Dekada z Chopinem

Dokładnie 30 sierpnia 2005 roku Rada Gminy Sanniki podjęła uchwałę, w myśl której Zespół Pałacowo-Parkowy w Sannikach stał się siedzibą instytucji, której podstawowym zadaniem miało być propagowanie dziedzictwa Fryderyka Chopina. Tak właśnie powołane zostało do życia Europejskie Centrum Artystyczne.

Jubileuszowa gala zgromadziła w sannickim pałacu ludzi Kultury i sztuki, biznesu, polityki. A także miłośników dobrej muzyki.

Historię dziesięcioletniej działalności Europejskiego Centrum Artystycznego im. Fryderyka Chopina przedstawiła jego dyrektorka Monika Patrowicz. Nie zapomniała o podziękowaniach dla osób, dzięki którym kierowana przez nią instytucja powołana została do życia. Ale i dla swoich współpracowników, którzy robią wszystko, aby działalność ECA była widoczna nie tylko w samych Sannikach.

Odznaczenia za swoją pracę w Centrum odebrali Jolanta Róg, Renata Zielak, Justyna Drożdż, Grzegorz Smagała, Aleksandra Liberacka i Krzysztof Sobociński oraz Monika Patrowicz. Zanim goście przenieśli się do części wystawowej, gdzie otwarta została ekspozycja „Ożywić historię, czyli pałac w Sannikach za czasów Natansonów i Dziewulskich”, wysłuchać mogli niezwykle klimatycznego koncertu formacji Krzysztof Kiljański Trio. Dopełnieniem niezwykłego wieczoru było spotkanie w sali konferencyjnej, gdzie przy suto zastawionym stole trwały kuluarowe dyskusje.