Dobre wieści od ministra infrastruktury. Niebawem na Wiśle w Płocku i powiecie płockim zaczną prace pogłębiarki

Bardzo ważne i optymistyczne wiadomości dla mieszkańców Płocka i powiatu płockiego przekazał minister infrastruktury Dariusz Klimczak. – Niebawem rozpoczną się prace związane z pogłębianiem Wisły na wysokości Radziwia oraz Maszewa – zapowiedział szef resortu infrastruktury.

Podczas konferencji prasowej, która odbyła się 27 marca w Płocku – na tle rzeki Wisły – były działania związane z bezpieczeństwem przeciwpowodziowym na terenie powiatu płockiego oraz Płocka. – Niebawem rozpoczną się prace związane z pogłębianiem Wisły na wysokości Radziwia oraz Maszewa – zapowiedział szef resortu infrastruktury. Minister przedstawił również informacje dotyczące programu, który rząd negocjuje z Bankiem Światowym.

– Ostatnie lata doprowadziły do bardzo groźnych sytuacji, bo nie było ani pogłębiania Wisły ani konserwacji wałów. Nie było żadnych inwestycji w zakresie zmniejszenia tego niebezpieczeństwa. Ale rząd, który został ukonstytuowany 15 października za punkt honoru przyjął sobie bycie w bezpośrednim kontakcie z tymi wspólnotami samorządowymi i z parlamentarzystami, którzy są zainteresowani poprawą bezpieczeństwa w tym obszarze – mówił wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski.

Do podjętych właśnie działań w sprawie pogłębiania Wisły odniosła się również posłanka Elżbieta Gapińska. Przypomniała wydarzenia sprzed dwóch lat, kiedy to stan wody w Wiśle niebezpiecznie się podnosił. – Brakowało 30 cm do tego, żeby ujęcie wody dla Płocka zostało zalane i żebyśmy nie mieli wody w mieście. Musimy zapobiegać w przyszłości takim sytuacjom. Wszyscy posłowie koalicji będą współdziałać w tych sprawach – zaznaczyła. Posłanka zaprosiła również do współpracy posłów opozycji.

– Decyzje o bezpieczeństwie powodziowym, bezpieczeństwie związanym z przeciwdziałaniu suszy trzeba podejmować horyzontalnie, długofalowo, a nie w obliczu katastrofy. A tak było do tej pory – mówił szef resortu infrastruktury. – Podstawą odpowiedzialnej gospodarki państwa jest zaplanowanie działań odpowiednio wcześniej, zabezpieczenie środków finansowych, współpraca z samorządem i z tymi, którzy są najbardziej doświadczeni, a Płock i ziemia Płocka jest niezwykle mocno doświadczona tematem powodzi.

Umowa na prowadzenie prac bagrowniczych dotyczy dwóch lokalizacji – Radziwia w Płocku oraz Maszewa w powiecie płockim. Podpisana zostanie przez PGW Wody Polskie w najbliższych dniach. Łącznie wybranych będzie ok. 10 tys. metrów sześciennych urobku. Prace zakończą się w pierwszej połowie maja, a ich koszt to ok. 500 tys. zł. Jak wynika z zapowiedzi ministra Klimczaka, resort planuje duże szersze działania w sprawie pogłębiania Wisły. Mają być one prowadzone w sześciu miejscach na odcinku od Nowego Dworu Mazowieckiego do Płocka. – Na tym odcinku zamierzamy wydobyć półtora miliona metrów sześciennych – podkreślił minister. Resort na te działania chce przeznaczyć 30 mln zł.

Dariusz Klimczak poinformował dziennikarzy o spotkaniu z przedstawicielami Banku Światowego, które odbyło się w Ministerstwie Infrastruktury na początku marca. Celem rozmów była kontynuacja współpracy w zakresie finansowania tzw. nowego projektu w gospodarce wodnej. Jego koszt jest szacowany na 1,5 mld euro i dotyczy bezpieczeństwa przeciwpowodziowego w całym kraju. Chodzi w nim o rozbudowę, modernizację oraz budowę nowej infrastruktury hydrotechnicznej, aby zapewnić ochronę przed powodzią.

Następnie minister infrastruktury wziął udział w konferencji eksperckiej, która odbyła się w siedzibie Starostwa Powiatowego w Płocku. Ponadto brali w niej udział parlamentarzyści: wicemarszałek sejmu Piotr Zgorzelski, posłanka Elżbieta Gapińska, poseł Mirosław Orliński, a także marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik oraz liczni samorządowcy z powiatu płockiego i miasta Płocka, a także eksperci, m.in. Joanna Kopczyńska = prezes PGW Wody Polskie oraz Robert Czerniawski – dyrektor Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowego Instytutu Badawczego.

Fot. Ministerstwo Infrastruktury.