranych w tym celu garaży, nieoczekiwanie natrafiono tam na pochówki wczesnośredniowieczne, jak się okazało, z nieznanego wcześniej cmentarzyska, prawdopodobnie z XII lub XIII wieku. Cmentarz ten znajdował się wówczas poza wałem grodu, a potem również poza granicami miasta, lokowanego w 1237 r. Odkryto wówczas w sumie jedenaście pochówków oraz artefaktów, jak np. wag szalkowych czy ołowianych plomb towarów.

Płock to najstarsze miasto Mazowsza. W 1075 r. utworzono tam stolicę biskupstwa. W czasach Władysława I Hermana (ok. 1043-1102) i jego syna Bolesława III Krzywoustego (1086-1138) był stolicą Polski i ulubioną rezydencją tych władców – obaj pochowani są w krypcie katedry Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, wzniesionej w latach 1130-44 przez biskupa Aleksandra z Malonne. W 1180 r., przy kolegiacie św. Michała Archanioła, utworzono tam szkołę, która istnieje w tym samym miejscu do dziś – obecne Liceum Ogólnokształcące im. Marszałka Stanisława Małachowskiego jest najstarszą szkołą w Polsce i jedną z najstarszych w Europie.

Historię Płocka prezentuje otwarta w 2010 r. w tamtejszym Muzeum Mazowieckim stała ekspozycja „X wieków Płocka”, gdzie oprócz zabytków, w tym z okresu wczesnego średniowiecza, można zobaczyć m.in. makietę, największy tego typu obiekt w Polsce, o powierzchni ok. 40 m kw. przedstawiający zabudowę miasta z ok. 1800 r.

Źródło: PAP.
Fot: Zdj. ilustracyjne /Jacek Smarz/Polska Press/East News /East News