Dojadą do stacji Płocka. W warszawskim metrze będzie…

Nowa stacja na warszawskiej Woli po południowej stronie skrzyżowania ulicy Płockiej z Wolską powstała w ramach rozbudowy drugiej linii metra. Od kilku dni pociągi już dojeżdżają, chociaż na razie bez pasażerów – ci muszą wysiąść na stacji Rondo Daszyńskiego. W sobotę ma się to zmienić. A kiedy podróżni wysiądą i dotrą do schodów zobaczą logo miasta Płocka.

Stacje Płocka, Młynów i Księcia Janusza zostaną udostępnione podróżnym 4 kwietnia – kilka dni przed 25. rocznicą uruchomienia metra w Warszawie. Zamiast fety przygotowano apel, aby nie wychodzić z domu i tymczasowo powstrzymać się od zwiedzania, jeszcze będzie na to czas. Wolski odcinek podziemnej kolei składa się z trzech stacji, trzech wentylatorni, a także łączących je tuneli, co wydłuża drugą linię metra o 3,4 kilometra.

We wnętrzu stacji Płocka dominują kolory miedzi i brązu, które nawiązują do fabrycznej historii Woli. Płocki Ratuszu postanowił wykorzystać nazwę nowej stacji warszawskiego metra do promocji miasta. W jaki sposób? Będzie to logotyp Płocka (wraz z nazwą miasta) umieszczony na dwóch panelach na tej stacji.

– Rozmowy w tej sprawie prowadziliśmy z władzami Miasta Stołecznego Warszawy, Zarządem Transportu Miejskiego w Warszawie, wykonawcą i projektantem. Z naszej strony padały różne propozycje i przedstawiane były różne projekty graficzne. Projektant, którego opinia była kluczowa w rozmowach, wyraził zgodę na zamieszczenie logo miasta na dwóch panelach stacji. Realizacja była dla miasta Płocka bezkosztowa. Warto podkreślić, że nowe stacje metra powstały według projektu wyłonionego w konkursie zorganizowanym przez warszawski ratusz. Za wystrój nowych stacji metra odpowiada renomowane Biuro Projektów Kazimierski i Ryba. Architekci odnieśli się do najbardziej charakterystycznych miejsc związanych z dziejami Woli. Do przemysłowego dziedzictwa dzielnicy nawiązują wnętrza stacji Płocka. Na ścianach zatorowych pojawiły się miedziane okładziny z domieszkami kilku metali, które nadają im różne odcienie, a na sufitach dwa rodzaje paneli, których kompozycję oparto na geometrii układów scalonych, przywodzących na myśl dawne wolskie zakłady elektroniczne.

Zdjęcia stacji, w tym logotyp Płocka, można zobaczyć na portalu www.transport-publiczny.pl.

Dodajmy, że ta stacja będzie miała jeszcze jeden wyróżnik. Podczas budowy metra operator koparki natrafił na siedem dużych kości sprzed ok. 100-120 tys lat. Specjaliści z Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie uznali, że są to kości ssaka kopalnego, który prawdopodobnie należał do rodziny słoniowatych. Przy wyjściu od strony zachodniej przygotowano miejsce w gablocie umieszczonej w posadzce, aby wyeksponować kopię szczątków słonia leśnego znalezionych w listopadzie 2018 r. (do sierpnia szkielet ma być uzupełniany o kolejne fragmenty). Na ścianie antresoli stacji Płocka znajduje się już pamiątkowa tablica.  

Co jeszcze zaplanował płocki Ratusz? Wstępnie przewidywano inne działania promocyjne w przestrzeni stacji na ogólnie dostępnych nośnikach reklamowych (na zasadach komercyjnych). Epidemia pokrzyżowała te plany. – W obecnej sytuacji najrozsądniejsze było odłożenie naszej kampanii promocyjnej zachęcającej turystów do przyjazdu do Płocka. Ale nie martwcie się! Co się odwlecze to nie uciecze – poinformowano w piątek w mediach społecznościowych.

Fot. ZTM, http://www.um.warszawa.pl, Metro Warszawskie / Facebook